Zmarszczki palacza nie tylko u palących - skąd się biorą?

Zmarszczki palacza, to pionowe bruzdy, powstające nad górną wargą. Naturalnie powstają one z wiekiem, w wyniku utraty jędrności skóry, oraz spłycenia tkanki podskórnej. Tak jak w przypadku wszystkich zmarszczek mimicznych, te zmarszczki powoduje praca mięśni, a dokładnie mięsień okrężny ust, który jest aktywny między innymi podczas mówienia, czy jedzenia. Stwarzające "groźny" wygląd zmarszczki palacza, ujawniają się zazwyczaj dopiero po 45 roku życia, natomiast przyspieszyć ten proces i pogłębić zmarszczki może palenie papierosów, jak również regularne picie napojów przez słomkę. Osoby z bardzo ekspresyjną mimiką, mogą spodziewać się pojawienia takich zmarszczek wcześniej. 

Kwas hialuronowy na zmarszczki palacza 

Wypełnianie zmarszczek palacza kwasem hialuronowym, to jedna z najbardziej popularnych metod na usunięcie tego problemu. Kwas hialuronowy, to polisacharyd występujący naturalnie w skórze, dzięki swoim właściwościom wiązania wody, odpowiada za odpowiednie nawilżenie komórek skóry. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w powstałą bruzdę, niemal natychmiastowo wygładzi ją, dzięki działaniu objętościowemu. Dodatkowo, kwas hialuronowy, którego z wiekiem brakuje w skórze, pobudzi ją do regeneracji, poprawi gęstość i elastyczność. Efekty zabiegu utrzymują się 10-12 miesięcy, w tym czasie kwas samoistnie zanika, dzięki obecnemu w naszym organizmie enzymowi - hialuronidazie

Botoks na zmarszczki palacza

Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, to substancja powodującą blokowanie połączeń nerwowych pomiędzy płytką nerwową a mięśniem. Efektem jest rozluźnienie mięśnia, do którego podany jest botox, dzięki czemu zmarszczki wygładzają się. Zabieg z botoksem, to również dobry sposób na zapobieganie powstawania zmarszczek palacza, gdyż "zamrożone" mięśnie nie ruszają się i nie powodują zaginania skóry. Efekty utrzymują się do 6 miesięcy. W przypadku, gdy zmarszczki palacza są bardzo głębokie, pomocny będzie dodatkowy zabieg wypełniania bruzd kwasem hialuronowym.

Zmarszczki palacza - Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa

Radiofrekwencja mikroigłowa, to nowoczesna metoda walki z niewielkimi zmarszczkami w okolicach takich jak oczy, usta, czy broda. Zabieg polega na nakłuciu skóry i rozgrzaniu jej w głębokich warstwach, za pośrednictwem promieni elektromagnetycznych o częstotliwości fal radiowych. Kontrolowane poparzenie wewnątrz tkanki, stymuluje ją do silnej regeneracji. Pod wpływem temperatury włókna kolagenowe ściągają się, po czym, komórki skóry są pobudzane do produkcji nowych. Skóra staje się bardziej jędrna, elastyczna i zagęszczona, co czyni ją odporną na powstawanie zmarszczek. Efekt zabiegu jest widoczny po ok. 2- 3 miesiącach, a dla jego utrwalenia, zaleca się powtórzenie go 3 razy.

Nici PDO - zabieg First Lift na zmarszczki palacza

Nici liftingujące to skuteczna metoda na ujędrnienie skóry, podniesienie opadających policzków, czy wygładzenie zmarszczek. Nici wykonane są z bezpiecznej substancji PDO (polidioksanon), która jest włóknem rozpuszczającym się w tkankach skóry. Trwałe i elastyczne nici wprowadzane są w problematyczne obszary za pomocą cienkich igieł. Rozpuszczają się po około 7 miesiącach, a efekt wygładzonej, napiętej skóry utrzymuje się aż do 2 lat. First Lift to zabieg, jak sama nazwa wskazuje, polecany dla osób, które nie kwalifikują się jeszcze do liftingu chirurgicznego, a chcą poprawić wygląd w sposób nieinwazyjny. 

Ćwiczenia na zmarszczki palacza

Domowym sposobem na zapobieganie powstawaniu zmarszczek palacza, lub spłycenie już powstałych, drobnych bruzd, są ćwiczenia mięśnia okrężnego ust. Mocniejsze mięśnie, będą się sprawniej rozkurczać, dzięki czemu nie będą utrwalać załamań skóry twarzy - tworzących zmarszczki mimiczne. Prostym ćwiczeniem mięśnia okrężnego jest na przykład ściśnięcie do siebie górnej i dolnej wargi do wewnątrz, tak, aby nie było widać czerwieni ust. Utrzymaj napięte mięśnie przez 10 sekund i powtórz ćwiczenie 3 razy. Kolejna metoda, to układanie warg w "dziubek" i wysuwanie ich jak najbardziej do przodu, tak jakbyś chciała pocałować kogoś, kto stoi odrobinę za daleko. Tak samo, utrzymaj napięte mięśnie przez 10 sekund i powtórz ćwiczenie 3 razy. Pomocne będzie również rozmasowywanie skóry w okolicach ust. Przy pomocy olejku, lub ulubionego kremu do twarzy, masuj okolice ust okrężnymi ruchami, w kierunku poziomym. 

 

Zobacz także: