Książki psychologiczne: „O stawaniu się osobą” 

Książki psychologiczne warte przeczytania to bez wątpienia twórczość amerykańskiego psychoterapeuty Carla Rogersa. Autor ten stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli współczesnej psychologii humanistycznej. „O stawianiu się sobą” to zbiór jego esejów, w których dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami m.in. na temat wyzwalania wewnętrznego potencjału i przezwyciężania lęku. Jest to przykład książki o ludzkiej psychice, która zachęca do stawania się w pełni sobą.

Carl Rogers wychodzi z założenia, że jedynie człowiek wewnętrznie wolny może żyć w sposób twórczy i szczęśliwy. W jego opinii akceptacja własnych wad, słabości oraz ograniczeń jest niezbędna ku temu, aby móc się rozwijać i zachować zdrowie psychiczne. Wnioski zawarte w książce są podparte wieloletnią praktyką psychoterapeutyczną. Rogers pisze w sposób przepełniony troską, czułością i ciepłem. 

Książki psychologiczne: „Mieć czy być” 

Książka psychologiczna o zachowaniach ludzkich, napisana przez niemieckiego psychologa społecznego, psychoanalityka i socjologa. Przedstawia w niej diagnozę współczesnego społeczeństwa kapitalistycznego, które jego zdaniem naraża jednostkę na alienację. „Mięć czy być” to przykład książki o psychologii człowieka, która wywarła ogromny wpływ na to, jak w późniejszych latach rozwijała się psychologia. 

Fromm wyodrębnia dwie różne postawy egzystencjalne – nastawioną na posiadanie oraz bycie. Zdaniem niemieckiego psychologa, większość ludzi w społeczeństwie kapitalistycznym dąży do tego, aby jak najwięcej mieć i konsumować. Tego typu orientacja sprawia, że w podobny sposób traktujemy innych ludzi – przedmiotowo, jak towary, które można kupić, wykorzystać, wymienić czy wyrzucić.  

Autor zachęca czytelników do tego, aby skierowali się do wewnątrz, odnajdując w sobie wartość, a także wyzwalając twórczość i spontaniczność. Przekonuje, że jedynym rozwiązaniem problemu ludzkiego istnienia jest miłość, która pozwala przezwyciężyć samotność oraz odnaleźć w życiu sens. Fromm zakłada, że miłość do innych powinna iść w parze z miłością własną. Dlatego zaleca poznawanie siebie, czemu służyć ma m.in. medytacja, psychoterapia oraz autoanaliza. 

Książki psychologiczne: „Żyć w rodzinie i przetrwać” 

Dobra książka psychologiczna to również kolejna pozycja z naszego rankingu, której autorami są John Cleese oraz Robin Skynner. Pozycja ta przyjmuje formę dialogu pomiędzy psychoterapeutą a komikiem, który był jego pacjentem przez 3,5 roku. Autorzy z dystansem i poczuciem humoru piszą o problemach rodzin z problemem dysfunkcji. Jest to ciekawa książka o psychologii, która przywraca czytelnikom nadzieję. Pozwala uwierzyć, że nawet w przypadku traumatycznego dzieciństwa można wyjść na prostą i zacząć żyć w sposób szczęśliwy, wolny oraz twórczy.  

Robin Skynner to ceniony brytyjski psychiatra i psychoterapeuta, który przez wiele lat pomagał pacjentom uporać się z problemami natury psychicznej. W książce „Żyć w rodzinie i przetrwać” wyjaśnia swoim czytelnikom mechanizmy funkcjonowania rodzin dysfunkcyjnych. Pisze, w jaki sposób wykorzenić z siebie niezdrowy sposób myślenia, poczucie winy czy samooskarżenia. Pomaga przezwyciężyć lęki, lepiej poznać swoje pragnienia, rozwijać się, a także budować zdrowe i satysfakcjonujące związki z innymi ludźmi. 

