Siemię lniane na twarz – działanie

Siemię lniane to niewielkie ziarna lnu pospolitego. Mają brązową lub lekko złotą barwę, a po zalaniu wodą nabierają ciemnobrązowej barwy i powiększają swoją objętość. Siemię lniane zawiera wiele cennych składników mineralnych i witamin. Nie bez powodu nasiona zaliczane są do grupy tzw. superfoods, czyli takiej o cennych właściwościach zdrowotnych. Najbardziej znaną odmianą ziaren jest siemię lniane brązowe. Istnieje jednak jeszcze siemię lniane złociste, które wyróżnia się bogatszą zawartością składników odżywczych. Jest przy tym odrobinę droższe od klasycznego, brązowego. Oba rodzaje można z łatwością znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Występują w postaci ziaren lub w formie zmielonej. Istnieje jeszcze olej pozyskiwany z nasion lnu – olej lniany. Olej lniany to cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6. Działa antyoksydacyjnie, wspomaga trawienie i metabolizm i obniża poziom złego cholesterolu we krwi. 

Siemię lniane zawiera:

  • Cynk
  • witaminy z grupy B,
  • wapń,
  • magnez,
  • tyrozynę,
  • kwasy omega-3
  • przeciwutleniacze,
  • błonnik.

Dzięki temu siemię lniane pozytywnie wpływa na produkcję hormonów tarczycy, dodane do posiłku obniża indeks glikemiczny potrawy, wspomaga trawienie, chroni przed wolnymi rodnikami i ma korzystne działanie na gospodarkę hormonalną kobiet. Siemię lniane bardzo łatwo można wprowadzić do swojej diety. Ziarna świetnie sprawdzą się jako posypka do kanapek, dodatek do sałatek, zup i innych potraw. Żeby pogłębić ich smak, można przysmażyć je na patelni, tak samo jak ziarna słonecznika czy dyni. Można też dodawać je do różnego rodzaju napoi. Sproszkowane siemię lniane świetnie sprawdzi się jako dodatek do soków czy koktajli. Ziarna można zalać wrzącą wodą i zostawić na 30 minut pod przykryciem. Po tym czasie napar z siemienia lnianego jest gotowy do wypicia. 

Siemię lniane na twarz – efekty

Siemię lniane to nie tylko doskonały dodatek do dań. Ziarna mogą również służyć za wspaniały  kosmetyk do ciała. Szczególnie dobrze sprawdzi się w pielęgnacji twarzy. Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9 i cynk. Dzięki temu pomaga w leczeniu trądziku, łuszczycy czy egzmy. Witamina C zawarta w ziarnach rozjaśnia skórę, pomaga w walce z przebarwieniami. Sprawia, że zmarszczki mimiczne są mniej widoczne, cera staje się gładsza, nabiera blasku, odzyskuje równolity koloryt i staje się jędrniejsza.

Siemię lniane to też świetne źródło witaminy E, czyli witaminy młodości. Witamina E na twarzy jest naturalnym przeciwutleniaczem, a wiec chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia się skóry. Natomiast witaminy z grupy B zapewniają odpowiednie nawilżenie i jędrność cery, oraz dbają o jej gładkość. Kiedy siemię lniane jest zalane wodą, wypuszcza z siebie charakterystyczną maź. Ona również świetnie wpływa na poprawę stanu cery. Zawiera w sobie lignany, czyli substancje, które działają zarówno antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo i zwalczają wolne rodniki. 

Maseczka z siemienia lnianego – przepis

Siemię lniane najlepiej sprawdzi się w domowych zabiegach pielęgnacyjnych. Wybrałyśmy trzy przepisy na maseczki do różnych typów cery, które nie tylko są tanie i szybkie w wykonaniu, ale także zapewniają świetne efekty. Jak zrobić maseczki z siemienia lnianego?

1. nawilżająca maska z siemienia lnianego i miodu 

Zobacz także:

  • łyżka siemienia lnianego w proszku lub ziarnach,
  • pół szklanki wody,
  • łyżeczka miodu. 

Siemię lniane zagotuj w połowie szklanki wody. Jeśli używasz zmielonych nasion lnu, zalej je wodą i pozostaw pod przykryciem na 10 minut. Kiedy ostygnie dodaj do niego mód i wymieszaj wszystko. Taką mieszankę nałóż na twarz na ok. 20 minut. Miód nawilża, ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne i dodatkowo przyspiesza gojenie się ran. Ta maska będzie idealna dla osób z cerą suchą lub wrażliwą. 

