Wystarczy się zalogować i określić, czego się poszukuje: miłości, a może tylko towarzystwa, by miło spędzić wieczór? Aplikacja łączy losowo – audio lub wideo – z innym użytkownikiem. Nie pasuje? Wystarczy kliknąć, by przerwać połączenie. Random to recepta na dystans społeczny, na zamknięte kina, restauracje, szkoły, na poszukiwanie miłości, na leczenie z samotności. 

Któregoś dnia zalogują się do niej Buka12, w którego rolę wcielił się Maciej Musiałowski i Jantar91, której rolę odgrywa Julia Wieniawa. Buka12 potrzebuje opowiedzieć komuś o swoim nieudanym związku. Jantar91 zarzeka się, że nie szuka miłości, na aplikację wchodzi z nudów. Chce porozmawiać z kimś, kto po prostu ją zrozumie, bez oceniania jej i wywierania jakiejkolwiek presji. Krótkie połączenie przerodzi się w 167 godzin rozmów o codziennych problemach, pasjach i pragnieniach. Jak zakończy się internetowa znajomość? Czy dwóm, młodym osobom uda się zbudować głęboką relację przez internet? 

Na te pytania dzisiaj wiele osób szuka odpowiedzi. Nauczanie zdalne, zamknięte restauracje, kluby i dyskoteki, sprawiają, że życie przenosi się do sieci. Budowanie relacji bez możliwości spotkania się twarzą w twarz nie jest łatwe, ale obecnie to jedyny sposób na poszukiwanie drugiej połówki czy chociażby osoby, która wysłucha i wesprze. Po drodze można spotkać jednak dziwaków, szaleńców, a nawet natknąć się na nieprzyzwoite treści. Szans jest równie wiele, jak zagrożeń.

Głos młodego pokolenia

Autorką pomysłu na Storytel - „Random”, projektu łączącego słuchowisko i film, jest Natasza Parzymies, jedna z najciekawszych polskich twórczyń młodego pokolenia. Wcześniej stworzyła serial internetowy „Kontrola”, opowiadający historię miłości Majki i Natalii. Siedem odcinków „Kontroli”, która początkowo była tylko 2-minutową etiudą, powstałą w ramach zaliczenia przedmiotu w Warszawskiej Szkole Filmowej, w latach 2018-2020 wyświetlono w serwisie YouTube w sumie ponad 40 milionów razy. Produkcję przetłumaczono na wiele języków i pokazywano na festiwalach filmowych na całym świecie.

Random podejmuje inną, ale równie ważną tematykę – budowania relacji w trudnym, pandemicznym czasie. Finałem słuchowiska, którego można już posłuchać w Storytel będzie odcinek video, który pojawi się na kanale Youtube Nataszy Parzymies. Głosem fikcyjnej aplikacji „Random”, wymyślonej przez autorkę, została Agnieszka Woźniak-Starak. 

Równolegle ze słuchowiskiem premierę mają również dwa filmy krótkometrażowe, które wprowadzą w świat aplikacji „Random”. Gościnnie wystąpili w nich: Magdalena Boczarska, Katarzyna Nosowska, Jan Hrynkiewicz, znany z roli w „Hejterze” oraz Sylwia Gola. Projekt „Random” będzie miał również swoją muzyczną odsłonę. Piosenka autorstwa Macieja Musiałowskiego, którą aktor w słuchowisku sam wykonuje, zostanie wydana jako singiel. Utwór w zupełnie innej aranżacji niż w słuchowisku, razem z aktorem wykona Julia Wieniawa. Teledysk do numeru promującego projekt „Random” będzie można zobaczyć już na początku marca.

Słuchowisko znajdziesz tutaj: https://www.storytel.com/pl/pl/books/2173674-Random