Co to jest trychologia?

Trychologia to wąska i specjalistyczna dziedzina, która zajmuje się problemami związanymi ze skórą głowy oraz włosami. Trychologiem jest każdy dermatolog, jako specjalista od chorób skóry, choć nie każdy specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie. Jeśli usługi świadczy osoba, która nie skończyła studiów medycznych, jest to trychologia kosmetyczna. To stosunkowo nowa dziedzina, choć nie tak nowa, jak mogłoby się wydawać. Pojawiła się w roku 1860 za sprawą londyńskiego profesora Wheelera, który zaczął zgłębiać problem wypadania włosów i sposoby jego powstrzymania. Dziś gabinet trychologiczny to miejsce, w którym pojawia się coraz więcej pacjentów. W Polsce dziedzina ta pojawiła się i zaczęła rozwijać około roku 1970. W Uniwersytecie Południowej Kalifornii powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologów, które regularnie organizuje konferencje i łączy środowisko trychologiczne z całego świata.

W szerokim ujęciu trychologia zajmuje się takimi kwestiami, jak profesjonalne badanie skóry głowy, ustalanie przyczyn problemów i leczenie ich za pomocą farmakoterapii lub zabiegów. W Polsce najczęściej trychologiem jest osoba o wykształceniu kosmetologicznym, która ukończyła studia wyższe lub podyplomowe.

Trycholog – czym się zajmuje?

Trycholog, czyli lekarz od skóry głowy, zajmował się początkowo głównie problemem łysienia. Dziś spektrum jego kwalifikacji i usług jest szersze, pojawiły się także gabinety kosmetyczne proponujące zabiegi trychologiczne. Specjalista od włosów pomaga w takich problemach, jak:

  • łysienie o różnych przyczynach,
  • przetłuszczanie się skóry głowy i włosów,
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy,
  • atopowe zapalenie skóry głowy,
  • łuszczyca,
  • łupież,
  • swędzenie i podrażnienie skóry głowy.

Lekarz od włosów wykonuje także profesjonalne badanie skóry głowy, które pomaga w ustaleniu przyczyn problemów.

Czy warto iść do trychologa?

Trycholog jest specjalistą w wąskim zakresie. Bardzo często znajduje rozwiązania, których nie podpowie lekarz dermatolog. Czy trycholog pomaga? Dobry trycholog przeprowadzi całościową diagnozę, by sprawdzić, dlaczego występują objawy. Zaproponowane przez niego leczenie nie będzie dobrane metodą prób i błędów. Z pewnością warto więc iść do trychologa, jeśli włosy zaczynają nadmiernie wypadać, przetłuszczać się, przesuszać czy łamać.

Warto jednak przed wyborem trychologa zasięgnąć opinii innych pacjentów. Opinie pozwalają ustalić, czy specjalista od wypadania włosów jest skuteczny w swoich działaniach. Co więcej, warto też dociekać, jakie dokładnie wykształcenie odebrał wybrany trycholog. Powinna to być uczelnia wyższa na kierunku trychologia lub specjalny kierunek studiów podyplomowych. Niestety, wraz ze wzrostem popularności dziedziny pojawiają się także "szybkie kursy trychologiczne", które nie dają żadnych podstaw do zajmowania się leczeniem.

Wizyta u trychologa – cena

Trycholog to specjalista, który przyjmuje wyłącznie prywatnie. Trycholog na NFZ to rzadkość, zdarzająca się jedynie wtedy, gdy specjalista jest zarazem lekarzem dermatologiem. Większość trychologów świadczy usługi w branży kosmetologicznej, które są pełnopłatne. Przeciętna cena pierwszej konsultacji oraz badania trychologicznego wynosi 80 - 100 zł. W dużych miastach można niekiedy skorzystać z programów takich jak "Zdrowe włosy", w ramach których wizyty u trychologa są dofinansowane z zewnątrz i kosztują o wiele mniej. Zwykle w ramach wizyty wykonywana jest trichoskopia, czyli badanie skóry głowy i włosów za pomocą specjalnej cyfrowej kamery.

Sama wizyta u trychologa to często tylko początek wydatków. Trzeba się przygotować na konieczność zakupu specjalistycznych preparatów, takich jak szampon, peeling trychologiczny, maska do włosów. Ceny preparatów są bardzo różne, wahają się w zakresie od 20 do nawet kilkuset złotych. Jeśli profesjonalny trycholog poleca kupno preparatów, nie należy podchodzić do tego sceptycznie.

Badanie trychologiczne – jak się przygotować?

Trycholog to specjalista, który podobnie jak lekarz dermatolog zbiera wywiad na początku wizyty. Warto więc zastanowić się i przygotować informacje na temat przyjmowanych leków, zwyczajowej diety, problemów zdrowotnych, dokładnych objawów, a także wcześniej stosowanych kuracji i sposobu pielęgnacji. Przed wizytą u trychologa nie należy myć włosów przez 24 godziny, ani nakładać na nie żadnych preparatów pielęgnacyjnych czy modelujących. Świeżo umyta głowa dostarcza trychologowi zbyt mało informacji podczas badania. Nie może on prawidłowo ocenić stopnia rogowacenia naskórka ani pracy gruczołów łojowych. Nie powinno się też farbować włosów, najlepiej przez kilka tygodni.

Duża pomocą w diagnozie będzie przygotowanie badań krwi (morfologii) nie starszych niż sprzed pół roku. W wielu przypadkach trycholog zleca wykonanie dodatkowych badań - pomiaru poziomu hormonów tarczycy, ferrytyny, witaminy D3, cynku. W przypadku kobiet częstym zaleceniem jest pomiar poziomu hormonów płciowych.

Zabiegi trychologiczne – opisy i ceny

Trycholog wykonuje badanie i stawia diagnozę, a następnie zleca odpowiednie leczenie. Czasem jest to zmiana sposobu pielęgnacji i stosowanych środków, a czasem profesjonalne zabiegi trychologiczne.

  • Mezoterapia trychologiczna

Mezoterapia skóry głowy polega na wprowadzaniu w skórę właściwą odpowiednio dobranych mieszanek i preparatów leczniczych. Mezoterapia może mieć postać igłową lub bezigłową, gdzie substancje wprowadzane są przy użyciu impulsu elektrycznego otwierającego pory skóry. Na owłosionej skórze głowy najczęściej wykonuje się mezoterapię mikroigłową. Cena zabiegu wynosi od 200 do 400 złotych.

  • Karboksyterapia skóry głowy

Karboksyterapia, czyli terapia leczniczym dwutlenkiem węgla, polega na wprowadzaniu gazu pod skórę za pomocą cienkiej igły. Pozwala skutecznie zagęścić i zregenerować włosy. Koszt pojedynczego zabiegu to około 200 zł.

Podczas tego bezinwazyjnego zabiegu substancje odżywcze podaje się do skóry za pomocą sprzężonego tlenu. Zabieg pozwala odżywić skórę, a także wyregulować pracę gruczołów łojowych. Cena wynosi około 180 - 200 zł.

Lista zabiegów trychologicznych jest długa. Specjaliści dysponują także możliwością podania osocza bogatopłytkowego, fibryny, wykonania fototerapii światłem LED, a także przeprowadzenia licznych zabiegów pielęgnacyjnych.