12 listopada 2018: dzień wolny od pracy

Sejm właśnie uchwalił ustawę, w związku z którą 12 listopada 2018 będzie dniem wolnym od pracy. Projekt takiej ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę został złożony przez posłów PiS, którzy chcieli w ten sposób uczcić i upamiętnić ten dzień. Projekt ustawy trafił do Sejmu w poniedziałek, a w nocy z wtorku na środę został przegłosowany. Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

W projekcie ustawy czytamy: "Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku".

12 listopada dzień wolny od pracy: kiedy wypada?

W związku z tym, że w tym roku 11 listopada, czyli Święto Odzyskania Niepodległości wypada w niedzielę, posłowie PiS-u wpadli na pomysł, żeby Polacy mieli 12 listopada dzień wolny od pracy. W ten sposób będą mogli świętować przez trzy dni: od soboty do poniedziałku włącznie.

Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu niektórym posłom. Ryszard Petru nie krył oburzenia podczas debaty: "Czy to jest wiejskie wesele, że to ma tydzień trwać? Czy jest kraj na świecie, który buduje swoje bogactwo, świętując czy pracując? Nie ma pieniędzy dla niepełnosprawnych a jest na świętowanie?"

12 listopada dzień wolny od pracy: kto będzie musiał pracować?

Jednak nie wszyscy będą mieli 12 listopada wolny od pracy. Okazuje się, że zgodnie z ustawą niektóre grupy zawodowe będą musiały iść do pracy. 12 listopad nie będzie dniem wolnym od pracy na przykład dla pracowników sklepów. W projekcie ustawy czytamy, że tego dnia "nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta". Również lekarze i pielęgniarki będą w tym dniu pracowali w szpitalach i przychodniach w całej Polsce, tak więc wszystkie wizyty, operacje i zabiegi pacjentów odbędą się w dniu 12 listopada.

12 listopada - dzień wolny od pracy będą mieli natomiast pracownicy firm, urzędów i innych instytucji państwowych.

12 listopada dzień wolny od pracy: komu nie podoba się ten pomysł?

Projekt ustawy w trakcie debaty w Sejmie budził kontrowersje. Kluby PO, PSL-UED, Kukiz'15, i Nowoczesna podczas dyskusji w pierwszym czytaniu zapowiedziały, że nie poprą projektu. Klub PiS od początku był za projektem, co nie dziwi, bo to był ich projekt. Posłanka Joanna Frydrych z PO ostro wypowiedziała się o tym pomyśle: "Ta ustawa to kolejny bubel prawny i jest nieprzemyślana. Jej zdaniem projekt ustawy "nie trafia do wszystkich pracowników, uderza przedsiębiorców i dzieli Polaków".

Zobacz także:

Poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz dodał, że "wszystkie badania i obliczenia wskazują, że jeden dzień wolny od pracy to strata dla gospodarki rzędu 6,5 miliarda złotych, czyli 0,3 proc PKB".

Proponujecie rozwiązanie, które ja odbieram jako bonus dla wyborców PiS-u za to, żeby w drugiej turze wyborów zagłosowało na przedstawicieli PiS. My się nie damy na to oszukać - powiedział w Sejmie Jerzy Meysztowicz.

A co Wy na to, że 12 listopada to dzień wolny od pracy?