Szwedzka rodzina królewska nie jest tak popularna jak Windsorowie, ani tak progresywna jak Glücksburgowie. Mało się o nich mów w mediach i mało kto wie, kim są jej przedstawiciele. Wyjaśniamy, z czego znamy członków szwedzkiej rodziny królewskiej.

Członkowie szwedzkiej rodziny królewskiej

Szwecja, w przeciwieństwie do innych skandynawskich krajów, nie jest rządzona przez dynastię Glücksburgów. Na tronie kraju od 1818 r. zasiada dynastia Bernadotte. Wcześniej rządziła również w Norwegii, jednak w 1905 r. władzę przejął Haakon VII z dynastii Glücksburgów i od tamtego czasu to oni nieprzerwanie panują w kraju. Aktualnym królem Szwecji jest Karol XVI Gustaw. Zasiada on na tronie od 1973 roku. Co ciekawe, jest najdłużej panującym szwedzkim monarchą w historii. Jest on również siódmym przedstawicielem swojej dynastii na tronie szwedzkim.

Szwedzka rodzina królewska nie jest tak wyluzowana i progresywna, jak ich sąsiedzi – Glücksburgowie. Jest natomiast tak bardzo rozbudowana, jak brytyjska rodzina królewska, a wnuki króla mają status gwiazd nie tylko w stolicy. Jak wygląda drzewo genealogiczne szwedzkiej rodziny królewskiej?

 • Karol XVI Gustaw – obecny król Szwecji. Objął tron po śmierci swojego dziadka, Gustawa VI Adolfa.
 • Królowa Szwecji, Sylvia Renata Sommerlath.
 • Wiktoria Bernadotte – najstarsze dziecko króla i królowej Szwecji. Księżniczka koronna Szwecji. W 2010 r. wyszła za Daniela Westlinga.
 • Stella Bernadotte – księżniczka szwedzka. Najstarsze dziecko Wiktorii i jej męża. Zajmuje 2. miejsce w linii sukcesji do szwedzkiego tronu.
 • Oskar Bernadotte – drugie dziecko Wiktorii i Daniela.
 • Karol Filip Bernadotte – książę szwedzki, książę Värmlandu. Syn i drugie dziecko Karola XVI Gustawa i królowej Szwecji. W 2015 r. poślubił Zofię, byłą modelkę.
 • Aleksander Bernadotte – książę Sudermanii, najstarszy syn Karola i jego żony
 • Gabriel – książę Dalarny drugi syn Karola i jego żony
 • Julian Bernadotte – książę Hallandu trzeci syn Karola i jego żony.
 • Magdalena Bernadotte – trzecie i ostatnie dziecko króla i królowej Szwecji. księżna Hälsinglandu i Gästriklandu. W 2013 r. wyszła za Christophera O’Neilla.
 • Eleonora Bernadotte – najstarsze dziecko Magdaleny. Księżna Gotlandii.
 • Mikołaj Bernadotte – drugie dziecko Magdaleny. Książę Angermanlandu.
 • Adrianna Bernadotte – najmłodsze dziecko Magdaleny. Księżna Blekinge.

Król Szwecji Karol XVI Gustaw – biografia i zdrady

Król Szwecji, Karol XVI Gustaw to naprawdę fascynująca postać, chociaż nie tak bardzo znana w Polsce, jak np. Elżbieta II. Przyszedł na świat 30 kwietnia 1946 roku. Jego rodzicami byli Gustaw Adolf i księżniczka Sybilla Koburg. Ojciec Karola zginął w katastrofie lotniczej w Kopenhadze, kiedy ten miał zaledwie dziewięć miesięcy. Studiował historię, socjologię politologię, prawo finansowe i ekonomię na Uniwersytecie Uppsali. Później ukończył również ekonomię na Uniwersytecie Sztokholmskim.

