Zmiany trądzikowe pojawiające się u nastolatków i młodzieży wydają się czymś zupełnie normalnym – w końcu okres dojrzewania rządzi się swoimi prawami. Okazuje się jednak, że z tego typu zmianami boryka się nawet ponad połowa dorosłych. Mowa w tym przypadku o osobach w wieku powyżej 30 lat. Trądzik w wieku dorosłych dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. 

Trądzik u dorosłych: skąd się bierze?

Czym w zasadzie różni się trądzik młodzieńczy od tego u dorosłych? Najważniejsze kwestie to:

•    wygląd zmian – trądzik u dorosłych ma przeważnie o wiele bardziej nasilony przebieg niż u młodzieży. To znaczy: stan zapalny krostek jest zazwyczaj silniejszy, jednak ogólny przebieg jest nieco łagodniejszy;
•    lokalizacja – trądzik dorosłych lokalizuje się przeważnie w dolnej części twarzy, a także na szyi, ramionach, dekolcie. 

Trądzik młodzieńczy, powstający przeważnie wskutek zmian hormonalnych, mija zazwyczaj samoistnie po uspokojeniu się burzy hormonów. W przypadku dorosłych może mieć charakter przewlekły i trwać kilka, a nawet kilkanaście lat.

Czy trądzik młodzieńczy może przejść w trądzik dorosłych? Zdarza się, że osoby, które w okresie pokwitania nie miały problemu z trądzikiem młodzieńczym, mają go w wieku dorosłym. Możliwa jest również taka sytuacja, w której osiągnięcie dojrzałości wcale nie determinuje końca problemów z trądzikiem. Jeśli zmiany trądzikowe pojawiają się nadal w wieku dorosłym, mówimy o tzw. trądziku przetrwałym. Może mieć charakter przewlekły albo nawracający (jeśli jego pojawianie się jest uwarunkowane hormonami, tj. u kobiet pojawia się w określonej fazie przed miesiączką lub po). 

Jak rozpoznać trądzik dorosłych?

Trądzik dorosłych zazwyczaj lokalizuje się w dolnej części twarzy, występuje również częściej u kobiet niż u mężczyzn. Charakterystycznym miejscem występowania zmian jest linia żuchwy, broda, szyja, dekolt, ramiona i górna część pleców. W odróżnieniu od trądziku młodzieńczego, zmiany w wieku dorosłym są większe, bardziej zaczerwienione, bolesne. W miejscach, w których się lokalizują, skóra wydziela również więcej sebum, przez co trudniej doprowadzić skórę „do porządku” – to idealne środowisko dla bakterii beztlenowych odpowiadających za powstawanie trądziku. 

Trądzik u dorosłych: przyczyny

Przyczyny trądziku dorosłych mogą być różne. Jedną z nich może być wspomniany trądzik przetrwały, czyli taki, który nie został pokonany w młodości. Pojawianie się zmian może mieć również podłoże hormonalne, jak na przykład cykl miesiączkowy u kobiet. Często także mają go osoby borykające się z chorobami tarczycy. 

Zobacz także:

Trądzik u dorosłych może pojawiać się wskutek niewłaściwej pielęgnacji. Najczęściej winne są temu ciężkie kosmetyki o tłustej konsystencji, które zawierają substancje komodogenne (czyli zatykające ujścia mieszków włosowych). Codzienne stosowanie ciężkiego fluidu czy kremu nieadekwatnego do potrzeb to najprostsza droga do zanieczyszczonej w ten sposób cery. Warto jednak wiedzieć, że trądzik dorosłych może świadczyć również o problemach ze zdrowiem. Możliwe przyczyny powstawania trądziku dorosłych na tym tle to:

•    zespół policystycznych jajników;
•    zwiększony poziom prolaktyny lub androgenów.
•    stres - kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, przyczynia się do wzmożonej produkcji sebum;
•    zła dieta – zawsze ma wpływ na pogorszenie się stanu cery i skóry ogółem. Nadmiar konserwantów w posiłkach, ostre przyprawy, wysoko przetworzona żywność, a co za tym idzie – niedobory w diecie, to najczęstsze przyczyny zanieczyszczenia skóry;
•    stosowanie nieodpowiednich kosmetyków i niedokładnego oczyszczania skóry twarzy, szyi i dekoltu;
•    predyspozycje genetyczne – skłonność do powstawania zmian skórnych, w tym o podłożu trądzikowym, często dziedziczymy. 

