Agnieszka Niedziałek o włosach Polek

Jak wyobrażacie sobie typowe włosy Polek? Długie, słowiańskie, blond pukle mieniące się w Słońcu wszystkimi odcieniami złota? Jeśli tak, to muszę Was rozczarować. Okazuje się bowiem, że dużo popularniejsze są ciemne włosy. Brunetki, szatynki i posiadaczki kasztanowych kosmyków stanowią niecałe 70 proc. Polek. Blondynki i rudzielce, to jak się okazuje, nieco ponad 30 proc. populacji naszego kraju. Zaskoczone?

Kolor nie jest tutaj jednak najważniejszy. Jasne jest, że nie ma dwóch osób o identycznych włosach. Być może jednak istnieją inne wspólne cechy, dla większości z nas? By zgłębić ten temat, zapytałam o zdanie Agnieszkę Niedziałek. Agnieszka jest zawodową „włosomaniaczką”, jak sama siebie nazywa. Prowadzi jeden z największych na Youtube’ie kanałów dotyczących pielęgnacji – WWWLOSY.PL, który śledzi ponad 200 tys. osób. Ma również sklep internetowy napięknewłosy.pl, w którym możemy zaleźć specjalnie przez nią wyselekcjonowane produkty z najlepszym składem. Jakiś czas temu Agnieszka Niedziałek założyła również własną linię kosmetyków – Hairy Tale Cosmetics, która również dostępna jest w jej sklepie.

Czy Agnieszka Niedziałek jest w kwestii włosów autorytetem? Jeśli macie wątpliwości, zajrzyjcie do naszej galerii! Te zdjęcia mówią same za siebie.

Ciekawa, jakie są typowe włosy Polek i czy w ogóle możemy mówić o takim rozróżnieniu, zapytałam Agnieszkę o zdanie.

Mam do tej kwestii dwojakie podejście. Oczywiście, każde włosy są inne i każdy do swojej pielęgnacji powinien podchodzić indywidualnie, nie ma czegoś takiego, jak uniwersalny plan pielęgnacji. Z drugiej strony, możemy wyróżnić przeważający typ włosów, oraz zaobserwować braki w dostępnych produktach do pielęgnacji i stylizacji włosów. Co konkretnie mam na myśli? Przykładowo, typ skrętu i porowatość. Wiele Polek i Polaków ma włosy o średniej porowatości i grubości i typie skrętu od fal, do sporych, miękkich loków. Dotychczas brakowało na rynku odpowiednich żeli, które dadzą zarówno mocne utrwalenie, bo nie są to zazwyczaj samoistnie zwijające się “sprężynki”, oraz nie będą obciążać, bo “nasze” włosy za tym nie przepadają.

Agnieszka zwraca również uwagę, na najpopularniejszą wśród Polek i Polaków budowę włosa i najczęstsze problemy, jakie nas dotyczą.

Będą to włosy średniej grubości, średniej porowatości, często z jakimś skrętem - nie całkowicie proste. Tak jak wspomniałam, każde włosy są inne! Z doświadczenia wiem, że wiele osób lubi przykładowo proteiny roślinne w kosmetykach: owsiane, pszeniczne, nawilżacze takie jak pantenol, kwas hialuronowy, oraz “nasze” oleje: czarnuszkę, konopny, lniany czy owsiany. Najczęstsze problemy to oczywiście wypadanie włosów, przetłuszczanie się skóry głowy, łupież. Coraz więcej osób jest w stanie sobie z nimi poradzić, trafiając na, chociażby mój kanał czy na grupę Włosing, gdzie zgromadzone są już prawdziwe encyklopedie pomagające rozwiązać te problemy.

 

ZOBACZ TEŻ: Ten kosmetyk za 7 złotych kochały nasze babcie! Teraz zachwycił i nas

Agnieszka Niedziałek: dbanie o włosy zależnie od pogody

Faktem jednak pozostaje, że żyjemy w klimacie, w którym pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Gdy rano wychodzimy do pracy, nasze włosy mogą zmoknąć w deszczu, gdy po południu wracamy do domu, mogą prażyć się w słońcu. Do tego wszystkiego dochodzi smog, który z pewnością nie ułatwia życia nikomu, a już na pewno nie włosom.

Agnieszka Niedziałek opowiada, jak najlepiej zadbać o włosy zależnie od pogody. Wbrew pozorom okazuje się, że wcale nie jest to trudne.

