Jak powstaje cellulit?

Cellulit to  to inaczej lipodystrofia, czyli włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. To zaburzenie w budowie tkanki podskórnej, które prowadzi do zmian w wyglądzie naszej skóry. Tzw. pomarańczowa skórka spędza sen z powiek niejednej kobiecie. To bardzo powszechny problem, z którym mogą się borykać nawet dziewczyny w nastoletnim wieku. Powstaje niezależnie od wieku, wzrostu czy wagi. Najczęściej można go zauważyć w okolicach ud, pośladków, brzucha czy ramion. Wyróżnia się dwa jego typy:

  • cellulit twardy (wodny) - występuje głównie u osób, u których masa ciała w ostatnim czasie znacząco się nie zmieniła i tkanki nie straciły swojej elastyczności. Przyczyną cellulitu wodnego jest nadmierne gromadzenie wody i toksyn w tkankach.
  • cellulit miękki (tłuszczowy) - najczęściej dotyka osób, które w krótkim czasie straciły na wadze i są mało aktywne. Zajmuje duże powierzchnie, a skóra jest pofałdowana i z widocznym obrzękiem. Powodem jego powstawania jest rozrost komórek tłuszczowych, w wyniku czego powstają uciskające na naczynka grudki. 

Jak powstaje cellulit? Jest to bardzo złożony proces. Sprzyja mu nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, długie i bardzo gorące kąpiele czy nawet noszenie zbyt ciasnych ubrań! 

Jakie są najskuteczniejsze zabiegi na cellulit?

W walce z cellulitem często sięgamy najpierw po domowe sposoby. Półki drogeryjne uginają się obecnie od ilości kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała. Warto zawsze najpierw sięgać po olejek na cellulit. Ze względu na bogatą recepturę to właśnie olejki uznawane są za najskuteczniejsze kosmetyki na pomarańczową skórę. Sama pielęgnacja jednak nie wystarczy. Należy przede wszystkim zmienić swój tryb życia i nawyki. Rzuć palenie, ogranicz alkohol, nie sięgaj po mocno przetworzoną żywność, wykonuj ćwiczenia kilka razy w tygodniu.

W walce z cellulitem na pewno pomogą zabiegi hi-tech. Tylko taka technologia może przynieść naprawdę zadawalające rezultaty. Usprawniają one przepływ limfy, redukują obrzęki i zastoje wodne. Do najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych zabiegów należą m.in masaże antycellulitowe z wykorzystaniem specjalnej aparatury. Pomagają one rozbić stwardniałą tkankę tłuszczową, wymodelować ciało oraz wygładzić powierzchnię skóry.  

Zabiegi na cellulit: Venus Legacy

Venus Legacy to jeden z najpopularniejszych zabiegów na cellulit. Urządzenie łączy dwie technologie: wielobiegunowe fale radiowe i pulsacyjne pole magnetyczne, co umożliwia skuteczne działanie głęboko pod skórą i zwiększa cyrkulację krwi. Za pomocą opatentowanej technologii Venus Legacy wytwarza na skórze matrycę ciepła. W wyniku reakcji termicznej dochodzi do zwiększenia cyrkulacji krwi i obkurczania włókien kolagenowych.  Prowadzi to do ujędrnienia skóry i redukcji cellulitu. Zabieg jest bezinwazyjny i bezbolesny, nie wymaga też okresu rekonwalescencji. W trakcie procedury pacjenci mogą odczuwać ciepło porównywane do tego, jakie towarzyszy nam podczas masażu gorącymi kamieniami. Temperatura urządzenia oraz inne parametry zabiegu są dostosowywane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Całość trwa około 30 do 40 minut, a dla uzyskania optymalnych efektów konieczna jest seria kilku zabiegów. 

Najskuteczniejsze zabiegi na cellulit: ONDA

ONDA to sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej, cellulitu (zarówno wodnego, tłuszczowego jak również cyrkulacyjnego czy rzekomego), a także wiotkiej skóry, która często towarzyszy gwałtownemu chudnięciu.  Urządzenie emituje zimne mikrofale, które wywołują tzw. „stres metaboliczny” w komórkach tłuszczowych. W efekcie ulegają one uszkodzeniu i obumierają. I choć mechanizm działania jest podobny do innych zabiegów wyszczuplających, ONDA wykorzystuje bardzo selektywną częstotliwość, dzięki której nie ma ryzyka uszkodzenia skóry. Sprawdzi się zwłaszcza na tych obszarach ciała, gdzie zazwyczaj gromadzi się tkanka tłuszczowa, a więc na brzuchu, udach, pośladkach, czy boczkach. Często stosuje się go również do wyszczuplenia ramion, pleców czy okolic kolan. Najlepsze efekty można osiągnąć u osób z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej (od 2 do 6 cm). Ale wyszczuplanie to nie wszystko. ONDA jest wyposażona w dwie głowice, a o płytszym działaniu powoduje kulminację energii w warstwach skóry właściwej, powodując skracanie się włókien kolagenowych. W efekcie poprawia się napięcie i jędrność skóry.

