Miłość do roślin można połączyć z pracą zawodową

Coraz więcej osób docenia zieleń w swoim otoczeniu – także tym najbliższym. Wiele z nich odkrywa, że praca z roślinami sprawia im radość. Jeśli w dodatku mają kreatywne zapędy i uwielbiają tworzyć, powinny rozważyć spróbowania swoich sił w zawodzie florysty. 

Wbrew pozorom zawodowy florysta nie pracuje wyłącznie w kwiaciarni – w dodatku sprzedając jedynie cięte kwiaty, wiązanki i bukiety. Wykwalifikowana osoba znajdzie także pracę w wielu innych miejscach. Jednym z nich może być pracownia architektoniczna lub pracownia dekoracji wnętrz. Floryści coraz częściej biorą udział w urządzaniu mieszkań, projektując najlepsze rozwiązania dla osób, które chciałyby mieć w swoich wnętrzach roślinne dekoracje. Floryści współpracują także z firmami eventowymi – przygotowują kompozycje na urodziny, chrzciny, komunie, wesela i inne uroczystości, które wymagają wyjątkowej oprawy. Wielu wykwalifikowanych florystów decyduje się też na otworzenie własnej działalności. Większość z nich sprzedaje tworzone przez siebie roślinne kompozycje i kwiatowe dekoracje. Część prowadzi własne kursy i szkolenia – zarówno dla przyszłych florystów jak i osób, które hobbystycznie zajmują się roślinami. 

Jak zostać florystą? Warto rozważyć studium policealne

Wykwalifikowany florysta ma większą szansę na zdobycie dobrze płatnej, ciekawej pracy, dlatego przed spróbowaniem swoich sił w tym zawodzie warto zdobyć niezbędne umiejętności. Do absolutnych podstaw należy komponowanie i tworzenie bukietów i innych kompozycji. Tego można nauczyć się w większości szkół policealnych.

Nie oznacza to jednak, że warto na tym poprzestawać – dobrze jest wybrać szkołę, która realizuje znacznie bardziej obszerny program. Na przykład w szkole policealnej Żak na kierunku Florysta uczestnicy mają szansę nauczyć się, jak w swojej pracy wykorzystywać artystyczne środki wyrazu. Dzięki temu ich prace są zdecydowanie bardziej przemyślane i przyciągają uwagę nawet najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo uczestnicy poznają też historie dekoracji roślinnych i dowiedzą się, jak tworzono kwiatowe kompozycje w różnych krajach na przestrzeni dziejów. 

Co ważne, w „Żaku” słuchacze zdobędą zresztą wiedzę nie tylko z zakresu florystyki, ale także dowiedzą się, jak otworzyć własny biznes, jak go promować i co zrobić, by ich oferta była atrakcyjna dla klientów (szczegółowy program kierunku można znaleźć na stronie https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/florysta). Tym samym absolwenci są przygotowani do prowadzenia własnej firmy. 

Jakie predyspozycje są przydatne w zawodzie florysty?

Osoba, która rozważa wykonywanie zawodu florysty powinna wyróżniać się doskonałym zmysłem estetyki. Dobrze też, jeśli ma doświadczenie w obsłudze klienta lub umie poprowadzić rozmowę tak, by poznać potrzeby klienta i dopasować usługę. Tym samym przyszły florysta powinien być osobą kontaktową, ale także potrafiącą słuchać innych i wyciągać odpowiednie wnioski. 

Przydadzą się też zdolności manualne – oprócz stworzenia samej koncepcji florysta zazwyczaj także realizuje swoją wizję. Niezaprzeczalnymi atutami będą również cierpliwość i staranność. Proces przygotowywania niektórych roślinnych kompozycji może trwać od kilku godzin do nawet kilkunastu dni przy najbardziej skomplikowanych zleceniach. 

W zawodzie florysty sprawdzą się zatem osoby, które lubią pracę z roślinami, ale chętnie też tworzą własne dekoracje i kompozycje, a w dodatku potrafią rozmawiać z klientem i dopasować usługę do jego oczekiwań.