Joanna Koroniewska – skąd pochodzi i ile ma lat?

Joanna Koroniewska, a właściwie Koroniewska-Dowbor, pochodzi z Torunia, w którym przyszła na świat 27 maja 1978 r., wobec tego ma 44 lata. W mieście słynącym z najlepszych pierników na świecie spędziła swoje dzieciństwo i okres młodzieńczy, stawiając swoje pierwsze kroki w aktorstwie na deskach Spiętego Teatru Spinaczy. Joanna jest córką Teresy i Leszka Korniewskich, jednakże – jak sama przyznaje w wielu wywiadach – wychowywała się bez ojca, gdyż ten opuścił rodzinę, gdy miała dwa latka. Ma ona przyrodniego brata – Jacka, który jest owocem wcześniejszego związku Leszka Korniewskiego. Jak przyznał on na łamach prasy – nie utrzymuje kontaktów z ojcem, gdyż ten opuścił również jego rodzinę. Wedle doniesień medialnych Leszek Koroniewski ma jeszcze jedno dziecko – syna Andersa. Jednakże zarówno z bratem, jak i z ojcem nie utrzymuje kontaktu, co niegdyś często podkreślała w wielu wywiadach. Jej mama - Teresa zmarła w 2002 r. w wyniku choroby nowotworowej, co było dla 22-letniej Joanny traumatycznym przeżyciem, o czym mówiła otwarcie w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN:

Miałam 22 lata gdy zmarła moja mama. To ważny okres w życiu kobiety, kiedy wychodzi ona z domu, gdy poznaje mężczyzn, gdy nie wie, w którą stronę iść. Ja miałam szczególnie ciężką sytuację, bo nie mam rodzeństwa, nie wychowywałam się z ojcem, więc tak naprawdę mama była dla mnie moją ostoją. To wciąż dla mnie ciężka strata.

Porzucenie rodziny przez Leszka Koroniewskiego spowodowało, że dom Joanny raczej nie opływał w luksusy, a ona sama podjęła pracę już jako 11-latka, po to, by dołożyć się do domowego budżetu. Jak przyznaje jest ona dzieckiem wychowanym z kluczem na szyi, gdyż jej mama ciężko pracowała, by zapewnić córce godne warunki życia. W wywiadzie przeprowadzonym przez Magdę Mołek na jej kanale na YouTube przyznała, że nauczyło ją to odpowiedzialności, a także zabrało jej nieco dzieciństwa. 

Joanna Koroniewska – pierwsze kroki w aktorstwie

Serialowa Gosia Mostowiak z „M jak Miłość” świadomie wybrała aktorstwo za swój zawód. Jest ona absolwentką łódzkiej filmówki, do której zdała za pierwszym razem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, jeśli nie byłaby aktorką, to prawdopodobnie zostałaby psychologiem. Jak opowiadała w wywiadzie dla Jastrząb Post aktorstwo było dla niej pociągające przede wszystkim z uwagi na możliwość życia życiem atrakcyjniejszym, od tego, którego samej było jej doświadczać w dzieciństwie. Pierwsze kroki w aktorstwie Joanna Koroniewska stawiała na deskach teatru, jednakże szybko dostała rolę Gosi Mostowiak w kultowym już serialu – „M jak Miłość”. Przyniosła jej ona ogólnopolską sławę i rozpoznawalność. Mimo to po 13. latach postanowiła ona pożegnać się z rolą w tym kultowym serialu. Chociaż od czasu do czasu pojawiają się spekulacje o możliwym powrocie aktorki do „M jak Miłość”, to jednak pozostaje ona w tej kwestii nieugięta, twierdząc, że zależy jej przede wszystkim na rozwoju zawodowym.

W jakich produkcjach można zobaczyć Joannę Koroniewską?

Po trwającej ponad dekadę przygodzie z „M jak Miłość” kariera aktorska Joanny Koroniewskiej nie rozkwitła tak jak w przypadku Małgorzaty Kożuchowskiej, a złośliwi twierdzą, że nawet nieco przygasła. Od czasu zrezygnowania z roli w kultowym tasiemcu obejmuje w głównej mierze role drugoplanowe bądź epizodyczne. Można zobaczyć ją m.in. w takich produkcjach, jak: „Odwróceni”, „Hotel 52”, „Ślad” czy „Mecenas Porada”.

