Brokuły pochodzą z rejonów Morza Śródziemnego, prawdopodobnie z Cypru. Do Polski przywędrowały dopiero w XVIII wieku. Należą do rodziny kapustowatych, mają długie łodygi i kwiatostan zwany różą – to właśnie jego jemy.

Brokuły to warzywo bardzo zdrowe i cenne w składniki mineralne. Zawiera bardzo dużo witaminy C. W ich składzie znajdziemy też wapń, fluor, fosfor, żelazo, potas i witaminy z grupy B oraz witaminę A. Brokuły bogate są też w magnez niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz selen chroniący przed nowotworami.

Przed nowotworami chroni też zawarty w brokułach sulforafan – silny przeciwutleniacz. Blokuje on powstawanie komórek nowotworowych i chroni przed rakiem prostaty, piersi, płuc i jelita grubego. Bardzo ważne tutaj jest jednak odpowiednie gotowanie brokułów.  Wymagają niższej temperatury, około 75 stopni C i zblanszowania zamiast tradycyjnego gotowania we wrzątku, który niszczy ich antynowotworowe właściwości.  Idealnym rozwiązaniem jest przyrządzanie brokułów na parze przez 3-4 minuty.

Brokuły chronią też przed wrzodami, a dzięki dużej zawartości potasu ich jedzenie obniża ciśnienie i wpływa pozytywnie na działanie układu krwionośnego.