Prawdziwe supermodelki, które były nie tylko piękne, ale miały również, a może przede wszystkim niekwestionowany status gwiazd z pierwszych stron gazet, wylansowali fotografowie i redaktorzy Vogue w latach 90. W wielkiej piątce najpiękniejszych kobiet świata dwie dekady temu, prócz Claudii Schiffer, Naomi Campbell, Cindy Crawford i Lindy Evangelisty plasowała się też Christy Turlington.

Ta top modelka, którą fotografowali najwięksi fotografowie mody na świecie, a na koncie ma tysiące okładek, sesji zdjęciowych, kampanii i wybiegów kończy dziś 48 lat. Obecnie wciąż od czasu do czasu pracuje jako modelka, jednak lwią część jej czasu pochłania działalność charytatywna i jej fundacja "Every mother counts" ("Każda matka się liczy" przyp.red.) oraz dwie marki odzieżowe, którym szefuje.

fot. East News

Urodziła się w niepozornym amerykańskim Connecticut, a odkryło ją wprawne oko fotografa, kiedy w wieku 14 lat wybrała się na konną przejażdżkę. Nie od razu rzuciła się jednak w wir modelingu, najpierw kończąc szkołę. Dopiero z dyplomem absolwentki w ręku, zdecydowała się na wyjazd do miasta, w którym spełniały się marzenia, Nowego Jorku.

To tam trafiła do dużej agencji modelingowej i zaczęła pracować ze Stevenem Meiselem i Peterem Lindberghiem, którzy zrobili z Christy Turlington mega gwiazdę branży. W 1990 roku w trio z Naomi Campbell i Lindą Evangelistą zawładnęły masową wyobraźnią, a ich twarze oraz nienaganne (ale nie wychudzone i naturalne) sylwetki pojawiały się absolutnie wszędzie. Kiedy króciutko obcięła włosy w stylu Pixie, tysiące jej fanek zrobiło to samo. Lansowała z powodzeniem zdrowy tryb życia i filozoficzne podejście do jogi w czasach, w których na tapecie były szalone imprezy w branży mody. 

Christy Turlington współpracowała przez wiele sezonów z Versace i Maybelline, a jej kampanie dla Calvin Klein trwały nieprzerwanie przez dwie dekady (od 1987 do 2007 roku). Nic w tym zresztą dziwnego - dobre geny zapewniły urodzonej w 1969 roku modelce "wieczną" młodość. Obecnie w wieku 48 lat wygląda prawie tak samo jak w okresie rozkwitu swojej kariery, latach 90. Być może dlatego oficjalnie odżegnuje się od operacji plastycznych, nazywając je "co najmniej dziwacznymi".

fot. East News

Christy jest za to maksymalnie zaangażowana w swoje marki odzieżowe i urodowe - Nuala to odzież do jogi, a Sundari eko marka kosmetyczna. Poświęca też się projektowi "Every Mother Counts", w którym rozpowszechnia świadomość i edukuje na temat połogu i narodzin oraz śmiertelności rodzących kobiet, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych i małych społecznościach etnicznych. Sama też jest mamą dwójki dzieci, córki Grace i synka Finna. 

My ją uwielbiamy za naturalność, klasę i kobiecą subtelność!

ZOBACZ TEŻ:

CARRIE FISHER: KIM BYŁA KSIĘŻNICZKA LEIA Z GWIEZDNYCH WOJEN?

FRANCA SOZZANI: KIM BYŁA TA IKONA MODY?