Zakochana Jane, Reż. Julian Jarrold
"Uczucie to rzecz pożądana, pieniądze - absolutnie konieczna", takie słowa młoda pisarka Jane Austen (Anne Hathaway) usłyszy od ojca, gdy będzie musiała wybierać między miłością do intrygującego prawnika Toma (James McAvoy) a rozsądkiem i posagiem. Zamiast jednak zaszaleć dla miłości, majątku, Austen pozostawia wszystko i ucieka w literaturę. Na podstawie historii życia Jane powstają jej największe bestsellery "Duma i uprzedzenie" i "Rozważna i romantyczna". Choć akcja filmu to XVIII wiek, zmysłowość, namiętność i emocje są tak współczesne, że co chwila przechodzą ciarki (zasługa McAvoya). I pozostają na długo... A pytanie o kondycję twojej miłości otwiera się. Obejrzysz i uporządkujesz myśli. Zarezerwuj seans tylko dla siebie. Zrobi ci wyśmienicie.
Twarda sztuka, Reż. Gary Marshall
Taka szkoda. Trzy naprawdę superrole. Jane Fonda, Felicity Huffman ("Gotowe na wszystko") i skandalistka, zarówno w filmie, jak i w realu - Lindsay Lohan, to mogło być trio tego lata. Ale cóż, jeśli niezawodnemu Gary Marshallowi (reżyser "Pretty Woman") zabrakło pomysłu, jak te talenty ujarzmić. Oto Rachel (Lohan) po serii wybryków trafia do zasadniczej babci Georgii (Fonda). Dzięki pobytowi u niej stawia czoło traumie z dzieciństwa i trzy kobiety na nowo odnajdują kontakt. Zamiast kobiecej, energetycznej komedii, tempo malejące. Ale warto zobaczyć dla aktorek.
Irina Palm, Reż. Sam Grabarski
Rewelacyjna Marianne Faithfull (na zdjęciu) jako Maggie, która aby uratować życie wnuczka i opłacić jego operację, rozpoczyna pracę w seksbiznesie. Ale w dość specyficznej roli... Iriny Palm. Zobacz. Przez nową profesję traci zaufanie bliskich, za to zyskuje odwagę, stanowczość i człowieka, który naprawdę ją docenia. Filmowy kunszt. Taki, że obezwładnia.
Od kuchni, Reż. Scott Hicks
Komedia romantyczna w doborowej obsadzie. Kate (Catherine Zeta-Jones) to szefowa modnej restauracji na Manhattanie i rzeczowa perfekcjonistka. Jednak musi zmienić zasady, gdy w jej życiu pojawiają się oddana pod jej opiekę 9-letnia siostrzenica i nowy zastępca, szef kuchni Nick (zabójczy Aaron Eckhart). Tak, że iskrzy!
Katyń, Reż. Andrzej Wajda
Pozycja obowiązkowa. Oscarowy Wajda zrealizował - obsadzając w głównych rolach Chyrę, Ostaszewską, Cielecką, Kolbergera i Małaszyńskiego - adaptację książki Andrzeja Mularczyka "Post Mortem. Opowieść katyńska". Losy kobiet - matek, żon, córek polskich oficerów zamordowanych przez NKWD, wyreżyserowane mistrzowską ręką. Kawałek historii Polski, o którym nie można zapomnieć.
Lakier do włosów, Reż. Adam Shankman
John Travolta, Michelle Pfeiffer, Christopher Walken i Queen Latifah - wszyscy naraz w musicalu. Pulchna Tracy i jej przyjaciółka biorą udział w castingu do telewizyjnego show. Gdy Tracy wygrywa, zawistne Amber z matką (Pfeiffer) wymyślają plan, by zniszczyć dziewczynę. Kolorowo i na wesoło.
Ultimatum Bourne'a, Reż. Paul Greengrass
Choć to już trzecia część rozwiązująca zagadkę -poszukiwań tożsamości? przez tytułowego zabójcę James'a Bourne'a - wbrew stereotypom na temat sequeli - najlepsza. Zawrotne tempo, energetyzujące zwroty w scenariuszu i sensacyjne wątki, które do końca trzymają poziom napięcia. Kino akcji z prawdziwego zdarzenia. Zapewne też dzięki kreacji Matta Damona (na zdjęciu), który w "Ultimatum" objawił aktorską dojrzałość i stworzył Bourne'a właściwie na nowo. Czy będzie kontynuacja?