Kąpiel w płatkach owsianych dla suchej skóry

Kąpiel owsiankowa, to obok egipskiej kąpieli w mleku i miodzie, jeden z najlepszych, naturalnych rytuałów pielęgnacyjnych. Właściwości płatków owsianych docenią szczególnie osoby, które mają przesuszoną i swędzącą skórę, a także te, które borykają się z chorobami takimi jak atopowe zapalenie skóry, czy nawet bólami reumatycznymi. Płatki owsiane działają tonizująco, przeciwzapalnie, absorbują zanieczyszczenia i bakterie ze skóry. Taka kąpiel jest polecana również osobom, które walczą z trądzikiem występującym na plecach, czy innych częściach ciała. Pomagają one także wzmocnić płaszcz hydrolipidowy naskórka, nawilżają i łagodzą świąd. Kąpiel owsiankowa jest bardzo łatwa w przygotowaniu.

Kąpiel w płatkach owsianych: krok po kroku

Przygotowanie kąpieli z płatkami owsianymi polega na zagotowaniu szklanki płatków w dwóch litrach zimnej wody. Po 10 minut na małym ogniu, wystarczy przelać mieszankę do wanny i dopełnić ją letnią wodą. Podczas kąpieli nie należy używać dodatkowo mydła, czy innych kosmetyków oczyszczających, aby nie wysuszać skóry. Warto pamiętać, że kąpiel w wodzie o wysokiej temperaturze również sprzyja przesuszaniu się skóry, oraz może spowodować dyskomfort (w przypadku, kiedy skóra jest podrażniona). Możesz również zrobić "owsianą myjkę". W blenderze kielichowym zmiel szklankę płatków, przesyp ją do gazy i zawiąż. Tak powstały woreczek zanurz we wrzącej wodzie i poczekaj, aż płatki zmiękną i oddadzą śluz. Taki sposób dodatkowo delikatnie złuszczy martwy naskórek, bez potrzeby korzystania z mocnych scrubów. 

Jak zapobiegać przesuszaniu się skóry?

Sucha i swędząca skóra to częsta przypadłość, szczególnie podczas sezonu zimowego, kiedy ogrzewanie wysusza powietrze w domu, czy w biurze. Oprócz zabezpieczania skóry balsamem, który stworzy na jej powierzchni ochronną warstwę, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Dzięki temu urządzeniu zmniejszymy parowanie wody przez naskórek. Należy też unikać kosmetyków, które mocno się pienią i mają intensywny zapach - zazwyczaj substancje w nich zawarte przyczyniają się do wysuszania skóry, a w niektórych przypadkach mogą nawet powodować alergie (sztuczne aromaty).