„Kilka godzin w towarzystwie tak inspirujących kobiet daje więcej niż tysiące mądrych prelekcji.” - Anna Zawłocka, „Grunt to znaleźć właściwego mentora na swojej drodze do działania. Ja już znalazłam” - Agnieszka Krogulec.

W sobotnie południe - 17 listopada 2012 - w warszawskich Łazienkach spotkało się pięćdziesiąt kobiet, liderki które mają na swoim koncie liczne sukcesy zawodowe i kobiety, które do roli liderek aspirują. Razem wybrały się na spacer. Podczas wspólnej przechadzki, panie dyskutowały na temat wyzwań zawodowych i budowały relację Mentorka – Mentee. Dla Darii Mejnartowicz - współorganizatorki GMW Poland - taki spacer to silnie energetyzująca i podnosząca na duchu idea, mająca na celu zwiększenie świadomości na temat bezcennej roli mentora w procesie rozwoju. Kogoś kto wysłucha, zainspiruje i zmotywuje do działania. I czasami wystarczy krótki spacer - dodaje CEO Vital Voices Poland, Agnieszka Bilińska - to niesamowite ile dobra, wsparcia i inspiracji możemy dać innej osobie tylko w czasie krótkiego spaceru.

Agnieszka Anielska inicjatorka GMW w Polsce, zaskoczona była dużą liczbą Pań, które chciały zostać mentorkami. W mentoringowym spacerze wzięły udział m.in dziennikarki: Danuta Dobrzyńska, Kinga Rusin, Olga Kozierowska, a także Monika Ksieniewicz, Z-ca Biura pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania i wybitne przedstawicielki polskiej bankowości: Hanna Kujawska, Ewa Łuniewska, Ewa Krakowiak-Świątnicka. Sukces pierwszej edycji jest dobrą prognozą na przyszłość i mamy nadzieję, że listopadowe spotkania z cyklu Mentoring Walk w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich staną się coroczną tradycją.

Na taki spacer wyruszyły nie tylko Polki ale kobiety na całym świecie m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Kenii, w Indiach, Egipcie, Libanie, Argentynie, czyli wszędzie tam, gdzie działa organizacja pozarządowa Vital Voices Global Partnership, założona przez Hillary Clinton i Madaleine Albright. Stworzyły tę organizację, bo chcą szukać na świecie kobiet, które mają potencjał liderski i chcą je wspierać. A skąd pomysł na Mentoring Walk? Geraldine Laybourne – założycielka i była Prezes Oxygen Media, partnerka biznesowa Oprah Winfrey – od rana do nocy miała wypełniony grafik. Odbierała mnóstwo informacji o tym, że wiele kobiet chciałoby się z nią spotkać i poradzić. Zamiast odmawiać, zaproponowała żeby Panie dołączyły do jej codziennego spaceru w nowojorskim Central Park i tak wspólne przechadzki stały się praktyką, którą zachwycił się świat i tak narodził się Global Mentoring Walk.

Organizatorki polskiej edycji GMW mają nadzieję, że ten krótki spacer był początkiem dłuższej podróży, która w gronie silnych, mądrych i wspierających się kobiet zabierze je do miejsc, o których dotąd nawet Panie nie śniły. W końcu był to „Spacer, który zmienia”, bo hasło GMW Poland, to „Walk the Change”.