Na stan cery ogromny wpływ ma również palenie tytoniu, picie kawy i herbaty w nadmiernych ilościach, a także zbyt częste sięganie po alkohol. 

Trądzik u dorosłych: leczenie

Do leczenia trądziku dorosłych staramy się zawsze podejść kompleksowo, dlatego w OT.CO Clinic proponujemy następujące etapy:

- odpowiednia domowa pielęgnacja skóry 
- zmiana nawyków żywieniowych (konsultacja z dietetykiem może okazać się bardzo pomocna)
- zabiegi kosmetyczne dedykowane skórze z trądzikiem przeprowadzane przez kosmetologa
- specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej – laseroterapia

Leczenie należy rozpocząć najpierw od konsultacji z dermatologiem.

Trądzik u dorosłych: prawidłowa pielęgnacja

Podstawą prawidłowej pielęgnacji cery są 4 kroki:

•    oczyszczanie;
•    tonizowanie;
•    nawilżanie;
•    złuszczanie. 

Pod pojęciem oczyszczania rozumie się nie tylko wykonywanie dokładnego demakijażu, ale także mycie skóry odpowiednimi środkami. Słowo – klucz to „odpowiednie”, czyli dopasowane do konkretnych potrzeb skóry. Oczyszczanie musi być dogłębne, ale jednocześnie łagodne na tyle, aby nie przesuszyć i nie podrażnić skóry. Trzeba więc stosować żele, emulsje lub inne produkty przeznaczone do mycia buzi, których formuła i skład będą odpowiednie dla konkretnej osoby.

Tonizowanie to często pomijany, ale bardzo ważny element pielęgnacji. Woda zaburza naturalne pH skóry, a tonik je przywraca. Przetarcie buzi wacikiem nasączonym tonikiem pozwala również na zebranie ewentualnych pozostałości zanieczyszczeń po myciu. 

Nawilżanie – to kwestia podstawowa. Tylko dobrze nawilżona skóra zachowa wszystkie swoje najważniejsze funkcje, w tym obronne. Podstawą domowej pielęgnacji jest dobry krem – dobry, a więc taki, który zawiera składniki aktywne adekwatne do potrzeb danej skóry, a przy tym jest wolny od substancji komodogennych. 

Złuszczanie to absolutna konieczność. Może wydawać się, że skóra sucha czy wrażliwa nie potrzebuje peelingów, ponieważ ją podrażnią i wysuszą jeszcze bardziej. Nie jest to prawda – jeśli martwy naskórek nie będzie złuszczany, będzie się gromadził na skórze, zatykając ujścia mieszków włosowych, tworząc w ten sposób idealne warunki do rozwoju bakterii beztlenowych, a tym samym – do powstawania stanów zapalnych. Nagromadzony zrogowaciały naskórek będzie również blokować wchłanianie substancji pielęgnujących. 

Każdy rodzaj skóry trzeba regularnie złuszczać, a uwzględniając jej stan i potrzeby, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj środka lub urządzenia złuszczającego. W pielęgnacji skóry trądzikowej, zarówno w przypadku młodzieży, jak i dorosłych, istotne jest stosowanie składników o działaniu ściągającym, antybakteryjnym i normalizującym wydzielanie sebum. 

Zabiegi, które wspomogą leczenie trądziku dorosłych - laseroterapia

Nieocenioną pomocą są zabiegi, takie jak laseroterapia. Choć pierwsze skojarzenie z laserem nasuwa myśl o tym, że to zabieg inwazyjny i przeznaczony raczej do radzenia sobie z większymi problemami, to stosowanie go w przypadku zmian trądzikowych przynosi rewelacyjne efekty. 

W OT.CO Clinic pracujemy na urządzeniach nowoczesnych, niezawodnych i bezpiecznych. Zabiegi wykonywane są przez lekarzy medycyny estetycznej, dzięki czemu nie musisz obawiać się ani efektów, ani przebiegu laseroterapii – o wszystkim informujemy dokładnie i na bieżąco.

Ekspert Gala.pl:

dr n. med. Katarzyna Osipowicz - Lekarz medycyny estetycznej, ekspert w zabiegach z zakresu laseroterapii i dermatologii.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aktualnie pracuje w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Oddziale Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prowadzi swoją klinikę OT.CO Clinic. Na pierwszym miejscu stawia zdrowy rozsądek i umiar. Zawsze kieruje się zasadą, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mają subtelnie korygować urodę, a nie zmieniać pacjenta w kogoś zupełnie innego.