Księżna Camilla w młodości - życie w rodzinnym domu 

Camilla Shand urodziła się w 1947 roku w Londynie. Miała szlacheckie pochodzenie - jej ojciec był majorem brytyjskiej kawalerii, zaś matka potomkinią barona Ashcombe. Wychowywała się w pięknej posiadłości we wsi Plumpton, której krajobraz przypominał bajkową krainę. Dom otoczony był ogromnym ogrodem i pięknym lasem, w którym jako dziewczynka mogła spędzać czas na zabawie. 

Beztroska nie trwała jednak długo. W wieku pięciu lat została posłana do Dumbrells School. Szkoła została stworzona w połowie XIX wieku i do dziś kieruje się tradycyjnymi wartościami rodem z wiktoriańskiej Anglii. Wiązało się to również z surowymi zasadami, za nieprzestrzeganie których groziła dotkliwa kara.

Mała Milla, tak zdrobniałe zwracano się do niej w domu, nie przejmowała się jednak za bardzo tradycją szkołą i niechętnie uczestniczyła w obowiązkowych spotkaniach i apelach. Znacznie więcej miejsca w jej myślach zajmowała jej największą pasja, czyli jazda konna. Swój wolny czas najchętniej spędzała w stajni. Przez lata trenowała jeździectwo i wybierała się na polowania. Miała dużo cierpliwości, odwagi i bardzo celne oko. 

Księżna Camilla w młodości - niepokorna nastolatka 

W 1957 roku Camilla rozpoczęła naukę w Queen’s Gate School, gdzie tradycja ustępowała miejsca nowoczesności i wolności. Jej znajomi pamiętają ją jako zdecydowaną, pewną siebie młodą kobietę, która wiedziała czego chce i była pewna swojego sukcesu. Wspominają też, że pomimo zainteresowania polowaniami, na codzień ubierała się bardzo elegancko, nosiła tweedowe kostiumy, a na jej szyi zawsze błyszczały perły. 

Po zakończeniu nauki w londyńskiej szkole przeprowadziła się do Szwajcarii, gdzie uczęszczała do Mon Fertile. Pobyt za granicą spodobał jej się na tyle, że postanowiła nie wracać do kraju, ale rozpocząć studia w Paryżu. Obecnie może to brzmieć zaskakująco, ponieważ księżna sama przyznała, że nie lubi podróżować, a dodatkowo boi się latać samolotem. 

Młoda Camilla uwielbiała się bawić. Była otwartą, towarzyską i rozmowną osobą, która cieszyła się przebywaniem wśród ludzi. Miała mnóstwo znajomych i często bywała na różnego rodzaju imprezach. Znamienne było jej ironiczne poczucie humoru i dystans do siebie, który nieco kontrastował z jej eleganckim wyglądem. 

Księżna Camilla w młodości - miłość i małżeństwo 

Księżna Camilla była dzieckiem o wyjątkowej urodzie. Swoją uroczą i niewinna twarzą przypominała cherubina, to skojarzenie potwierdzały dodatkowo jasne, duże oczy i złote loki niesfornie opadające na buzię. Gdy osiągnęła wiek nastoletni, jej rysy nieco się wyostrzyły, a spojrzenie stało się intrygujące, jednak wyjątkowa aura jaka ją otaczała pozostała tak samo zachwycająca.

Być może to właśnie ona przyciągnęła do Camilli Andrew Parkera Bowlesa, osiem lat starszego wojskowego. Para spotykała się siedem lat, jednak były to lata burzliwych kłótni, rozstań i powrotów. Skomplikowana relacja młodych miała według niektórych głosów tak bardzo zdenerwować ojców obojga, że zdecydowali się opublikować na łamach Times'a notatkę o ich zaręczynach. Przyparty do muru Andrew Parker Bowles miał w 1973 roku oficjalnie oświadczyć się młodej Camilli. W tym samym roku odbył się ślub. Szczęście tych dwoje było jednak pozorne i podszyte licznymi romansami mężczyzny, w tym jednym z księżniczką Anną. 