Karol XVI Gustaw zasiada na tronie Szwecji od 15 września 1973 roku. Obecnie sprawuje jedynie funkcje reprezentacyjną. Kompetencje króla w Szwecji od 1975 r. zostały ograniczone i nie ma on już prawa inicjatywy ustawodawczej, nie mianuje premiera i nie jest nawet naczelnym dowódcą sił zbrojnych. Króla na pewno nie można nazwać postępowym władcą. Pod koniec lat 70. w Szwecji ważnym tematem stało się prawo sukcesyjne, które dawało pierwszeństwo mężczyznom. W kraju chciano, żeby sytuacja się zmieniła i kobiety i mężczyźni mieli równe prawa. Karol nie był jednak zwolennikiem tej zmiany. Chciał, żeby na tronie zasiadł jego syn, Karol Filip. Parlament przegłosował jednak ustawę i weszła ona w życie 1 stycznia 1980 roku. Dzięki temu pierwsze miejsce w linii sukcesji do szwedzkiego tronu zajmuje Wiktoria Bernadotte.

Karol poznał swoją przyszłą żonę Sylwię w 1972 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Dziadek odradzał księciu małżeństwo z kobietą ze względu na jej pochodzenie. Nie mogąc liczyć na zgodę Gustawa VI Adolfa na ślub, Karol czekał z nim aż zostanie królem. Para pobrała się 19 czerwca 1976 roku w Sztokholmie, a Sylwia została królową Szwecji. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci – dwóch córek i jednego syna.

O Karolu zrobiło się głośno za sprawą jego wielu skandali. Jak się okazało, król nie był wiernym kochankiem, chociaż przez lata uważano go za wzorowego męża i ojca. Tajemnice wyszły na jaw za sprawą książki Thomasa Sjöberga „Den motvillige monarken” (pol. „Niechętny monarcha”). Pisarz i dziennikarz udowodnił w niej, że Karol XVI Gustaw otaczał się przez lata różnymi kobietami, w tym striptizerkami. Miał również wdać się w poważniejszy romans z Camilą Henmark. Modelka i piosenkarka przyznała się ostatecznie do utrzymywania potajemnej relacji z królem. Plotkowano nawet o tym, że kochankowie planowali zamieszkać razem na bezludnej wyspie.

Zobacz także:

Kolejną skazą na jego wizerunku była decyzja, jaką podjął w 2019 roku. Król pozbawił pięcioro swoich wnucząt przynależności do dworu i tym samym zwolnił ich z oficjalnych obowiązków i pozbawił należnych im pieniędzy. Pozwolono im jedynie zachować tytuły książęce i miejsca w linii sukcesji do tronu.

Królowa Szwecji Sylwia Sommerlath – pochodzenie i kontrowersje

Sylwia Sommerlath przyszła na świat 23 grudnia 1943 roku w Niemczech jako córka Walthera Sommerlatha i jego żony, Alice Soares de Toledo. Jej matka była z pochodzenia Brazylijką i tam rodzina przeniosła się po zakończeniu II wojny światowej. Sylwia mieszkała w São Paulo przez dziesięć lat i w końcu w 1957 r. jej rodzina powróciła do Niemiec.

W 1972 roku pracowała jako hostessa i tłumaczka podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Tam poznała swojego przyszłego męża, króla Szwecji. Problemy pary zaczęły się już na etapie zaręczyn. Dziadek Karola nie był zadowolony z wyboru wnuka. Zwracał uwagę na niearystokratyczne pochodzenie kobiety, oraz na jej rodzinę. Chodziła konkretnie o ojca Sylwii, który był członkiem NSDAP, czyli partii nazistowskiej i robił interesy na mieniu odebranym Żydom. Ostatecznie po śmierci dziadka Karol zadecydował, że nie posłucha jego rady i poślubi ukochaną. Ślub pary odbył się 19 czerwca 1976 roku w Kościele Świętego Mikołaja w Sztokholmie. Dzień przed uroczystością odbyło się oficjalne przyjęcie na cześć nowożeńców, podczas którego zespół ABBA zadedykował przyszłej królowej swój kultowy utwór „Dancing Queen”. Na swój wielki dzień panna młoda wybrała suknię od Diora i tiarę Came. Para doczekała się trójki dzieci – Wiktorii, Karola Filipa i Magdaleny.