Zobacz także:

Skuteczne zabiegi na cellulit: BTL Unison

BTL Unison to urządzenie, które łączy monopolarną radiofrekwencję i ukierunkowaną falę akustyczną. To dwie sprawdzone i skuteczne technologie, które razem dają natychmiastowy i dogłębny efekt. Podczas zabiegu na wybranych powierzchniach ciała zostaje podwyższona temperatura, co zwiększa ukrwienie tkanek i powoduje obkurczanie włókien kolagenowych. To z kolei skutkuje poprawą napięcia skóry. Jednocześnie fale uderzeniowe rozbijają komórki tłuszczowe znajdujące się pod skórą. Poddanie skóry działaniu energii cieplnej i mechanicznej przyśpiesza usuwanie tłuszczu i toksyn, a skóra od razu staje się gładsza i nabiera elastyczności. To nie tylko jeden z najskuteczniejszych zabiegów na cellulit, ale również na ujędrnienie i wyszczuplenie ciała. Sam zabieg trwa ok. 15-20 minut i najczęściej stosowany jest na takie partie ciała jak: uda, pośladki, brzuch i ramiona. Przed zabiegiem BTL Unison na skórę nakłada się odpowiedni krem, a następnie lekarz przesuwa głowicę urządzenia po wybranym obszarze ciała, uwalniając wiązki energii cieplnej i mechanicznej. Zabieg nie jest inwazyjny i raczej zalicza się go do tych bezbolesnych. W trakcie możesz jednak odczuwać wibracje i uczucie gorąca. Bezpośrednio przed i po należy pić dużo wody, ponieważ urządzenie nie tylko mechanicznie pomaga uelastycznić i wygładzić skórę, ale działa również na metabolizm, który cały czas pracuje, wydalając toksyny. 

Zabiegi na cellulit: Endermologia

Endermologia to jeden z najpopularniejszych zabiegów na cellulit i redukcję tkanki tłuszczowej. Coraz częściej stosuje się ją także jako sposób na ujędrnienie i poprawienie owalu twarzy. Na czym to polega? Endermologia to nieinwazyjny, mechaniczny masaż podciśnieniowy, który w naturalny sposób pobudza metabolizm komórek. Podczas zabiegu wykorzystywane jest urządzenie ze specjalną głowicą, w której znajdują się dwie szybko obracające się rolki. Jedna z nich pod ciśnieniem zasysa fałd skóry i zwija go, a następnie jest on rozwijany przez drugą rolkę. Zassana skóra jest w ten sposób poddawana intensywnemu rozmasowaniu, w trakcie którego rozbijane są podskórne złogi tłuszczowe odpowiedzialne za powstawanie cellulitu. Wyrolowane komórki tłuszczowe są następnie wydalane z organizmu w procesach metabolicznych. Oprócz tego, endermologia poprawia krążenie krwi i limfy, drenuje nadmiar płynów w organizmie i pomaga usunąć z niego toksyny. Działa jak intensywny masaż – ale dodatkowo wzmocniony, a powtórzona w serii zabiegów działa wyszczuplająco i modelująco. To również bardzo intensywna stymulacja skóry, która pobudza produkcję kolagenu i elastyny – a więc włókien tworzących swoistą podporę skóry i odpowiedzialnych za jej napięcie. Dzięki temu po zabiegu skóra jest wyraźnie wygładzona i ujędrniona.

Najskuteczniejsze zabiegi na cellulit: Icoone® Laser

Icoone® Laser łączy masaż podciśnieniowy z technologią światła LED i biostymulującym laserem diodowym. Dzięki temu możliwe jest bardzo szybkie i skuteczne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i ujędrnienie zwiotczałej skóry. Urządzenie jest wyposażone w głowicę z dwoma rolkami (tak jak w przypadku endermologii), które zapewniają mechaniczny masaż. Następnie światło lasera przenika w głąb tkanki, gdzie jest absorbowana przez komórki tłuszczowe. Powoduje to podwyższenie ich temperatury – i w efekcie rozpad. Z kolei światło LED stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, pomagając napiąć i ujędrnić skórę. Dzięki temu możemy szybko i trwale zmniejszyć widoczność cellulitu.