W naszym klimacie mamy o tyle dobrze, że zazwyczaj nie wchodzimy w ekstrema. W letnich miesiącach zdarza się utrzymujący się niekorzystny dla włosów punkt rosy, jednak cała reszta roku, łącznie z zimą, zazwyczaj jest łaskawa i, nomen omen, umiarkowana. W naszych warunkach podstawa to ochrona włosów, jeżeli występuje deszcz, śnieg, wiatr. Czyli chronimy przede wszystkim przed mechanicznymi uszkodzeniami. Nie mogłabym nie wspomnieć też o problemie, który nasilił się w ostatnich latach, czyli zanieczyszczeniu środowiska. Smog, czyli zawieszone w powietrzu drobiny oraz gazy, dym, sadza, metale ciężkie (arsen, nikiel, rtęć, ołów), kurz, pyłki roślin, dioksyny - to wszystko osadza się na włosach i skórze głowy i powoduje problemy, takie jak łojotok, swędzenie, podrażnienia. Nakrycia głowy i odpowiednie oczyszczanie i zabezpieczanie włosów i skóry głowy są w stanie w pewnym stopniu nas od tego zagrożenia uchronić.

Agnieszka Niedziałek porusza też ciekawy problem. Okazuje się bowiem, że włosy mieszkańców kuli ziemskiej mogą znacznie różnić się zależnie od szerokości geograficznej, co oczywiście związane jest z warunkami klimatycznymi.

Osoby pochodzące z różnych regionów świata będą miały różne włosy, jeżeli chodzi o skręt, strukturę, grubość, porowatość. Różne strefy klimatyczne będą też inaczej działać na każdy typ włosów. Przykładowo, każde włosy będą miały problem w bardzo wilgotnym i gorącym klimacie. Włosy kręcone będą też o wiele bardziej narażone na puch. W takich warunkach staramy się przede wszystkim odizolować włosy od warunków zewnętrznych i je zabezpieczyć: czy to składnikami filmotwórczymi, czy to typowymi stylizatorami takimi jak odżywka bez spłukiwania i żel. Unikać będziemy humektantów, czyli typowych nawilżaczy takich jak gliceryna. W naszym klimacie mamy o tyle dobrze, że zazwyczaj nie wchodzimy w ekstrema. W letnich miesiącach zdarza się utrzymujący się niekorzystny dla włosów punkt rosy, jednak cała reszta roku, łącznie z zimą, zazwyczaj jest łaskawa i, nomen omen, umiarkowana. W naszych warunkach podstawa to ochrona włosów, jeżeli występuje deszcz, śnieg, wiatr. Czyli chronimy przede wszystkim przed mechanicznymi uszkodzeniami.

ZOBACZ TEŻ: Płukanki do włosów za grosze, które odmienią twoją pielęgnację

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Niedziałek (@napieknewlosy) Lip 25, 2020 o 2:48 PDT

Agnieszka Niedziałek: błędy w pielęgnacji włosów

Pogoda to nie jedyne wyzwanie, jakie stoi przed włosami Polek. Okazuje się, że łączy nas nie tylko kolor czy typ włosa, ale też błędy, jakie popełniamy najczęściej.

Agnieszka Niedziałek powiedziała o najczęstszych błędach w pielęgnacji włosów, a szczególnie w ich myciu. Czy zdarza się Wam popełniać te „włosomaniacze” grzechy?

Zdecydowanie nadal jest to problem z prawidłową techniką mycia i z użyciem odpowiednich produktów. Niezmiennie polecam rozwadnianie, spienianie szamponu, a nie wylewanie produktu bezpośrednio na skórę głowy. Kolejny problem to niestosowanie odżywek w ogóle - a sam szampon, jak dobry by nie był, rozchyla łuski i ma za krótki kontakt z włosami, aby zadziałać na nie kondycjonująco.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak poprawnie umyć włosy, polecamy Wam ten film Agnieszki.

Agnieszka Niedziałek: trendy w dbaniu o włosy, które przyszły do nas z Zachodu

Agnieszka Niedziałek zajmuje się włosami nie od wczoraj. Na przestrzeni lat swojej obecności w mediach społecznościowych miała okazję obserwować trendy, jakie przychodziły do nas zza granicy. Niektóre z nich okazały się chwilową modą i odeszły już do lamusa. Inne zagościły na stałe w naszej pielęgnacji.

Oto kilka trendów w dbaniu o włosy, które przyszły do nas z Zachodu.

Na pewno bardzo pozytywny trend na wydobywanie naturalnego skrętu włosów! Poza tym henna: oryginalnie oczywiście raczej ze wschodu, ale u nas spopularyzowało ją dopiero oparcie się na badaniach Catherine Cartwright-Jones ze Stanów Zjednoczonych. Uważam też, że wszystkie trendy, które podłapujemy, u nas są “wyciągane na maksa”, bo jesteśmy niesamowicie dociekliwą i mądrą społecznością jako fani pielęgnacji włosów.