2. Maska z siemienia lnianego i jogurtu dla cery trądzikowej

  • 2 łyżeczki ziaren lub 1 łyżkę siemienia lnianego w proszku,
  • 125 ml wody,
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego,
  • cytryna. 

Ziarna siemienia lnianego zagotuj w 125 ml wody. Jeśli używasz lnu zmielonego, zalej go wodą i odstaw na 10 minut pod przykryciem. Do mieszanki dodaj łyżkę jogurty i odrobinę soku z cytryny. Jogurt naturalny zawiera cynk, wapń, kwas mlekowy i witaminy z grupy B. Dzięki temu reguluje wydzielanie sebum, działa ściągająco, koi trądzik i łagodzi stany zapalne. Oprócz tego poprawia nawilżenie cery i działa przeciwzmarszczkowo. Cytryna rozjaśnia skórę, zmniejsza widoczność przebarwień i działa antybakteryjne. Maska będzie idealną opcją dla osób z cerą trądzikową, tłustą i mieszaną. 

3. Odżywiająca maska z siemienia lnianego i płatków owsianych    

  • 1 łyżka siemienia lnianego w ziarnach lub zmielonego,
  • pół szklanki wody (125 ml),
  • 1 łyżka płatków owsianych błyskawicznych.

Siemię lniane w ziarnach zagotuj w ok. 125 ml wody. Jeśli używasz  mielonego siemienia lnianego wystarczy zalać je wodą i pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Poczekaj, aż siemię lniane ostygnie, a następnie dodaj do niego płatki owsiane i wymieszaj. Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw ją na ok. 20 minut. Płatki owsiane  są naturalnym antyoksydantem, który opóźnia procesy starzenia skóry.  działają przeciwzapalnie, odżywiają skórę i zapobiegają jej wysuszeniu. 

Maseczka z siemienia lnianego na twarz – opinie

Na forach internetowych można zaleźć wiele pomocnych i wartościowych opinii na temat maseczki z siemienia lnianego. Oto kilka z nich:

Włosy rzeczywiście bardzo fajnie nawilża i nabłyszcza, a na twarz nakładana na pewno ładnie wygładza i skutecznie nawilża szczególnie suchą i wrażliwą skórę...Ja ratowałam się maseczką z siemienia, kiedy miałam straszną wysypkę wokół ust - dermatolog nie do końca mogła stwierdzić co to było, ale na ulotce było napisane, że stosuje się przy trądziku różowatym, zapaleniu skóry wokół ust i inne takie. Namoczoną w przegotowanej wodzie albo toniku gazę (oczywiście odciśniętą) nakładam na twarz na to papkę razem z ziarenkami 20min i skóra jest jak nowa! A przy tej wysypce krostki jakby wchłonęły się i prawie nie było po nich śladu! Przy czym smarowanie maścią 4 dni nic nie dawało nawet najmniejszego rezultatu (bo umówmy się nie oczekiwałam spektakularnych rezultatów po tak krótkim czasie), a siemię jednocześnie złagodziło podrażanie i zaczerwienienie skóry - zanetka007 na wizaż.pl

Polecam zrobienie maseczki/papki ze zmielonego siemienia lnianego (w młynku) i małej ilości ciepłej wody, tak by wyszła papka/kleik. Trzeba dobrze rozrobić, bo len pęcznieje chwilę, dodać trochę soku z cytryny i nałożyć na buźkę i trzymać według uznania. Ciężko się zmywa, ale warto. Buzia jest gładziutka, nawilżona, superowa po niej! – Elle 22 na kafeteria.pl

Maseczka ta nadaje się do każdego typu cery, ale szczególnie polecana jest do skóry suchej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień. Po jej zastosowaniu skóra będzie bardziej elastyczna i wygładzona, miękka. Znikną drobne zaczerwienienia i łuszczący się naskórek. Ma także właściwości oczyszczające pory skóry. Łyżkę siemienia lnianego gotować w szklance wody, mieszając tak długo, aż powstanie konsystencja papki. Wystudzić. Nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy (wcześniej można zrobić peeling), przykryć wilgotną, ciepłą gazą i potrzymać na twarzy przez około pół godzinki. Po tym czasie przemyć twarz wodą - beatrix_75 na forum.gazeta.pl