Szczotkowanie zębów to najważniejsza czynność spośród wszystkich składających się na prawidłową higienę jamy ustnej. Przez lata używaliśmy do tego szczoteczek manualnych, jednak obecnie coraz większą popularność zdobywają modele elektryczne, czyli zasilane akumulatorowo. Nic dziwnego. Takie przyrządy higieniczne cechuje duża dokładność, co wynika z faktu, że element czyszczący (czyli główka) wykonuje znacznie więcej ruchów niż w sytuacji, gdy szczoteczkę napędza ręka, zatem sam proces szczotkowania jest znacznie bardziej efektywny. W tym miejscu pojawia się jednak istotne pytanie - lepiej sprawdzi się mechanizm rotacyjny czy soniczny?

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Na wstępie warto uporządkować stosowaną terminologię. Określenie szczoteczka elektryczna jest prawidłowe w odniesieniu do wszystkich modeli zasilanych akumulatorowo, czyli także szczoteczkę soniczną można śmiało określić mianem elektrycznej. W mowie potocznej tym mianem zwykło się jednak nazywać modele rotacyjne, które stanowią podstawową grupę elektrycznych przyrządów do higieny jamy ustnej. Zatem aby nie wprowadzać zbędnego zamieszania, przyjmijmy, że szczoteczka rotacyjna to po prostu szczoteczka elektryczna.

Przejdźmy do konkretów. Szczoteczka elektryczna nie jest żadną nowością. Pierwsze modele były oferowane już pod koniec lat 60. Takie urządzenie charakteryzuje się okrągłą główką, która wykonuje dwa rodzaje ruchów - rotacyjne (czyli obrotowe) i pulsacyjne. Dzięki znacznej szybkości obrotowej (najlepsze szczoteczki elektryczne wykonują ponad 10000 ruchów oscylacyjnych i ponad 40000 ruchów pulsacyjnych) szczoteczka elektryczna skutecznie usuwa z powierzchni zębów wszelkie zanieczyszczenia i osady bakteryjne, redukując w ten sposób płytkę nazębną.

Niepodważalną zaletą szczoteczek elektrycznych jest prostota obsługi. Wszystko, co trzeba zrobić, to przyłożyć szczoteczkę do zęba (do części tylnej, frontowej i żującej). Żadne dodatkowe ruchy nie są wymagane, więc z ich obsługą z łatwością poradzą sobie nawet małe dzieci.  

Należy podkreślić, że mimo wysokiej wydajności mechanizmu napędzającego główkę szczoteczki, która przekłada się na szybkość ruchów, ryzyko podrażnienia dziąseł nie występuje, wręcz przeciwnie. Specjalnie dobrana twardość włosia sprawia, że w trakcie szczotkowania masujemy także dziąsła, więc troszczymy się nie tylko o zęby, ale także o stan przyzębia

Kolejna rzecz, szczoteczki elektryczne są niezwykle uniwersalne. Dzięki wymiennym końcówkom, z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina, co przekłada się na wyraźną redukcję kosztów.

Choć szczoteczki elektryczne i soniczne wydają się podobne, to w praktyce między tymi urządzeniami występuje więcej różnic niż cech wspólnych. Pierwsze szczoteczki soniczne pojawiły się w sprzedaży w pierwszej połowie lat 90. Od tamtego czasu przeszły jednak istotną ewolucję, która uczyniła je jeszcze skuteczniejszymi. Tego typu urządzenia z wyglądu przypominają zarówno szczoteczki elektryczne i manualne - rękojeść jest dość gruba, musi bowiem zmieścić akumulator, układ sterujący i mechanizm napędzający, natomiast podłużna główka łudząco przypomina rozwiązania znane ze zwykłych szczoteczek do zębów.

W tym przypadku element czyszczący nie wykonuje ruchów rotacyjnych i pulsacyjnych, a z boku na bok. Główka dobrej szczoteczki sonicznej porusza się 31000 razy na minutę. W ten sposób powstają drgania emitujące falę dźwiękową o częstotliwości 260 Hz, stąd właśnie wzięło się określenie "soniczna".

