Książki dla dzieci - najlepsze tytuły na wakacje

Dzieci w wieku 9-10 lat, które dobrze sobie radzą z samodzielnym czytaniem to wymagający czytelnicy. Niektóre czytają książki nagminnie, ale są i takie, które po książkę sięgają w ostateczności i do każdej lektury trzeba ich usilnie namawiać. Może wakacje to dobry czas, żeby coś im przemycić? Naszych propozycji nie dzielimy na kategorie „książki dla chłopców” i „książki dla dziewczynek”. Bo z książkami jest jak z klocami lego – czytają je (potencjalnie) wszyscy. Właśnie: wszyscy - nie ograniczajmy się zatem do książek dla dzieci, czytajmy książki RAZEM z dziećmi! Wśród naszych rekomendacji znajdziemy i polskie książki dla dzieci, i reprezentantkę autorek zagranicznych.

Książki dla dzieci: "Staś na tropie. Jak prawie zostałem piłkarzem"

Na dobry początek polecamy książkę, której współautorem jest 10-letni Staś Łazarewicz. Napisał tę książkę ze swoją mamą, Ewą Winnicką. Mimo, że książka nosi tytuł „Jak prawie zostałem piłkarzem”, nie oznacza to, że mogą ją przeczytać tylko fanki i fani futbolu. To pierwsza książka z cyklu „Staś na tropie” i w kolejnych częściach Staś będzie poznawał inne zawody, inne pasje, innych ludzi. To książka o chłopcu, który – jak wielu innych – ma zwyczajną, a jednocześnie niezwyczajną rodzinę, chodzi do zwyczajnej szkoły, i – jak wielu w jego wieku zalicza sporo niepowodzeń. Bo dzieciństwo to nie jest najłatwiejszy czas w życiu, choć z perspektywy uważa się inaczej.

Zaczyna się od tego, że podczas szkolnego meczu Staś strzela samobója. I zaczyna być niefajnie… Ale to początek przygody, dzięki której Staś zweryfikuje, czy znani piłkarze także mają gorsze chwile i dowie się, jak sobie z tym radzą. To niezła szkoła – nie tylko dla piłkarza.

Książka zmieści się do prawie każdego bagażu, bo ma poręczny, niezbyt duży format.

Książki dla dzieci: "Kostka i Bruno", czyli rozmowy o wakacjach, a nawet (o zgrozo) o pójściu do szkoły

Kostka i Bruno, przyjaciele ze szkoły, sąsiedzi na co dzień jadą na wakacje. Po raz pierwszy sami – bez rodziców. Jeśli rodzice chcieliby przygotować dzieci na to doświadczenie, mogą, a nawet powinni przeczytać tę książkę razem z nimi. Bo pytań jest sporo: Jak sobie poradzić z tęsknotą? Co to jest pierwsze zauroczenie? Czy fajne jest podglądanie dziewczyn? Czy krem czekoladowy może udawać kupę? Co oznacza czerwona flaga na plaży? Ta książka ułatwi rozmowy o wakacyjnych (nie zawsze fajnych) przygodach.Po każdym opowiadaniu autorka dodała wskazówki dla rodziców - tematy do rozmów, podpowiedzi, na co należy zwrócić uwagę. Książka na pewno spełni oczekiwania tych rodziców, którzy cenią sobie walory edukacyjne książek czytanych dzieciom i przez dzieci.

Książka nie będzie podatna na zniszczenie, ma twardą oprawę, więc posłuży długo. Może nawet przyda się na kolejne wakacje, przed kolejnymi samodzielnymi wyjazdami?

Książki dla dzieci: "Nela. Zapiski zoologa. Zadziwiające zwierzęta"

Podróżowanie to jedna z największych przyjemności. I mówimy tu o tych podróżach niezbyt dalekich, jak i o tych całkiem poważnych odległościach. Teraz, z konieczności z niektórych planów trzeba będzie zrezygnować, ale książkę Neli o wyprawach na egzotyczne lądy można zabrać nawet na pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Tam też można znaleźć ciekawe zwierzęta i przeżyć niezwykłe przygody. I w tym samym czasie, siedząc pod rodzimą gruszą można czytać na przykład o zwierzętach mieszkających daleko, ale i można poczynić notatki na temat tych zza ogrodzenia.

Książki dla dzieci: "Gabi". Cykl książek Magdaleny Różczki

Tytułowa bohaterka na 7 lat i w książce „Gabi. A właśnie że jest pięknie” poznajemy ją drodze do szkoły. Dziewczynka wychowuje się w wyjątkowej, bardzo licznej rodzinie, rodzinie zastępczej. Gabi należy do gatunku zawsze uśmiechniętych i nieco zwariowanych, sympatycznych dzieciaków. Dziewczynka jest fanką „Ani z Zielonego Wzgórza”, zawsze marzyła o znalezieniu bratniej duszy, ale zamiast książkowej Diany trafia na Bartka, kolegę z sąsiedztwa, który w przeciwieństwie do niej przejmuje się wszystkim. Współautorką cyklu o Gabi jest aktorka, Magdalena Różczka.

Wszystkie książki o Gabi są bardzo pięknie ilustrowane, mają twardą oprawę, zajmą zatem ważne miejsce na półce każdej czytelniczki i każdego czytelnika.

Książki dla dzieci: "Kotolotki" Ursuli Le Guin

Były rekomendacje polskich książek dla dzieci, czas na zagraniczną klasykę. Tej zmarłej przed dwoma laty, wielokrotnie nagradzanej amerykańskiej pisarki, której książki należą do kanonu literatury światowej, nie trzeba szerzej opisywać. Rozpoznawalna jako autorka „Czarnoksiężnika z Archipelagu”, napisała piękną, niezbyt obszerną, jak na jej możliwości, książkę, w oryginale wydaną w czterech częściach, a w Polsce w jednym tomie, „Kotolotki”. Historia czterech niezwykłych, bo wyposażonych w skrzydła kociąt to piękna i mądra baśń o współczesnym świecie, w którym przyjaźń jest cenna, ale bardzo o nią trudno. Przez przykład przygód kotolotków, bez zbędnego dydaktyzmu można także docenić wartość rodziny i zrozumieć, czym jest determinacja w dążeniu do celu.

Po tej liście pozostaje nam już tylko życzyć dobrej pogody i ciekawie spędzonych wakacji...