Kawa a cera – jaki jest związek?

Kawa zawiera cenne polifenole, które zapobiegają szkodliwemu działaniu wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki, które niszczą między innymi materiał DNA oraz białka budujące skórę. Mowa przede wszystkim o kolagenie i elastynie, czyli włókienkach, dzięki którym jest ona jędrna i gładka. Chociaż produkcja wolnych rodników jest zjawiskiem zupełnie normalnym, większość z nas doprowadza do ich dodatkowych wyrzutów, np. przez opalanie czy życie w stresie. Picie kawy można byłoby więc uznać za nawyk odmładzający. Niestety sposób w jaki ją podajemy nie pozwala nam się z tym zgodzić. Dlaczego?

Kawa przyspiesza starzenie się skóry?

Kofeina jest odwadniaczem, podobnym do alkoholu i sodu. Gdy naszemu ciału brakuje wody, szybko widać to na skórze. Cera staje się przesuszona, matowa i zmęczona. To z kolei prowadzi do utraty jędrności i powstawania zmarszczek. Rozwiązaniem tej sytuacji jest picie większej ilości wody. Nawadnianie się jest jednocześnie proste i trudne. Większość z nas po prostu o tym zapomina lub nie jest w stanie wypić 2 litrów wody dziennie. W takiej sytuacji 3 kubki kawy, chociaż pełne antyoksydantów, wyrządzą naszej skórze więcej szkody niż pożytku.

Zobacz też: Kofeina – przywraca skórze napięcie i gładkość. Jakich kawowych kremów i peelingów warto używać?

Oprócz usuwania wody z organizmu kawa może powodować skok poziomu cukru we krwi. To oczywiście dotyczy tylko kawy z cukrem. Wypicie takiego słodkiego napoju napędza proces glikacji, czyli łączenia białek z cukrem, co prowadzi do ich niszczenia. Chodzi głównie o wspomniane wcześniej kolagen i elastynę.

Kawa powoduje trądzik?

Osoby zmagające się z wypryskami nie będą zadowolone. Kawa co prawda nie wpływa bezpośrednio na powstawanie wyprysków, ale ma związek z poziomem kortyzolu w ciele. Kortyzol to hormon stresu, czyli związek chemiczny, którego poziom wzrasta, gdy odczuwamy silne emocje. Badania wykazały, że osoby, które piją kawę są bardziej reaktywne emocjonalnie, czyli szybciej i intensywniej reagują na bodźce zewnętrzne. To zdrowe pobudzenie wywołuje z kolei nadprodukcję sebum, która jest jednym z głównych czynników wywołujących trądzik. To jednak nie wszystko pora na ulubiony dodatek większości kawoszy – mleko.

Mleko jest zdecydowanie niewskazane dla osób zmagających się z trądzikiem. Wiele badań wiąże spożycie mleka z wypryskami szczególnie wokół ust oraz na linii żuchwy. Poniżej grafika ukazująca wpływ poszczególnych produktów (w tym mleka) na stan cery: