Co to są włókniaki i jak je usunąć? 

Włókniaki to zmiany nowotworowe w obszarze tkanki łącznej skóry właściwej. Trzeba zaznaczyć, że nie są one jednak groźne dla życia ani zdrowia. Nie powodują tez żadnych nieprzyjemnych objawów, takich jak ból czy swędzenie. Wyglądają jak krostki czy zgrubienia. Przyczyny ich powstania najczęściej są uwarunkowane genetycznie. Czasami włókniaki pojawiają się też po przebyciu niektórych chorób, na przykład Recklinghausena, lub po zagojeniu zranienia czy ukąszenia.  

Włókniaki występują w dwóch formach: twardej i miękkiej. Włókniaki twarde są mniejsze i zazwyczaj umiejscowione pojedynczo. Najczęściej spotykamy je na nogach lub rękach. Włókniaki miękkie raczej występują w grupach. Są na tyle miękkie, że można je na chwilę wcisnąć w skórę. Pojawiają się na twarzy, szyi, plecach lub pod pachami. Zmagają się z nimi przede wszystkim kobiety dojrzałe lub w starszym wieku. 

Chirurgiczne usuwanie włókniaków

Chirurgiczne usuwanie włókniaków jest metodą zalecaną w przypadku dużych zmian. Zabieg polega na wycięciu tkanki przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W niektórych przypadkach mogą zostać założone szwy. Najczęściej rana zostaje jednak zabezpieczona samym opatrunkiem. Okres jej gojenia wynosi około tygodnia. Po tym czasie na skórze może pozostać niewielka blizna, która z czasem blednie. Zabieg jest refundowany przez NFZ. Wymagane jest skierowanie od dermatologa. Cena chirurgicznego usuwania włókniaków w gabinecie prywatnym najczęściej mieści się w granicach 150-250 zł. Koszty spadają w przypadku usuwania kilku zmian za jednym razem. 

Usuwanie włókniaków – kriochirurgia

Usuwanie włókniaków przy użyciu kriochirurgii opiera się na wykorzystaniu bardzo niskiej temperatury, wynoszącej nawet -140°C. Podczas zabiegu stosowany jest ciekły azot, który po kilkusekundowym zetknięciu się z włókniakiem powoduje jego wychłodzenie i oddzielenie się od skóry wokół. Zamrożona w ten sposób zmiana sama odpada po kilku dniach. Niestety w tym czasie może pojawić się lekko bolesny lub piekący pęcherz. Z tego powodu jest to metoda znacznie rzadziej stosowana niż poprzednie. Plusem zabiegu jest fakt, że nie pozostaje po nim blizna. Usuwanie włókniaków z zastosowaniem kriochirurgii jest refundowane przez NFZ. Konieczne jest jednak uzyskanie skierowania od dermatologa. Cena zabiegu w gabinetach prywatnych wynosi zazwyczaj 50-150 zł. 

Laserowe usuwanie włókniaków 

Laserowe usuwanie włókniaków jest jedną z najczęściej wybieranych metod. Podczas zabiegu światło lasera podgrzewa wodę w zmianie, co powoduje jej odparowanie. Jednocześnie zamknięte zostają naczynia limfatyczne i krwionośne, dzięki czemu procedura jest bezkrwawa. Ponieważ wiązka laserowa jest bardzo precyzyjna, nie dochodzi do uszkodzenia skóry wokół włókniaka. Podczas gojenia pojawia się jedynie mała ranka, która znika po 1-3 tygodniach, nie pozostawiając po sobie żadnych blizn. Zabieg może być wykonywany po znieczuleniu miejscowym lub bez, wtedy odczuwamy ciepło i lekkie pieczenie. Laserowe usuwanie włókniaków nie jest refundowane przez NFZ. Cena zabiegu jest uzależniona od wielkości zmiany i waha się w granicach 100-200 zł. Usuwanie każdego kolejnego włókniaka jest zazwyczaj tańsze. 

Usuwanie włókniaków – elektrochirurgia 

Usuwanie włókniaków przy pomocy elektrochirurgii polega na przyłożeniu do zmiany elektrody emitującej prąd. Jej kształt jest indywidualnie dopasowany do rozmiaru i wyglądu zmiany. Energia elektryczna powoduje podgrzanie białek budujących włókniaka i odparowaniu z niej wody, przez co tkanka może zostać bardzo łatwo usunięta. Podobnie jak w przypadku zabiegu z użyciem lasera – elektrochirurgiczne usuwanie włókniaków jest bezkrwawe, niemal bezbolesne (przy większych zmianach można zastosować znieczulenie miejscowe), nie powoduje uszkodzenia skóry wokół oraz nie pozostawia po sobie blizn. Zabieg jest refundowany przez NFZ, ale wymagane jest skierowanie od dermatologa. Cena zabiegu w gabinecie prywatnym waha się w granicach 80-150 zł. 

Usuwanie włókniaków – przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do usuwania włókniaków są w dużej mierze uzależnione od metody, którą wybierzemy. Zabiegiem bezpiecznym dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest krioterapia. W pozostałych przypadkach usuwanie włókniaków nie jest wskazane. W przypadku zabiegu elektrochirurgii względnym przeciwwskazaniem może być rozrusznik serca. W pozostałych przypadkach konsultacji z lekarzem wymagają choroby takie jak cukrzyca, zaburzenia gojenia, hemofilia, padaczka, łuszczyca. Wszystkie metody usuwania włókniaków  nie są polecane osobom cierpiącym na infekcje wirusowe, bakteryjne oraz posiadającym predyspozycje do tworzenia się bliznowców.