Oliwa z oliwek w kosmetyce – właściwości 

Oliwa z oliwek to jeden z podstawowych produktów w diecie śródziemnomorskiej, która została uznana za najzdrowszą na świecie. Przestrzeganie jej wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem otyłości,, chorób układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy typu 2. Oliwa z oliwek zawiera w swoim składzie m.in.: witaminę E, witaminę K, wapń, potas, kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone, wielonienasycone – głównie omega-6 i omega-3, skwalen czy sterole. Oprócz tego olej zawiera ponad 30 związków fenolowych różnego rodzaju. Stosowanie produktu chroni więc przed wolnymi rodnikami i opóźnia proces starzenia się skóry. 

Oliwa z oliwek jako kosmetyk pomaga z odżywieniem ciała, doskonale nawilża oraz ujędrnia. Olej działa również jako produkt przeciwzmarszczkowy. Regularnie stosowany spłyca zmarszczki i uelastycznia skórę. Z tego powodu oliwa z oliwek polecana jest szczególnie osobom z cerą dojrzałą, suchą, wrażliwą i naczynkową. Kosmetyk chroni przed niekorzystnym wpływem promieni UV na skórę i utratą wilgoci. Olej może również pomóc z zaczerwienioną i podrażnioną cerą. Witamina E zawarta w oliwie to naturalny antyoksydant, dlatego kosmetyk opóźnia proces starzenia się skóry. Skwalen działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo i dodatkowo zmiękcza, nawilża i uelastycznia skórę. 

Oliwa z oliwek na twarz – jak stosować?

Oliwa z oliwek może być świetnym naturalnym kosmetykiem do twarzy. Należy jednak pamiętać, że musi to być olej z pierwszego tłoczenia. Jest on pozyskiwany bezpośrednio z oliwek i tylko za pomocą środków mechanicznych. Wybierając taki produkt mamy pewność, że nie stracił on swoich cennych właściwości i może być stosowany na ciele i twarzy. Jak stosować oliwę z oliwek? 
Olej można wykorzystywać na kilka sposobów. Najprostszy to użycie kosmetyku do relaksacyjnego masażu twarzy. Wystarczy wmasowywać produkt opuszkami palców przez ok. 5 minut. Po tym czasie zetrzyj nadmiar oliwy i oczyść twarz. Masaż można wykonywać kilka razy w tygodniu. Innym sposobem na wykorzystanie oliwy, jest oczyszczanie metodą OCM. Zabieg opiera się na zasadzie „tłuszcz rozpuszcza tłuszcz”. Metoda OCM wykorzystuje mieszankę olejków i ma zapewnić dokładne oczyszczenie i promienną skórę. Do olejowania świetnie sprawdzi się również olej krokoszowy, olej konopny czy olej jojoba. Oliwa może też być dodatkiem w domowym peelingu do twarzy. Do przygotowania zabiegu będziesz potrzebować:

  • 2 łyżek brązowego cukru,
  • 5 łyżeczek oliwy extra virgin.

Wystarczy połączyć wszystkie składniki i gotowe! Taki peeling świetnie złuszczy martwy naskórek, odświeży i nawilży cerę. Zabieg można wykonywać raz-dwa razy w tygodniu. 

Maseczka z oliwy z oliwek – jak zrobić? 

Zabiegi domowe to prosty, szybki i przede wszystkim tani sposób na piękne i zadbane ciało. Nie wymagają dużo pracy i składniki na ich przygotowanie na pewno masz już w swojej kuchni. Jak przygotować naturalną maseczkę z oliwy z oliwek? Jeśli masz cerę suchą i wrażliwą, do stworzenia domowej maski będziesz potrzebować:

  • pół awokado,
  • 2 łyżek oliwy z oliwek extra virgin.

Najpierw wrzuć awokado do miski i zgnieć je widelcem. Następnie dodaj oliwę z oliwek i całość wymieszaj. Taką maskę nałóż na twarz i szyję i pozostaw na ok. 15 minut. Awokado zawiera witaminę C, E, A i witaminy z grupy B. Owoc ujędrnia i uelastycznia cerę, przyspiesza regenerację naskórka i chroni skórę przed utratą wody. 

Jeśli masz cerę tłustą, mieszaną lub trądzikową, do stworzenia domowej maski będziesz potrzebować:

Zobacz także:

  • 2 łyżkek jogurtu naturalnego,
  • 1 łyżeczki miodu,
  • 1 łyżeczki oliwy z oliwek extra virgin.  

Wystarcz, że połączysz wszystkie składniki i gotowe. Maskę nałóż na oczyszczoną cerę i zmyj po ok. 20 minutach. Miód działa bakteriobójczo, ale także odżywia i wygładza cerę. Jogurt zawiera kwas mlekowy, który zmniejsza widoczność blizn i przebarwień, a także zmniejsza widoczność porów.

Oliwa z oliwek na twarz – efekty regularnego stosowania 

Oliwa z oliwek na twarzy może przynieść niesamowite rezultaty. Należy jednak pamiętać, że trzeba używać jej regularnie. Olej można nakładać bezpośrednio na twarz. Produkt zawiera witaminę E, która jest naturalnym antyoksydantem, dlatego zwalcza wolne rodniki i spowalnia proces starzenia się skry. Regularnie stosowana spłyca zmarszczki i uelastycznia cerę. Nienasycone kwasy tłuszczowe nawilżają, regenerują i odżywiają skórę. 