Agnieszka Niedziałek poleca polskie produkty do włosów

Agnieszka Niedziałek prowadzi swój sklep internetowy, do którego osobiście wybiera produkty z najlepszym składem. Specjalnie dla nas wybrała spośród nich kilka wyjątkowych marek, które z pewnością przypadną do gustu niejednej z nas. Dobra cena, naturalny skład i polski rodowód to ich podstawowe cechy.

Jakie polskie produkty do włosów poleca Agnieszka Niedziałek?

Polskie kosmetyki to prawdziwe perełki i mówię to jako zarówno klientka, jak i właścicielka własnej marki. Wspomniałam wcześniej o żelu, stworzonym specjalnie dla “naszych włosów” - podjęłam taką próbę, tworząc żel Curlmelon HAIRY TALE COSMETICS. Z relacji widzę, że
działa tak, jak miał działać i jestem z niego niesamowicie dumna! Z innych marek nie mogłabym nie wspomnieć o kosmetykach Anwen - to marka stworzona przez “pierwszą włosomaniaczkę”, Anię Kołomycew, która dostosowała koncepcję porowatości równowagi PEH (stworzyła również ten skrót) pod potrzeby naszych włosów. W moim sklepie z kosmetykami do włosów: napieknewlosy.pl staram się mieć jak najwięcej polskich produktów. Ich jakość i rozsądna cena jak na zawarte surowce, przekonuje mnie w 100%.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Niedziałek (@napieknewlosy) Lut 15, 2020 o 2:34 PST

 

Agnieszka Niedziałek: ulubione kosmetyki DIY

Jak się okazuje, wcale nie trzeba wydawać fortuny, żeby nasze włosy wyglądały wspaniale. Stara zasada głosi, że najlepszym kosmetykiem jest to, co możesz zjeść. W poszukiwaniu ratunku dla zniszczonych kosmetyków warto zajrzeć do kuchni.

Agnieszka Niedziałek ma swoje ulubione kosmetyki DIY. By je przygotować, wcale nie musisz być zaprawioną w boju „włosomaniaczką”. Ich niezwykła prostota jest, obok ich ceny, największą zaletą.

Kuchnia to prawdziwa skarbnica włosowych półproduktów! Polecam legendarne już laminowanie galaretką, dodawanie spiruliny czy skrobi ziemniaczanej do maski - to sposoby na sypkość, objętość i blask. Każdy olej się nada, trzeba go tylko dopasować do porowatości. Oliwa, len, czarnuszka - co tylko mamy, warto przetestować! Każdemu polecam też przynajmniej raz spróbować umyć skórę głowy mąką żytnią - niesamowicie podbija objętość!

Pierwszy raz słyszycie o myciu włosów mąką żytnią? Ta metoda ma równie wielu fanów, co sceptyków. Jeśli jesteście ciekawe, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany zabieg, polecamy wam instrukcję Agnieszki.

Jak widzicie, dbanie o włosy nie musi pochłaniać fortuny! Mając chwile czasu, możemy same wyczarować wspaniałe kosmetyki.

ZOBACZ TEŻ: Ten zapomniany olej to bomba witaminowa dla skóry i włosów! Jak go stosować?

Agnieszka Niedziałek: świadoma pielęgnacja włosów

Świadoma pielęgnacja to nie tylko wychodzenie naprzeciw potrzebom swoich włosów, ale też poznanie ich „od cebulek” i ciągłe monitorowanie zmian, jakie zachodzą zarówno na długości włosa, jak i na skórze głowy.

Zaczynając swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Należy uzbroić się w cierpliwość! Lśniąca tafla nie wyrośnie nam na głowie w ciągu jednej nocy. Ważne jest też, by nie przywiązywać się do jednego produkty na całe życie. Nasze włosy zmieniają się pod wpływem warunków zewnętrznych. Na przykład farbowanie może zwiększyć ich porowatość. Odpowiednia pielęgnacja - zmniejszyć. Warto trzymać rękę na pulsie i być otwartym na roszady w naszej kosmetyczce.

Świadoma pielęgnacja wymaga od nas dużego zasobu wiedzy na temat naszych włosów i ich potrzeb. Dla większości osób jest czymś, co wprowadza się w życie stopniowo, ponieważ ogrom informacji potrafi przytłoczyć nawet najbardziej zdeterminowaną „włosomaniaczkę”. Pamiętajcie, nie unikniemy błędów, najważniejsze jednak by wyciągać z nich wnioski. W końcu jak, jeśli nie przez testowanie, dowiemy się, co najbardziej lubią nasze włosy?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Agnieszka Niedziałek (@napieknewlosy) Cze 19, 2020 o 2:50 PDT