Cellulit czy cellulitis?

Te dwa słowa często używane są zamiennie – a to błąd, bo określają dwa różne przypadki. Cellulitis jest nazwą groźnej choroby o podłożu infekcyjnym – zapalenia tkanki podskórnej. Jeżeli mamy na myśli popularną pomarańczową skórkę – mamy do czynienia z cellulitem, czyli inaczej zdeformowaną tkanką tłuszczową. Tkanka tłuszczowa rozłożona pod skórą, przypomina plaster miodu. Jej struktura to depozyty tłuszczu przytrzymywane przez tzw. przegrody łącznotkankowe. Nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa wystaje, tworząc efekt pomarańczowej skórki.

Cellulit – rodzaje pomarańczowej skórki

Znając mechanizm powstawania cellulitu, musimy już tylko określić jego przyczynę, a stąd już łatwo do odpowiednio dobranej metody leczenia. Wyróżniamy trzy rodzaje cellulitu, w zależności od czynnika, wpływającego na jego powstawanie.

Cellulit wodny – to taki, który spowodowany jest zastojem wody w organizmie. Tłuszcz bardzo szybko wyłapuje wodę i pod jej wpływem puchnie i zaczyna przebijać się ponad przegrody łącznotkankowe. Dotyka najczęściej osoby z niedoczynnością tarczycy, nadużywające alkoholu, lub cierpiące na zaburzenia pracy nerek.

Cellulit tłuszczowy – ten rodzaj cellulitu związany jest z nadwagą. Wraz ze wzrostem masy ciała, zwiększają się też depozyty tłuszczowe pod skórą, sprawiając, że staje się one widoczne na skórze.

Cellulit łącznotkanowy – jest cellulitem najtrudniejszym do usunięcia. Przyczyną jego powstania jest przyrośnięcie przegród łącznotkankowych do skóry, co skutkuje nierówną, "pozaciąganą" skórą, pełną uwypukleń i dołków.

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Walka z cellulitem wodnym nie jest trudna – po uprzedniej konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia, lub podjęcia leczenia schorzenia mu towarzyszącego, możemy rozpocząć od intensywnych masaży manualnych, lub tzw. endermologii – która polega na rozmasowywaniu tkanki objętej cellulitem. W przypadku cellulitu wodnego, należy skupić się na rozprowadzeniu nadmiaru tkaniu tłuszczowej z problematycznego miejsca. Pomocny będzie również drenaż limfatyczny. Bardziej zaawansowaną technologią w walce z cellulitem wodnym jest urządzenie Med Contour, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Fale wprawiają tkankę tłuszczową w drgania i uszkadzają jej komórki, aby odprowadzić  nadmiar wody i tłuszczu specjalną ssawką drenującą w kierunku naczyń limfatycznych, skąd zostaną usunięte podczas naturalnych procesów zachodzących w organizmie.

Cellulit tłuszczowy – polecane zabiegi

Cellulit tłuszczowy wiąże się z nadwagą, a więc pierwszym punktem w pozbyciu się go będzie odpowiednio dobrana dieta i wysiłek fizyczny. Bardzo pomocnym zabiegiem w tym rodzaju cellulitu, jest zabieg kriolipolizy. Na zachętę do dalszej lektury powiemy, że po jednym zabiegu można pozbyć się nawet do 20% tkanki tłuszczowej! Jak? Zamrażając tłuszcz. Urządzenie, ze specjalną głowicą zasysającą problematyczne obszary, nazywa się Zeltiq. Po godzinnym, intensywnym chłodzeniu fałdy tłuszczu, dochodzi do kontrolowanej śmierci jego komórek (apoptozy), czyli całkowitej redukcji. Zabieg jest bardzo skuteczny, stosowany nie tylko do pozbycia się cellulitu, ale także szybkiego odchudzania takich partii ciała jak np. podwójny podbródek. 

Jak pozbyć się cellulitu łącznotkankowego?

Cellulit łącznotkanowy związany jest z nieprawidłową budową struktury skóry, a więc metoda jego niwelowania jest bardziej inwazyjna. Skutecznym jest zabieg laserowy Cellulaze,, który wykorzystuje fale laserowe,aby rozciąć przegrody łącznotkankowe i rozpuścić tłuszcz. Procedura odbywa się przez wprowadzenie światłowodu do tkanki tłuszczowej, przez niewielkie nacięcia skóry. Zabieg wykonywany jest w gabinecie chirurgicznym, w znieczuleniu ogólnym lub pod narkozą. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, 3 miesiące po zabiegu należy nosić specjalną odzież uciskową, a pełen efekt jest widoczny po około roku. Warto się pomęczyć - zabieg Cellulaze wykonuje się raz w życiu, jego efekty są trwałe.