Targi Książki: co to za impreza?

Branża wydawnicza w Polsce ma własne święto, jakim są Targi Książki w Warszawie. Jest ono największym międzynarodowym wydarzeniem tej branży w Polsce. Są one okazją dla wszystkich moli książkowych – miłośników zarówno książek, jak i czytania, do zapoznania się z aktualną ofertą różnych wydawnictw i autorów. Odwiedzający Targi Książki mają okazję do tego, aby zdobyć autografy ulubionych pisarzy i pisarek oraz do uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach. Organizatorzy przygotowują w ramach targów nie tylko ofertę sprzedaży książek, ale przede wszystkim spotkania autorskie, debaty, konferencje i warsztaty, a nawet atrakcje dla dzieci, konkursy oraz szeroko rozumiane wydarzenia artystyczno-literackie.

Warszawskie Targi Książki powstały dzięki podjętej przez grupę polskich wydawców inicjatywie, wspieranej przez spółkę targową Murator EXPO z Warszawy. Są organizowane od 2010 roku przez powołaną w tym celu spółkę Targi Książki. W jej strukturze znajdują się liczne czołowe wydawnictwa, jak m.in. Poligraf, Firma Księgarska Olesiejuk, Agencja Edytorska EZOP, BELLONA i inne.

Zobacz też: 5 najlepszych książek dla dzieci na wakacje

Targi książki w poprzednich latach

Pierwsze trzy edycje Targów Książki, tj. w 2010, 2011 i 2012 roku odbywały się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Natomiast w 2013 roku Targi zadebiutowały na Stadionie Narodowym, gdzie dalej są organizowane. Szósta edycja targów zgromadziła 860 wystawców z 29 krajów, blisko 800 autorów i ponad 72 000 odwiedzających.

W 2019 roku odbyła się jubileuszowa edycja targów. Warszawskie Targi Książki gościły na Stadionie PGE Narodowym. Bogatą ofertę dla odwiedzających przygotowało aż 802 wystawców pochodzących z 32 krajów. Pojawiło się ponad 1000 twórców i w ciągu czterech dni targowych, pomiędzy 23 maja a 26 maja zorganizowano 15000 wydarzeń. Organizatorem targów w 2019 roku był Murator EXPO Sp. z o.o. W 2018 roku Targi Książki w Warszawie przyciągnęły ponad 83 500 osób odwiedzających.

Zobacz też: 5 książek, które powinna przeczytać każda przyszła mama

Targi Książki w 2020

W dniach od 21 do 24 maja 2020 roku miały odbyć się Warszawskie Targi Książki. Miała to być 11. edycja tego wydarzenia w stolicy. Zaplanowano wiele ciekawych akcji. Program nie był całkowicie znany. Wiadomo, że Targi Książki 2020 miały być ściśle związane z literaturą czeską.

W roli gościa honorowego Warszawskich Targów Książki miały przedstawić się Czechy. Każdy odwiedzający targi miał zostać powitany okrzykiem „AHOJ!”.  Prezentacje na targi były współtworzone we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz bliźniaczymi, czeskimi targami Świat Książki, na których gościem honorowym miała być z kolei Polska.

Za obecność Republiki Czeskiej na Targach Książki Warszawa 2020 odpowiedzialna była Biblioteka Ziemi Morawskiej w Brnie, z upoważnienia Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej. Projekt był współfinansowany z wykorzystaniem środków Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.

Literaturę czeską mieli reprezentować m.in. tacy autorzy, jak:

 • Jáchym Topol,
 • Kateřina Tučková,
 • Galina Miklínová,
 • Alena Mornštajnová,
 • Anna Cima,
 • Radka Denemarková,
 • Michal Ajvaz,
 • Petra HůlováIva Procházková,
 • Jaroslav Rudiš,
 • Petr Stančík,
 • Marek Šindelka
 • oraz Miroslav Žamboch,
 • i wielu innych.

Niestety targi te nie odbyły się w związku z pandemią wywołaną COVID-19. Miłośnicy książek najpewniej muszą czekać kolejny rok na to wielkie wydarzenie umożliwiające im jeszcze lepsze zagłębianie się w swoją pasję. My również z niecierpliwością czekamy na reaktywację tego wydarzenia w Polsce.

Zobacz też: 6 książek, które warto przeczytać, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie