Zima

Dla naszych prababek i babek zimowe wieczory – zwłaszcza w okresie świąt i Nowego Roku – były też czasem wróżb. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy ożywiły tę dawną tradycję!

WIGILIA
Spoglądając w ten dzień na niebo, można wróżyć o pogodzie i urodzaju na cały nadchodzący rok. Gwiaździste niebo zwiastuje pomyślny i urodzajny rok, obfitujący we wszelkie dobra; niebo zamglone zapowiada rok wilgotny – lepiej więc zaopatrzyć się w porządne kalosze, natomiast widoczna droga mleczna jest znakiem, że krowy będą dawać dużo mleka, a lasy zaroją się od grzybów. Warto zawczasu zaplanować sobie wielkie grzybobrania. 24 grudnia dziewczyny, które jeszcze nie wyszły za mąż (i analogicznie wolni chłopcy) mogą powróżyć sobie o miłości i małżeństwie. Z sianka położonego pod obrus trzeba, nie patrząc, wyciągnąć źdźbło trawy. Zielone – oznacza szczęśliwą miłość i ślub, zwiędłe i zblakłe – to znak, że jeszcze przyjdzie na swego wybranka poczekać, a łamiące się i kruche – no cóż, to sygnał, że warto rozsmakować się w życiu singielki.
Po skończonej wieczerzy, można jeszcze pogapić się na gwiazdy. Jeśli jakaś zawisła nad twym domem – to znak, że w nadchodzącym roku odbędzie się w nim wesele. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej informacji o tym, z której strony nadjedzie „rycerz na białym koniu” – zakrzyknij gromkim głosem: „Hop, hop, z której strony mój chłop!” – i nadsłuchuj. Przybędzie on z tego kierunku, z którego odezwało się echo.

CZEKAJĄC NA NOWY ROK
Wybierając się na zabawę sylwestrową, wsyp do pantofelków po kilka ziarenek maku: zapewni ci to powodzenie u płci przeciwnej.
Zanim zegar wybije godzinę dwunastą, warto sprawdzić, co kryje dla nas w zanadrzu nadchodzące 12 miesięcy. Zobacz, które miesiące będą dla ciebie najszczęśliwsze. Przygotuj dwanaście ponumerowanych łódeczek z papieru (numerki będą oznaczać kolejne miesiące), 12 świeczek – jak do tortu – oraz miskę z wodą. Zapalone świeczki umieść na łódeczkach, a te puść na wodę. Łódeczki, które się nie przewrócą, nie zapalą ani nie utoną – oznaczają dla ciebie szczęśliwe miesiące. Łódki na wodzie Łódeczki można zrobić nie tylko z papieru, ale też z łupinek orzecha i wykorzystać do wróżb andrzejkowych. Wtedy każdą łódeczkę podpisujemy imieniem „właściciela” i puszczamy na wodę (w wannie lub dużej misce). „Właściciele” łódeczek, które się ze sobą spotkają, mogą zostać parą.
W sylwestra możesz zaczarować dobry los, aby się spełniły wszystkie twoje marzenia. Jak? Ano tak: przygotuj 12 rodzynek – każda musi odpowiadać jednemu marzeniu (nie może być ich ani więcej, ani mniej). Dwanaście minut przed północą zacznij je zjadać – powoli, po jednej na minutę – intensywnie myśląc o swoich pragnieniach. Sprawdzą się na pewno, o ile przed ostatnim uderzeniem zegara otworzysz na moment drzwi mieszkania, aby wypuścić stary rok, z jego zawiedzionymi nadziejami, i wpuścić nowy, pełen świeżutkiego, nowego szczęścia do zagospodarowania.

PRZYZYWANIE MIŁOŚCI
W okolicach 14 lutego ptaki zaczynają łączyć się w pary, aby na wiosnę wydać ćwierkające żółtodziobe potomstwo. Dobrze przyjrzyj się skrzydlatym stworzeniom które śmigają w pobliżu. Szczególnie, jeśli jesteś stanu wolnego. Jeżeli nad tobą przefrunie ptak rudzik, to znaczy, że poślubisz marynarza. Gdy zobaczysz wróbla, czeka cię związek z biednym mężczyzną, ale za to będziesz z nim bardzo szczęśliwa. Jeśli natomiast dostrzeżesz szczygła – czeka cię przyszłość u boku milionera. Na pewno chcesz dowiedzieć się, czy wybranek serca cię kocha. W tym celu zaczerpnij z torebki garść fasoli, a potem policz jej ziarenka: jeśli wyjdzie liczba parzysta – kocha, jeśli nieparzysta, niestety, nie.
Podobnie można liczyć i wróżyć z innych przedmiotów: z kołków w płocie lub z mijających cię czerwonych samochodów. Inaczej musisz postąpić, jeżeli nie wiesz, którego spośród rzeszy wielbicieli wybrać. Rozłóż zatem na stole zdjęcia absztyfikantów. Na sznureczku zawieś złoty pierścionek i przesuwaj nim nad zdjęciami. Wyeliminuj te fotografie, nad którymi złote kółko się nie obraca. Wróżbę tę powtarzaj tak długo, aż na stole pozostanie tylko jedno zdjęcie. Innym sposobem na wyłonienie z tłumu kandydata idealnego jest wróżba z jabłka. Pomyśl imiona osób, które są ci bliskie i zakręć mocno jabłkiem. Podczas gdy będzie wirować, wymieniaj imiona sympatii – na głos. Imię, które wypowiesz w chwili, gdy jabłko się zatrzyma, będzie tym właściwym.