Brytyjska rodzina królewska nie była obca Camilli również z innego powodu. Widywali się na przyjęciach i wyścigach konnych, które również pasjonowały królową Elżbietę II. Książki o rodzinie królewskiej mogą tego nie zdradzać, jednak księżna Camilla i monarchini mają ze sobą wiele wspólnego, szczególnie zaś łączy je miłość do zwierząt. 

Jak księżna Camilla poznała księcia Karola?

Opowieść o związku księżnej Camilli i księcia Karola nie mogłaby zostać opowiedziana bez wspomnienia o pierwszej żonie następcy tronu. Tragiczna śmierć uwielbianej przez miliony Diany Spencer sprawiła, że stała się ona postacią niemal legendarną, co dla Camilli jako jej „następczyni” nie było łatwe do pokonania. Co więcej, liczne filmy o księżnej Dianie ukazywały ją w negatywnym świetle, jako kochankę, która rozbiła małżeństwo i doprowadziła młodą księżną do bulimii i depresji

Faktem jednak jest, że między Camillą a księciem Karolem pojawiło się uczucie na długo przed pierwszym spotkaniem następcy tronu z Dianą. Poznali się oficjalnie w 1970 roku na meczu polo, choć oboje przyznają, że już wcześniej bacznie się sobie przyglądali. Do pierwszego spotkania, na którym zamienili ze sobą jedynie krótkie uprzejmości doszło nieco wcześniej, na przyjęciu u Lucii Santa Cruz, która należała do ich wspólnego kręgu towarzyskiego. 

Po latach księżna Camilla w szczerym wywiadzie dla Daily Mail podsumowuje: „Nie mieliśmy szczęścia. Spotkaliśmy się w niewłaściwym momencie”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, czytając o perypetiach życiowych pary. Camilla nie miała zbyt dobrej reputacji, sama królowa widziała w niej źródło licznych skandali i plotek. Widząc rodzące się między nimi uczucie, monarchini i jej doradcy postanowili ich rozdzielić i wysłali księcia Karola na misję Królewskiej Marynarki Wojennej. 

Rozłąka ostudziła ich gorący romans jedynie na chwilę i choć oboje weszli w inne związki, nadal utrzymywali kontakt. W 1992 roku za sprawą afery "Camillagate" ujawniono taśmy zawierające ich intymne wyznania, a tajemnica związku wyszła na jaw. Oboje byli wówczas po rozwodzie, dlatego skandal tylko popchnął ich do oficjalnego ogłoszenia łączącego ich uczucia. 

Ślub księżnej Camilli i księcia Karola

Po rozwodzie  Karola z Dianą w 1996 r. książę dalej utrzymywał znajomość z Camillą. Przez długi czas była ona jednak nazywa „tą drugą kobietą”. Para zaczęła publicznie pokazywać się dopiero w 1999 r. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. W tym samym roku królowa Elżbieta II miała rzekomo odmówić uczestniczenia w 50. urodzin syna, ponieważ na przyjęciu miała pojawić się Camilla. 

10 lutego 2005 r. Clarence House ogłosił zaręczyny księcia Karola i Camili Parker-Bowles. Ukochana księcia Walii otrzymała pierścionek zaręczynowy, który wcześniej należał do królowej-matki, czyli matki Elżbiety II. Para pobrała się zaledwie kilka miesięcy później. Ponieważ Camilla była jednak rozwódką, nie mogła drugi raz stanąć na ślubnym kobiercu. Z tego powodu Camilla i Karol zdecydowali się na ślub cywilny. Nie odbyło się jednak bez przeszkód. Kilka dni przed planowaną ceremonią zmarł papież Jan Paweł II. Karol musiał brać udział w pogrzebie jako reprezentant królowej. Ostatecznie ślub księcia Karola i Camilli odbył się 9 kwietnia 2005 r. ratuszu Windsor Guildhall.