Fani Joanny Koroniewskiej nie mają za wielu okazji, by oglądać ją na wielkim ekranie, niemniej jednak znacznie częściej mogą usłyszeć jej głos, ponieważ aktorka często „wypożycza” go, dubbingując znane postacie bajkowe i nie tylko. Co ciekawe, nagrała nawet polską wersję audiobooka „Pięćdziesiąt twarzy Greya”.

Joanna Koroniewska na deskach teatru

Teatr jest miejscem, w którym Joanna Koroniewska w pełni się realizuje na polu zawodowym. Można ją zobaczyć na scenie m.in. w warszawskich teatrach, w tym m.in.: Teatrze Komedia, Teatrze Kamienica i w Teatrze Bajka. Obsadzana jest przede wszystkim w rolach komediowych, a także niekiedy również w dramatycznych.

Życie prywatne Joanny Koroniewskiej

Prywatnie Joanna Koroniewska jest żoną Macieja Dowbora – razem stanowią jedną z najpopularniejszych par polskiego show-biznesu. W mediach społecznościowych chętnie dzielą się „smaczkami” ze swojego życia, a ich internetowy format „Domówka u Dowborów” cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe Joannę i Macieja połączyło… „M jak Miłość”. Ona była wschodzącą gwiazdą, a on dziennikarzem, który przeprowadzał wywiad z aktorami produkcji. Co więcej, na pierwsze umówione spotkanie – zawodowe – Dowbor spóźnił się aż dwie godziny (sic!). Jednakże po latach oboje zgodnie przyznają, że już pierwszego dnia coś między nimi zaiskrzyło. W 2009 r. przyszła na świat ich pierwsza córka – Janina, w 2014 r. powiedzieli sobie sakramentalne „Tak”, a w 2018 r. powitali kolejną córkę – Helenę. Aktorka często w wywiadach podkreśla, że to właśnie rola mamy jest dla niej tą najważniejszą.

Joanna Koroniewska na Instagramie

Młodszym odbiorcom mediów Joanna Koroniewska znana jest przede wszystkim jako influencerka, która prowadzi znany profil na Instagramie (@joannakoroniewska) – obserwuje ją ponad 600 tys. osób. Słynie przede wszystkim z autoironii i pokazywana swojego życia prywatnego z przymrużeniem oka. Często też wyśmiewa newsy serwisów plotkarskich na temat życia swojej rodziny. Te humorystyczne posty niekiedy przeplata poważniejszymi tematami, wykorzystując swoje zasięgi do tego, by podbijać rangę ważnych kwestii. Szerokim echem odbił się m.in. jej post o kilkukrotnym poronieniu ciąży, o relacjach z ojcem i o śmieci mamy. W ostatnim czasie udziela się również na Tik-Toku, a tym samym podbija serca nastoletnich użytkowników, którzy stanowią najliczniejszą grupę osób, korzystających z tej platformy. Co ciekawe, Joanna Koroniewska na Instagramie daje się poznać również od strony sportowej - jest zapaloną biegaczką

Format „Domówka u Dowborów”

Pomysł na ten nietuzinkowy format narodził się podczas pandemii, kiedy to powszechna izolacja, zamknięcie teatrów i zdjęcie z anteny różnych projektów telewizyjnych, zaowocowały większą ilością wolnego czasu. Wtedy też Dowborowie wpadli na genialny pomysł tworzenia live’ów, na które zapraszają różnych, znanych gości i przeprowadzają z nimi wywiady, które słyną ze swojej luźniej formy. Każdy live oglądany i komentowany jest przez 40-50 tysięcy ludzi, a następnie nagrania trafiają na kanał YouTube pary (@DowboryBeHappy), na którym możemy znaleźć również ich TikToki. Na "Domówce u Dowborów" gościli m.in.: Magdę Gessler, Dodę, Małgorzatę Kożuchowską czy też Cezarego Pazurę i jego żonę

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: