O planowaniu weselnego menu trzeba pomyśleć przynajmniej 2 miesiące przed ślubem. Zazwyczaj nie jest to trudne, bo domy weselne czy restauracje mają już gotowe propozycje spośród których możemy wybrać to najbardziej dla nas odpowiednie.

Wybierając propozycje na weselny obiad należy pomyśleć, czy aby ktoś z naszych gości nie jest wegetarianinem - jeśli planujemy podać mięso. Nawet na tradycyjnych weselach rosół i schabowy odchodzą już w zapomnienie. Obecnie powodzeniem cieszą się zupy-kremy oraz nieduże porcje mięsa (np. polędwicy) z dodatkami. Po obiedzie zwykle podaje się deser, a na bieżąco goście mogą też korzystać z jedzenia podanego na stołach, lub coraz popularniejszych szwedzkich stołach. Małe porcje obiadowe sprawdzą się więc lepiej niż duże.

Odwiecznym problemem Pary Młodej jest tez ilość gorących dań. Z doświadczenia wynika jednak że zdecydowanie lepiej mniej niż więcej. Jeśli ślub jest po południu, a wesele rozpoczyna się około 18 z powodzeniem wystarczą dwa dania oprócz obiadu. Dużą popularnością cieszą się też wiejskie stoły z wyrobami regionalnymi lub coraz popularniejsze słodkie kąciki.

Weselne menu powinno być urozmaicone, ale niezbyt rozbudowane. Warto natomiast zadbać o to, aby pominąwszy tradycyjną wódkę podać także wino do obiadu oraz później na stoły, bo nie każdy gustuje w mocnych trunkach.
Dobrym pomysłem jest także ustawienie wydrukowanego menu na stolikach, aby goście wiedzieli o której godzinie mogą się spodziewać dania.