Polka ministrem sprawiedliwości Litwy

Ewelina Dobrowolska (list. Evelina Dobovolska) to polskiej narodowości prawniczka, która zaledwie kilka dni temu została ministrem sprawiedliwości Litwy. Nominacja do objęcia tego urzędu wywołała w kraju spore kontrowersje, bo posłanka ma zaledwie 32 lata, nosi tatuaże i nie ukończyła studiów magisterskich. Jednak sam prezydent Litwy, Gitanas Nauseda pokłada wielkie nadzieje w młodej polityczce. Jak powiedział, Dobrowolska jest gotowa, aby przyjąć na siebie odpowiedzialność, a jej młody wiek i co za tym idzie brak dużego doświadczenia, „nie jest przeszkodą, by stała się ministrem o dużej skuteczności”. Ewelina Dobrowolska jest działaczką na rzecz praw człowieka - przez wiele lat związana była z Europejską Fundacją Praw Człowieka, broniła praw mniejszości narodowych i występowała przeciwko dyskryminacji osób LGBT. Nowa ministra w pierwszej kolejności chce zająć się między innymi złagodzeniem kar za posiadanie marihuany, a także więziennictwem. 

Zobacz też: Agnieszka Holland prezydentką Europejskiej Akademii Filmowej „Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania i jestem szczęśliwa, że biorę w tym udział”

Ewelina Dobrowolska: tatuaże i czarna suknia ślubna

Młoda polityczka w rozmowie z Agnieszką Lichnerowicz z TOK FM, zdradziła kilka szczegółów z życia prywatnego. Ewelina Dobrowolska jest fanką tatuaży i zespołu Metallica - jej ciało pokrywa kilka cytatów z utworów tej grupy. O kontrowersjach wokół jej osoby powiedziała:

Kiedy pojawia się osoba, być może mniej niektórym znana, to media i społeczeństwo próbują ją poznać. Jestem świadoma, że osoba z tatuażami jest ciekawym kandydatem, tym bardziej na ministra sprawiedliwości.

W innym wywiadzie z kolei podkreśla, że nigdy nie była tradycjonalistką: do ślubu szła w czarnej sukience. „Z mężem zdecydowaliśmy, że wyglądam w niej najlepiej” - tłumaczyła w wywiadzie dla „Kuriera Wileńskiego”.