Smartfony już dawno temu przestały być wyłącznie urządzeniami do wykonywania i odbierania połączeń głosowych lub wiadomości tekstowych. Stały się mini centrum dowodzenia, które zawsze można mieć przy sobie. Pozwalają na surfowanie po stronach internetowych i na korzystanie z licznych aplikacji. Mogą zastąpić w pewnym stopniu trenera osobistego, dzięki dedykowanym aplikacjom do ćwiczeń w domu. Chcesz wiedzieć, jakie aplikacje do ćwiczeń są najlepsze? Za które nie trzeba płacić? 

Zobacz też: Najlepsze treningi online - z kim ćwiczyć bezpłatnie w domu?

Ćwiczenia w domu – aplikacje

Chcesz ćwiczyć w domu, wtedy, kiedy masz czas? Nie lubisz siłowni i klubów fitness? Skorzystaj z aplikacji do ćwiczeń w domu i kształtuj swoją sylwetkę tak, jak chcesz.

MyFitnessPal to jedna z najbardziej lubianych aplikacji do ćwiczeń, ale i do prowadzenia diety redukcyjnej. Aktywność fizyczna w połączeniu z dietą daje efekty w postaci przybliżenia się do swojej wymarzonej sylwetki. Aplikacja MyFitnessPal jest w istocie dziennikiem, w którym zapisywany jest jadłospis na każdy dzień, a program automatycznie zlicza kalorie oraz porównuje je z ustanowionym przez użytkownika celem dobowym. Jest to aplikacja, którą można połączyć z Endomondo, przez co wszystkie wprowadzone w niej treningi będą przerzucane do MyFitnessPal i definiowane jako dodatkowe kalorie do spożycia.

Kolejna popularną aplikacją do ćwiczeń w domu jest Workout Trainer, zaliczana do kategorii „fitness i zdrowie”. Aplikację można używać w wersji darmowej, lub w wersji płatnej – premium o większej funkcjonalności. Trenerzy tworzący ten program pokazują krok po kroku, jak wykonywać ćwiczenia, a każde nagranie wzbogacone jest komentarzem audio. W aplikacji możesz znaleźć setki ćwiczeń na różne partie ciała.

Dodatkowo w Workout Trainer trenerzy mobilizują użytkowników do większego wysiłku i do regularnej aktywności fizycznej. Instruują jak wykonać ćwiczenie oraz aktywizują do działania. W aplikacji można wybrać cel, który chcemy osiągnąć, a później konsekwentnie do niego dążyć.

7-minutowe ćwiczenia to w istocie bardzo prosta w obsłudze aplikacja, która zawiera interesujące zestawy tytułowych ćwiczeń trwających po 7 minut. Opierają się one o trening obwodowy, ale mający zwiększoną intensywność. Aplikacja ta dedykowana jest osobom chcącym poprawić swoją sprawność i kondycję. Jeden zestaw 7-minutowych ćwiczeń widniejących w aplikacji składa się z 12 ćwiczeń, które należy wykonywać przez 30 sekund każde, z 10-sekundowymi przerwami. Nie wymagają one zastosowania żadnych dodatkowych akcesoriów i narzędzi.

Zobacz także:

Darmowe aplikacje do ćwiczeń w domu

Darmową aplikacją do ćwiczeń w domowym zaciszu jest „Aerobiczna szóstka Weidera A6W”. Jak sama nazwa wskazuje, jest to aplikacja skupiająca się na treningu mięśni brzucha. Pomoże ona wyćwiczyć i wzmocnić te mięśnie. Jest to prosta aplikacja, która prezentuje 6 głównych ćwiczeń i harmonogram ich wykonywania. Darmowa wersja zawiera co prawda pewne ograniczenia dla użytkowników, ale jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Nie musisz ćwiczyć wyłącznie mięśni brzucha. Chcąc kompleksowo zadbać o swoje ciało, skorzystaj z darmowej aplikacji do ćwiczeń w domu, takiej jak JEFIT Workout Exercise Trainer. Twórcy programu twierdzą, że jest on niczym trener personalny, tylko w wersji smartfonowej. Dzięki aplikacji zyskujesz dostęp do ponad 1300 ćwiczeń, a każde z nich ma dokładny opis i animacje, ułatwiające prawidłowe wykonanie każdego ruchu.

W aplikacji JEFIT Workout Exercise Trainer można ustawić sobie indywidualny plan treningowy, monitorować postęp oraz przygotowywać czytelne statystyki, sprawdzając, jak realizujemy owy plan. W ramach aplikacji utworzona została społeczność użytkowników, którzy wspólnie się wspierają w walce o wymarzoną sylwetkę.

Ćwiczenia w domu bez sprzętu – przykłady

Przysiady, wszelkiego rodzaju brzuszki, pompki, pajacyki, wykopy i wykroki. To tylko jedne z licznych przykładów na ćwiczenia w domu, które możesz wykonywać przy użyciu aplikacji treningowych na smartfona. Dzięki nim możesz zobaczyć, jak wykonać je prawidłowo, co jest kluczowe dla kształtowania mięśni, ale bez jednoczesnego obciążania np. kręgosłupa. Nie potrzeba do nich wykorzystywać żadnego sprzętu. Wystarczy podłoga i trochę wolnej przestrzeni w domu, aby móc je wykonywać.

Ćwiczenia z aplikacją w domu – zalety

Dlaczego warto używać aplikacji do ćwiczeń w domu? Ponieważ uczą, jak dobrze robić ćwiczenia, dają pomysły nowych treningów i urozmaicania dotychczasowych. Są proste w obsłudze, ułatwiają wyznaczanie celów treningowych, a dążenie do nich jest skuteczniejsze. Smartfonowy trener jest zawsze dostępny dla użytkownika, przez co można skorzystać z niego wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę. Zaletą aplikacji do ćwiczeń w domu jest też i to, że można ćwiczyć dosłownie zawsze, nawet późnym wieczorem, kiedy kluby fitness i siłownie są jeszcze zamknięte, ale jednocześnie uzyskiwać wsparcie wykwalifikowanych trenerów oraz wskazówki do wykonywania treningów. Dużym plusem jest również możliwość integracji z innymi użytkownikami tych programów i porównywanie z nimi wyników.