Takie urządzenie wymaga innej techniki szczotkowania zębów niż tradycyjny model elektryczny. W tym przypadku konieczne jest bowiem wykonywanie ruchów wymiatających, jednak czy należy to rozpatrywać w kategoriach wady? Nie, bo z używaniem szczoteczki sonicznej bez trudu poradzi sobie każdy, kto wcześniej używał szczoteczki manualnej. 

Podobnie jak szczoteczki elektryczne, także modele soniczne cechują się uniwersalnością. Dzięki wymiennym końcówkom, łatwo dostosujemy twardość włosia do indywidualnych potrzeb, a z jednego urządzenia może korzystać cała rodzina. 

Takie modele wykazują się największą dokładnością, bowiem czyszczą nawet najbardziej niedostępne miejsca, niezwykle skutecznie usuwają przebarwienia i redukują płytkę nazębną. Specyficzna zasada działania szczoteczek sonicznych sprawia, że jest to najlepszy wybór dla osób noszących aparat ortodontyczny i których zęby cechuje wyjątkowa wrażliwość.

Przeczytaj także: Przetestowałyśmy szczoteczkę soniczną. Dlaczego już nigdy nie wrócimy do manualnej?

Szczoteczka soniczna - przedział cenowy

Trzeba jednak wiedzieć, że podstawowe cechy szczoteczek sonicznych - zaawansowana technologia i skomplikowany mechanizm działania - nie przekładają się wyłącznie na skuteczne czyszczenie zębów, ale także na cenę urządzenia. Najtańsze szczoteczki soniczne kosztują od 150 do 180 zł. Na bardziej zaawansowany model trzeba wydać ok. 400 zł. Górną granicę cenową szczoteczek sonicznych zamyka kwota przekraczająca 900 zł

Najlepsze szczoteczki soniczne - cechy

Co otrzymujemy w zamian? Najlepsze szczoteczki soniczne są wyposażone w kilka trybów pracy do wyboru. Podstawowy, zazwyczaj określany jako daily, jest idealny do codziennego szczotkowania zębów. Wysokiej klasy modele oferują też tryb sensitive, z którego powinny korzystać osoby z wrażliwymi zębami, deep clean, przeznaczony do czyszczenia najtrudniej dostępnych obszarów, oraz white, służący usuwaniu przebarwień szkliwa. 

Kolejna cecha najlepszych szczoteczek sonicznych to pełna kontrola procesu szczotkowania. Zaawansowane urządzenia nie tylko mierzą czas mycia zębów, ale także siłę nacisku.

Sporym udogodnieniem jest też łączność bezprzewodowa z dedykowaną aplikacją, zainstalowaną na smartfonie lub tablecie. Wbrew pozorom nie jest to tylko "kosztowny bajer". Takie rozwiązanie pozwala użytkownikowi kontrolować każdy etap czyszczenia, wskazując na obszary, którym należy poświęcić więcej uwagi. 

Niezwykle użyteczną cechą najlepszych szczoteczek sonicznych jest też długi czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu akumulatora, który w najbardziej zaawansowanych modelach wynosi nawet do 3 tygodni (choć trzeba zaznaczyć, że na ten parametr wpływa przede wszystkim częstotliwość i czas szczotkowania). 

Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?

Sekretem skuteczności szczoteczek sonicznych są fale dźwiękowe o częstotliwości 260 Hz, które wprawiają włókna w drgania. W ten sposób wytwarzany jest ruch cząsteczek śliny zmieszanych z pastą do zębów. Powstają mikrobąbelki, które uderzają w szkliwo i docierają do najbardziej niedostępnych miejsc, w tym do przestrzeni międzyzębowych. Wszystko to przekłada się na niezwykle skuteczne usuwanie bakterii i płytki nazębnej.

Warto podkreślić, że technologia soniczna cechuje się nie tylko wyjątkową skutecznością, ale także delikatnością. Z tego względu szczoteczki soniczne są polecane osobom o wrażliwych zębach, cierpiących na schorzenia w obszarze dziąseł i noszącym aparat korekcyjny. 

To Cię również zainteresuje: Ile kosztują licówki na zęby – i co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?