Dobroczynne działanie lnu ludzkość znała już w starożytności. Zarówno Grecy jak i Rzymianie leczyli nim schorzenia układu pokarmowego.
Sam olej lniany jest współcześnie tłoczony na zimno z nasion lnu. Dzięki tłoczeniu na zimno (czyli w temperaturze nie przekraczającej 50 stopni) zachowuje on swoje najlepsze właściwości, szczególnie nienasycone kwasy tłuszczowe. Ma on żółty kolor, specyficzny, cierpki zapach i lekko orzechowy smaku.

Olej lniany ze względu na wysoką cenę i specyficzny smak nie był wykorzystywany jako tłuszcz jadalny, świetnie za to odnalazł się w malarstwie do zabezpieczania powierzchni obrazów. Obecnie wiemy już, że olej lniany jest bardzo ważny w naszej diecie bo dostarcza nam kwasów omega 3 i 6.
Spożywanie tego oleju wspomaga metabolizm, wzmacnia i chroni błony śluzowe przewodu pokarmowego, obniża poziom złego cholesterolu. Dodatkowo zapobiega chorobom nowotworowym, obniża ryzyko zachorowania na choroby układu krążeniowego i zapobiega występowaniu reakcji alergicznych.
Olej lniany można spożywać tylko na zimno. Jego podgrzewanie zabija wszystkie jego pozytywne właściwości. Dawka dzienna osoby dorosłej to jeden gram oleju na każdy kilogram ciała. Można go dodawać do sałatek, surówek lub na chleb zamiast masła.

Olej lniany ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce – pomaga w leczeniu trądziku różowatego oraz oparzeń słonecznych. Ponadto świetnie nadaje się do olejowania włosów i wcierania w paznokcie.  
Ważne jest odpowiednie przechowywanie, aby olej nie stracił swoich właściwości, najlepiej trzymać go w chłodnym i zacienionym miejscu np. lodówce.