Zobacz także:

Książki psychologiczne: „Przebudzenie” 

Książki o tematyce psychologicznej często nawiązują do elementów duchowości wschodniej. Nie inaczej jest w przypadku bestsellerowej pozycji hinduskiego jezuity, psychoterapeuty i przewodnika duchowego Anthony’ego de Mello. W książce pt. „Przebudzenie” przedstawia on powody tego, dlaczego współczesny człowiek nie może być szczęśliwy. Jest to w jego opinii związane ze szkodliwym sposobem myślenia, który został nam wprogramowany przez społeczeństwo. Wiąże go zwłaszcza z porównywaniem się do innych ludzi, presją na osiąganie sukcesu czy pragnieniem bycia akceptowanym i lubianym przez wszystkich.  

De Mello na kartach tej ponadczasowej książki o psychologii podpowiada co zrobić, aby odzyskać wewnętrzną wolność i zacząć cieszyć się życiem. Jego zdaniem zmiana sposobu myślenia pozwala skutecznie uporać się z lękiem, poczuciem winy, samooskarżeniami czy niskim poczuciem wartości. Autor w swojej książce wielokrotnie nawiązuje do filozofii wschodu, a zwłaszcza buddyzmu i hinduizmu. „Przebudzenie” zapewne jeszcze przez wiele lat będzie zaliczane do najczęściej polecanych książek psychologicznych. 

Książki psychologiczne: „Człowiek w poszukiwaniu sensu” 

Najlepsze książki o psychologii są oparte na osobistych doświadczeniach ich autorów. Nie inaczej jest w przypadku ponadczasowego bestsellera pt. „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Została ona napisana przez austriackiego psychiatrę i psychoterapeutę Victora Frankla, który przez 5 lat był więźniem obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Pobyt ten pozwolił mu zrozumieć ograniczenia, jakimi obarczona jest psychologia. Książki dotychczas mu znane wyjaśniały zachowania człowieka jedynie uwarunkowaniami biologicznymi i społecznymi. Frankl dostrzegł jednocześnie wymiar duchowy, humanistyczny i egzystencjalny

Autor zauważył, że niektórzy więźniowie, pomimo skrajnie trudnego położenia, potrafili do samego końca zachować własne człowieczeństwo. Doszedł więc do wniosku, że człowiek w każdych okolicznościach posiada wolność wyboru, co jest możliwe dzięki obecności w nim wymiaru duchowego. Na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji stworzył nową metodą terapeutyczną, którą nazwał logopedią. Vivtor Frankl stał się jednych z najważniejszych przedstawicieli egzystencjalnej i humanistycznej psychologii. Literatura psychologiczna do dziś korzysta z odkryć tego austriackiego psychiatry. 

Książki psychologiczne: „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” 

Psychologia dla początkujących to kategoria książek, do których można zaliczyć tę pozycję polskiego coacha i blogera Michała Pasterskiego. W swojej debiutanckiej publikacji książkowej autor podpowiada, w jaki sposób uzyskać stan wewnętrznej wolności i mentalnej dojrzałości. Prowadzić ma do tego zajrzenie w głąb siebie, aby przyjrzeć się własnym motywacjom, lękom, obawom czy priorytetom.  

Michał Pasterski zachęca do tego, aby żyć w zgodzie ze sobą i otwarcie komunikować innym ludziom swoje potrzeby. Książka psychologiczna „Insight. Droga do mentalnej dojrzałości” pomaga również w nawiązywaniu zdrowym relacji oraz rozwiązywaniu konfliktów w związku. Autor zaprasza swoich czytelników do odbycia fascynującej podróży w głąb siebie. Wyjaśnia, w jaki sposób odkryć to, co faktycznie jest w naszym życiu ważne i jakimi wartościami chcemy się kierować. Przestrzega przed stosowaniem manipulacji, porównywaniem się z innymi ludźmi czy działaniem pod wpływem wewnętrznej presji.

Teraz wybrane książki możecie kupić w promocji na kultowy.pl, z kodem KOBIETA 10% dodatkowego rabatu!