Co to jest olejowe oczyszczanie twarzy?

Oczyszczanie twarzy olejem (Oil Cleansing Method), to patent który wykorzystuje dobrze znaną z lekcji chemii frazę „podobne rozpuszcza się w podobnym”. Tłuste kosmetyki, zanieczyszczenia, kurz i nadmiar sebum na skórze wymagają dokładnego, codziennego oczyszczania. Sebum, to tłuszcz – dlatego też oleje naturalne mają pomagać rozpuszczanie go wraz z zanieczyszczeniami, wchodzić bezpośrednio w pory  i zapobiegać ich zatykaniu. Olejowe oczyszczanie twarzy zdobyło rzeszę zwolenniczek, przez to iż większość oczyszczających produktów na rynku ma w swoim składzie alkohol, mydło, parabeny czy konserwanty, które zaburzają prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz funkcjonowanie flory bakteryjnej skóry twarzy.

Moda na oczyszczanie twarzy olejem

Moda na oczyszczanie twarzy olejami doskonale wpisała się w nurt naturalnej pielęgnacji. Oprócz tego, z zachwytem podpatrujemy Koreanki, które swoją skórę traktują z wyjątkowym namaszczeniem, co daje efekty w postaci młodego wyglądu. Dlatego też, rytuały mające zapewnić zdrową, promienną skórę, chętnie wprowadzamy w zacisze własnej łazienki. Oczyszczanie twarzy olejami to wyjątkowo przyjemna metoda, gdyż po etapie masowania skóry rozgrzanym w dłoniach olejem, następuje okład z muślinowej, ciepłej ściereczki, aby otworzyć pory i wspomóc proces rozpuszczania zanieczyszczeń. Dzięki temu skóra jest zrelaksowana, a codzienny demakijaż staje się przyjemnością.

Dla kogo nie jest oczyszczanie twarzy olejem?

Metoda OCM, mimo iż łagodna dla warstwy hydrolipidowej, w wielu przypadkach może wyrządzić skórze więcej szkody niż pożytku. Dermatolodzy biją na alarm – w swoich gabinetach przyjmują coraz więcej kobiet, które olejowe oczyszczanie twarzy doprowadziło do alergii, wyprysków, a nawet trądziku różowatego. Zanim zdecydujesz się na tę metodę oczyszczania twarzy, zapoznaj się z płynącymi z niej zagrożeniami i sama podejmij decyzję.  

Oczyszczanie twarzy olejem a zapychanie porów

Metoda OCM wymaga bardzo dokładnego rozeznania we właściwościach olejów roślinnych. Mieszanka olejów do oczyszczania, w zależności od typu cery, składa się z ok. 20% oleju rycynowego (właściwości odkażające), oraz 80% oleju bazowego. Bardzo ważne jest, aby olej bazowy nie zapychał porów, czyli jego wskaźnik komedogenności powinien wynosić 0. Automatycznie więc z mieszanki do OCM odpada uwielbiany przez nas olej kokosowy, arganowy, czy ten ze słodkich migdałów. Niestety, nawet w przypadku uważnego dobierania oleju, możesz zauważyć zapychanie się porów i mieszków włosowych, co zaowocuje wągrami i białymi grudkami pod skórą. Gęste i niedokładnie zmywane ze skóry oleje, oblepiają warstwę rogową naskórka i tym samym zakłócają  proces jego regeneracji. Nie zalecamy również oczyszczania twarzy olejem, jeśli borykasz się z ropnym trądzikiem – nie dosyć, że podczas masowania skóry rozprowadzisz na niej bakterie, to olej może pogorszyć stany zapalne.

Oczyszczanie twarzy olejem a skóra wrażliwa

OCM jest również wątpliwym rozwiązaniem dla osób z cerą wrażliwą i naczynkową. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest masaż olejem, który powtarzamy kilka razy i który może spowodować nadmierne zaczerwienienie się skóry. Druga, to użycie ściereczki – zmywanie oleju ściereczką może podrażniać naskórek, powodować uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, okład ze zbyt gorącej ściereczki spowoduję pękanie naczynek krwionośnych.

Oczyszczanie twarzy olejem – czy to dobry sposób na nawilżoną skórę?

Niektórzy twierdzą, że metoda OCM to świetny sposób na zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia. Oleje wykazują tzw. pośrednie działanie nawilżające – co oznacza, że chronią skórę przed utratą wilgoci, ale nie są w stanie wiązać cząsteczek wody w jej głębszych warstwach. Można więc powiedzieć, że działają „antywysuszająco”, ale niekoniecznie nawilżająco. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju cerę posiadasz, powinnaś dołączyć do pielęgnacji dodatkowe kremy nawilżające, gdyż sam olej po czasie pozostawi Twoją skórę suchą i z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych. Uważać również należy na olej rycynowy, który jest składnikiem oryginalnej mieszanki do OCM. Uczula wiele osób, jego działanie jest silnie oczyszczające i wysuszające skórę – jeśli decydujesz się na oczyszczanie twarzy olejem, koniecznie zaobserwuj jakie stężenie oleju rycynowego odpowiada potrzebom Twojej.