1. CHEMIA

Poznajemy drugą osobą i pojawia się chemia. To bardzo ciekawe doznanie, kiedy na widok drugiej osoby wyraźnie zmienia nam się poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie widzimy tylko tę jedną osobą, nasze ciało sztywnieje i czujemy się zupełnie inaczej. Chcemy przebywać często i dużo w jej towarzystwie.

Niewiele ma to wspólnego z prawdziwą miłością. To reakcja fizjologiczna spowodowana nadmiernym wydzielaniem się noradrenaliny.

2. CZAS DLA NAS

Rozpoczynają się cykliczne spotkania i randki. Poznajemy drugą osobę i sprzwdzamy czy nadal czujemy się w jej towarzystwie dobrze. Twój organizm wytwarza hormony, które o ile skumulują się w jednym momencie, prowadzą do zakochania.

Te hormony to u kobiet głównie dopamina i oksytocyna. U mężczyzn dopamina, testosteron i wazopresyna. Dopamina pojawia się wraz z szansą na nagrodę, którą w tym wypadku jest miłość. Oksytocyna i wazopresyna są sygnałem, że zaczynamy ufać drugiej osobie, a testosteron to hormon zwycięstwa, który pojawia się w organizmie faceta, kiedy ten osiągnął swój cel.

3. ZAKOCHANIE?

Kiedy się zakochujesz, twoje hormony wariują. Nie możesz spać i jeść, bo kortyzol (hormon stresu) jest na tak wysokim poziomie, że utrudnia normalne funkcjonowanie. O dziwo poziom endorfin - hormonów szczęścia jest bardzo niski. Mimo to, czujesz się szczęśliwa, jak nigdy dotąd, a to dlatego, że część mózgu - ciało migdałowate - się wyłącza i nie alarmuje cię o bardzo wysokim poziomie hormonu stresu.

Zobacz także:

Ale ten moment nie trwa długo. W końcu mózg musi wrócić do normalnego funkcjonowania. Wtedy albo zrywamy znajomość z naszym partnerem, albo przenosimy się do kolejnego etapu.

4. MIŁOŚĆ

Pod względem hormonalnym wracasz do normalnego funkcjonowania. Ponownie pojawia się zdolność do krytycznego myślenia, która czasami może prowadzić do rozstania. Pary, które pozostają razem mimo wad swojego partnera, skupiają się na jego pozytywnych cechach.

Faza prawdziwej miłości to duża praca dla twojego mózgu. Zamiast myśleć tylko o sobie, myślisz o was obojgu. I to dla neurologów jest dowodem na to, że prawdziwa miłość istnieje naprawdę.

Przeczytaj również:

Czy kłótnie w związku są potrzebne?