Oliwa zapewnia również ochronę przed promieniowaniem UV, działa detoksykująco i regeneruje barierę lipidową skóry. Produkt działa również przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Oliwę z oliwek można stosować na włosach, ciele i twarzy. Regularnie stosowanie kosmetyku chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nawilża skórę i działa przeciwzmarszczkowo. 

Oliwa z oliwek zamiast kremu – czy to dobry pomysł? 

Oliwa z oliwek może być stosowana jako naturalny kosmetyk do twarzy. Olej nawilża, zmiękcza i uelastycznia skórę. Niektórzy rezygnują z drogeryjnych kosmetyków na rzecz naturalnych, domowych produktów. Czy używanie oliwy z oliwek zamiast kremu to jednak dobry pomysł?

Olej zamiast tradycyjnej pielęgnacji niestety nie sprawdzi się w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Produkt może zapychać pory i przez to doprowadzić do nasilenia trądziku. Po oliwę z oliwek mogą za to sięgać posiadaczki cery suchej, ponieważ tworzy ona na skórze ochronny filtr, który zapobiega przed utratą wilgoci. 

Smarowanie twarzy oliwa z oliwek – kiedy lepiej tego nie robić?

Oliwa z oliwek na twarzy może przynieść wiele korzyści. Zawarte w produkcie przeciwutleniacze chronią skórę, witamina E opóźnia starzenie skóry, natomiast skwalen zmiękcza, natłuszcza i działa przeciwbakteryjnie. Smarowanie twarzy oliwą może jednak w niektórych przypadkach przynieść więcej szkody niż korzyści. Kto powinien uważać na ten produkt?

Wskaźnik komedogenności oliwy jest na poziomie 2. Oznacza to, że produkt może zapychać pory i przyczyniać się do powstawania zaskórników. Oliwa dodatkowo ciężko się wchłania i może pozostawiać na skórze nieprzyjemny film. Mamy jednak dobrą wiadomość. Nawet jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, nie musisz od razu rezygnować z oliwy z oliwek na twarzy. Produkt dalej może być używany jako dodatek do domowych maseczek i peelingów. Jeśli dalej masz wątpliwości, przed zastosowaniem oliwy zapytaj o radę dermatologa. 

Oliwa z oliwek na trądzik – pomaga czy szkodzi skórze?

Oliwa z oliwek może służyć urodzie. Produkt jest szczególnie polecany dla posiadaczek cery dojrzałej, suchej, wrażliwej, odwodnionej i szorstkiej. Co jednak z cerą tłustą i trądzikową? Niestety posiadaczki takich typów cery powinny uważać na oliwę z oliwek. Produkt może zatykać pory i prowadzić do nasilenia trądziku. 

Osoby z cerą tłustą i trądzikową nie muszą jednak rezygnować z naturalnych kosmetyków. Na zmiany skórne świetnie działa olej krokoszowy, który pomaga w likwidacji blizn i przebarwień i może być stosowany punktowo. Olejek jojoba to kolejna propozycja dla posiadaczek cery tłustej. Produkt jest zaliczany do tzw. olejków suchych, czyli takich, które nie pozostawiają tłustego filmu na twarzy. 

Oliwa z oliwek na twarz – opinie z forum

Na forach internetowych można zaleźć wiele pomocnych i wartościowych opinii na temat oliwy z oliwek na twarzy. Oto kilka z nich:

Mam suchą, wrażliwą i naczynkową cerę i zwykle jest ona dość problematyczna  O ile z twarzą sobie radze, to problemem jest skóra nóg (łydki i stopy) oraz dłoni np. skórki. Gdy wypróbowałam już bardzo dużo kosmetyków z różnych półek cenowych i jakościowych, postanowiłam sięgnąć do korzeni po naturalny pradawny kosmetyk czyli oliwę (...) I co?I jestem zachwycona! Stosuje "specyfik" dopiero 3 dzień a już widzę bardzo pozytywne rezultaty. Na początek zrobiłam sobie peeling z cukru, oliwy i olejku eterycznego (dla zapachu)- nigdy nie miałam tak dobrze nawilżonej skóry! Wyszłam z pod prysznica i czułam się jak po jakimś spa. Efekty zaskoczyły mnie sama! - skóra na łydkach bardzo sucha teraz jest miękka i nawilżona - Nimfea_ na stronie wizaż.pl

Od kilku lat używam oliwy z oliwek i co ciekawe, nie tylko w kuchni ale właśnie w kosmetyce. Rzecz bardzo ważna, oliwa złej jakości, mieszanka oliw lub oliwa z wytłoczyn zatyka pory, którymi oddycha nasze ciało i w żaden sposób nie nadaje się do smarowania ciała, jedynie prawdziwa i oryginalna oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno extra virgin nadaje się do smarowania i masowania naszych ciał. (…). Dodaje do kąpieli 2-3 łyżki stołowe oliwy i zupełnie inaczej wygląda ciało po kąpieli, wystarczy tydzień by zobaczyć różnice. Mojemu mężowi wysychała skóra na łokciach - wystarczy smarować oliwą z oliwek i problem znika. Oliwę warto wybierać najwyższej jakości - Gość na stronie kafeteria.pl

Jedyna moja styczność z olejowaniem ciała to wcieranie oliwy z oliwek. Raz na jakiś czas się nią smaruję, jak się odrobinę wchłonie, to wskakuję pod prysznic i dokładnie zmywam. Skóra jest po tym gładka i miła - helje na stronie m-forum.pl