Licówki na zęby – rodzaje

Licówki kojarzą nam się z hollywoodzkim uśmiechem, ale ten popularny zabieg stomatologii estetycznej już kilka lat temu przestał być wyłącznie domeną celebrytów. Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają na osiągnięcie naturalnego i trwałego efektu o dowolnym odcieniu i stylu, nic więc dziwnego, że cieszy się on coraz większą popularnością. Licówki to nic innego jak bardzo cienkie płatki, mocowane do przedniej (licowej) strony zębów za pomocą specjalnego kleju. Najczęściej wykonuje się je z porcelany, ale są również dostępne w tańszej, kompozytowej wersji. Licówki to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na poprawę wyglądu zębów, zwłaszcza wtedy, gdy inne metody (np. wybielanie) zawodzą. To również skuteczne rozwiązanie w przypadku uszkodzonych czy nierównych zębów, a także dla osób, które chcą się pozbyć przerwy między zębami. Licówki mogą być nakładane zarówno na dolnym i górnym łuku, a także tylko na wybranych zębach. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje licówek : porcelanowe i kompozytowe. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych pacjenci mają też możliwość założenia licówek ultracienkich, które pozwalają na minimalną preparację zębów (dzięki temu zachowujemy grubszą warstwę szkliwa).

- Klasyczne licówki wymagają zeszlifowania około 0,5-0,75 mm. W czasach mało inwazyjnej stomatologii - jeśli tylko sytuacja kliniczna nam na to pozwala - dążymy do wykonywania ultracienkich licówek. Wówczas wystarczy zeszlifować zaledwie 0,3 mm szkliwa. W niektórych przypadkach obywa się nawet i bez tego (to tak zwane licówki "non prep")  - mówi dr Irmina Materna z DeClinic.

Licówki porcelanowe i kompozytowe – czym się różnią?

Licówki porcelanowe (pełnoceramiczne) to najbardziej zaawansowana forma nakładek na zęby. Pozwala na uzyskanie równych, jasnych zębów, a w przypadku rekonstrukcji tylko części uzębienia, efekt końcowy jest na tyle naturalny, że ciężko odróżnić zęby własne od tych zaopatrzonych pracą protetyczną. Licówki porcelanowe są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż rekonstrukcje kompozytowe. Cienkie płatki z porcelany dentystycznej liczą od 0,4 do 1,5 mm, a ich trwałość szacuje się na 10-15 lat. Trzeba jednak pamiętać, że ich wykonanie jest procesem nieodwracalnym.

Licówki kompozytowe to bardziej ekonomiczny wariant nakładek. Są wykonane z tego samego kompozytu, który jest używany do uzupełniania ubytków w zębach. Efekt jest właściwie nie do odróżnienia. Zarówno w przypadku licówek kompozytowych, jak i porcelanowych możliwy jest wybór dowolnego odcienia, dzięki czemu można dopasować go do naturalnego koloru zębów. Licówki kompozytowe są jednak o wiele mniej trwałe niż porcelanowe. Średnio co 2-3 lata należy je wymienić lub odświeżyć.

Ile kosztują licówki?

Cena licówek jest uzależniona od materiału, z jakiego są wykonane. Licówki kompozytowe, które utrzymują się przez 2-3 lata to wydatek rzędu 400 - 500 zł za jeden ząb. Najdroższe - i jednocześnie najtrwalsze - są licówki porcelanowe, których ceny wahają się między 1900 a 2900 zł za jeden ząb. Ich trwałość jest natomiast szacowana nawet na 10-15 lat.

Licówki na zęby: jak dobrać kolor?

Licówki pozwalają na uzyskanie najbardziej trwałego efektu wybielenia zębów – ale współczesna technologia pozwala na bardzo precyzyjny dobór odcienia. Nie musisz więc obawiać się tego, że twój uśmiech będzie wyglądał sztucznie i nienaturalnie. Zwłaszcza, że słynny „Hollywood smile”’, który dobrze wygląda tylko na czerwonym dywanie, powoli odchodzi już do lamusa. Zgodnie z najnowszymi trendami, obecnie najbardziej pożądany jest efekt naturalnych, młodzieńczych, delikatnie wybielonych zębów, co sprawia, że uśmiech wygląda naturalnie i jest dobrze dopasowany do różnych typów urody. Pomaga w tym zastosowanie specjalistycznych narzędzi, takich jak kolornik VITA Linearguide 3D-MASTER i spektrofotometr VITA Easyshade, które umożliwiają obiektywną ocenę koloru uzębienia.

- By dobrać idealny odcień licówek, niezbędne jest wieloletnie doświadczenie lekarza protetyka i technika dentystycznego. To właśnie ich zmysł artystyczny, drobiazgowość i wyczucie na detale pozwalają na komponowanie indywidualnych, szytych na miarę uśmiechów. W czasach kiedy wszystko jest personalizowane, pacjenci nie chcą zębów z katalogów. Przychodzą po swój indywidualny uśmiech, a my spełniamy ich marzenia  - wyjaśnia dr Materna z DeClinic.

Licówki – jak uzyskać naturalny efekt?

Jak podkreślają eksperci, kolor to nie wszystko. Kształt, wielkość, sposób załamywania się światła, faktura czy dopasowanie do twarzy to kolejne aspekty, które podczas projektowania nowego uśmiechu należy brać pod uwagę Dlatego bardzo ważna jest wizualizacja efektu końcowego. Piękne zęby najpierw powstają w głowie lekarza, na zdjęciach, w programach komputerowych i na modelach gipsowych – tzw wax-up-ach, które za pomocą specjalnych kluczy mogą zostać przymierzone w ustach pacjenta.

- Etap przygotowania jest bardzo ważny. Należy poświęcić na to czas. Wykonanie projektu to nie jedna wizyta, a pośpiech nie jest wskazany. Pamiętajmy, że piękne zęby to także zęby funkcjonalne. Piękno i funkcja muszą iść ze sobą w parze, są nierozerwalne. Wieloletnie doświadczenie i wiedza pokazują, że nie ma uśmiechów idealnych, symetrycznych, równych od linijki - podkreśla dr Irmina Materna.

Licówki na zęby - o czym jeszcze warto pamiętać?

Nowoczesne metody doboru licówek uwzględniają nie tylko naturalny kolor uzębienia, ale również wiek, czy typ urody. Dlatego tak ważne jest, żeby wybrać tzw. styl uśmiechu. Być może brzmi to abstrakcyjnie, ale to właśnie on często określa, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych. Zgodnie z jedną z najpopularniejszych klasyfikacji (LVI Smile Library) może być on na przykład zmiękczony, skupiony, młodzieńczy, dojrzały, ale również agresywny czy dominujący. Wszystko zależy od naszej naturalnej mimiki, rysów twarzy i indywidualnej ekspresji. W doborze stylu pomoże wizualizacja efektu końcowego. Decydując się na licówki, warto pamiętać także o tym, że są one zakładane wyłącznie na zdrowe zęby. Najpierw musimy więc wykonać dokładną diagnostykę (włącznie z tomografią komputerową) i przeprowadzić odpowiednie leczenie.

Dodatkowe informacje: LICÓWKI – W POGONI ZA NATURĄ