miana pieluszki jest prawdziwym rytuałem. Regularne przewijanie to nie tylko wyraz troski mamy o zdrowie i komfort maleństwa, ale też doskonała możliwość, by okazać mu w tym czasie dużo czułości, obsypać pocałunkami i pieszczotami.

Nabierz wprawy
Pupę maleństwa trzeba myć przy każdym przewinięciu, smarować ją kremami przeciw odparzeniom i kilkakrotnie w ciągu dnia wietrzyć. A wszystko po to, żeby była zdrowa i jedwabiście gładka.

[adsense]

 
Najpierw przygotuj niezbędne rzeczy: miseczkę z przegotowaną wodą do umycia pupy (lub specjalne, wilgotne chusteczki nasączone mleczkiem), mydełko, krem ochronny, czystą pieluchę, ręcznik. Rozepnij pieluszkę i wysuń ją spod pupy maluszka, starając się zebrać największe zabrudzenia. Nie podnoś dziecka za nóżki, tylko wsuń dłoń pod pośladki. Jeśli nie zrobiło kupki, możesz przetrzeć pupę jednorazowymi chusteczkami. Są bardzo wygodne, oczyszczają i jednocześnie pielęgnują skórę. Ale gdy szkrab bardzo się zabrudził, koniecznie umyj go ciepłą, przegotowaną wodą i mydełkiem dla dzieci. Dziewczynki myje się od przodu w kierunku odbytu, co zapobiega przenoszeniu bakterii do cewki moczowej. Chłopczykowi trzeba delikatnie unieść siusiaka i worek mosznowy i starannie przemyć skórę pod spodem (to miejsce jest podatne na odparzenia). Pamiętaj, że podczas mycia prącia nie wolno odciągać napletka. U noworodka ściśle przywiera on do żołędzi i jego zsuwanie sprawia dziecku ból.
Po każdym myciu pupy należy dokładnie ją osuszyć i natłuścić kremem zapobiegającym podrażnieniom (Linomag, Penaten). Nim założysz nową pieluszkę, pozwól maleństwu poleżeć przez kilka minut z odsłoniętymi pośladkami. Takie wietrzenie łagodzi podrażnienia. Wypełnij ten czas pieszczotami i czułymi słowami. Kiedy pupa jest już wywietrzona unieś ją i podłóż czystą pieluszkę. Odepnij boczne paski lub rzepy i zapnij pieluchę, ale niezbyt ciasno, tak aby zapewnić dostęp świeżego powietrza (między brzuszkiem noworodka a brzegiem pieluszki powinna się zmieścić ułożona płasko dłoń).

Zawartość pieluszki pod lupą
Kupka noworodka to dla świeżo upieczonej mamy źródło informacji o stanie zdrowia jej maleństwa. Prawidłowa powinna mieć jasny, żółtawy lub ciemnozielony kolor i nieco kwaśny zapach. Po urozmaiceniu diety niemowlaka jego stolec zrobi się brązowawy, bardziej uformowany i będzie nieprzyjemnie pachnieć. Jeśli zawartość pieluszki twojego maleństwa zaniepokoi cię, odwiedź pediatrę.
Zrób to koniecznie, gdy:
- Mniej więcej 2 doby po urodzeniu twoje maleństwo jeszcze się nie wypróżniło.
- Jeśli kupka jest czarna – co wskazuje na obecność w niej krwi, lub biała – świadczy to o braku w niej żółci.
- W ciągu doby twoje maleństwo oddaje 3 luźne stolce zawierające śluz, ropę lub krew, nie chce jeść, jest rozdrażnione, płacze i ma gorączkę.

Jak walczyć z odparzeniami
Czasem, mimo najlepszej pielęgnacji i najbardziej delikatnych pieluszek, nie daje się uniknąć odparzeń. Rumień pieluszkowy, powstały w wyniku przegrzania i ocierania, objawia się zaczerwieniem skóry w miejscach zetknięcia z pieluchą (uda, pępek, pachwiny). Właściwa pielęgnacja i wietrzenie pupy sprawiają, że odparzenia znikają po kilku dniach. By przyspieszyć ten proces, możesz przy każdej zmianie pieluszki smarować odparzone miejsca leczniczą maścią antyseptyczną, np. Sudocremem lub Tormentiolem. Podrażnienia pojawiają się również przy wprowadzaniu nowych pokarmów, które niekiedy wywołują reakcję alergiczną. Uczulenie może też spowodować źle dobrana pieluszka jednorazowa. Zdarza się, że podrażnienie przechodzi w zakażenie (pieluszkowe zapalenie skóry). Skontaktuj się wtedy z pediatrą. Zrób to, gdy zauważysz na skórze dziecka pęcherzyki z płynem surowiczym, wysypkę, krosty lub ranki. Objawem infekcji są też: podwyższona temperatura ciała (ponad 38°C), kłopoty ze snem, płaczliwość.

DOBRY WYBÓR
Jednorazowe pieluszki mają być wygodne, chłonne, nie powodować podrażnień. W dobraniu rozmiaru (mini, midi, maxi itp.) pomogą oznaczenia na opakowaniu. Wybieraj te z wkładem dobrze absorbującym wilgoć. Najbardziej praktyczne są zapinane na rzepy.