Kiedy na jaw wyszły zdrady Karola XVI Gustawa, królowa była podobno upokorzona i zrozpaczona. Chwilowy azyl znalazła u przyjaciół w Belgii. Po kilku miesiącach skandal ucichł i wygląda na to, że Sylwia wybaczyła swojemu niewiernemu mężowi, ponieważ para nie wzięła rozwodu i dalej pojawia się wspólnie na uroczystych galach i przyjęciach.

Księżniczka Wiktoria Bernadotte – ciekawostki i historia miłości

Księżniczka Wiktoria Bernadotte przyszła na świat 14 lipca 1977 roku. Przy porodzie otrzymała imiona Wiktoria Ingryda Alicja Dezyderia. Jej chrzest odbył się 27 września tego samego roku w kaplicy Pałacu Królewskiego w Sztokholmie. Co ciekawe, Karol XVI Gustaw postanowił, że jego córka zostanie ochrzczona wodą, która pochodzi z Olandii, drugiej co do wielkości szwedzkiej wyspy. Tak zaczęła się nowa tradycja w szwedzkiej rodzinie królewskiej.

Wiktoria nie była na początku dziedziczką tronu szwedzkiego. Księciem koronnym był jej młodszy brat, Karol Filip, ponieważ mężczyźni mieli pierwszeństwo w dziedziczeniu tronu. Wszystko zmieniło się za sprawa ustawy z 1979 roku, która wprowadziła zasadę primogenitury bez względu na płeć. Kiedy Wiktoria obejmie szwedzki tron, będzie czwartą od 300 lat panującą kobietą w kraju, oraz pierwszą z dynastii Bernadotte!

Księżniczka zawsze mocno chroniła swojej prywatności. W 2002 roku mediom udało się ustalić, że Wiktoria jest w poważnym związku z trenerem personalnym i właścicielem siłowni, Danielem Westlingiem. Już dwa miesiące później paparazzi uchwyciło całującą się parę. Związek tym samym został potwierdzony i para przestała go ukrywać. Dwór królewski poinformował o ich zaręczynach 24 lutego 2009 roku. Ślub odbył się rok później, 19 czerwca 2010 roku. Data nie była przypadkowa, ponieważ tego samego dnia rodzice księżniczki obchodzili swoją 34. rocznicę zaślubin! Ślub Wiktorii i Daniela odbył się w Kościele Świętego Mikołaja. Do ołtarza córkę prowadził król Szwecji, Karol Gustaw XVI. Po ślubie mąż księżniczki otrzymał tytuł „Jego Królewskiej Wysokości księcia Szwecji, księcia Västergötlandu”. Wiktoria tradycyjnie miała na sobie tiarę Cameo, która zawsze zakładana jest przez panny młode związane ze szwedzką rodziną królewską

Ciekawostki i relacje ze Szwedami

 • Olga Tokarczuk otrzymała w 2019 r. Literacką Nagrodę Nobla z rąk króla Karola XVI Gustawa.
 • Karol Filip jest jednym z najbardziej znanych członków szwedzkiej rodziny królewskiej, ponieważ media okrzyknęły go „najprzystojniejszym księciem”.
 • Karol Filip poślubił modelkę Zofię Hellqvist. Zanim została żoną księcia, brała udział w reality show „Paradise Hotel”.
 • Mąż księżniczki Magdaleny zrezygnował z książęcego tytuły, ponieważ nie chciał przerywać swojej kariery.
 • Księżniczka Magdalena również zrezygnowała z tytułów. Tłumaczyła to tym, że chce normalnego życia dla swojej rodziny.
 • Tradycje bożonarodzeniowe szwedzkiej rodziny królewskiej nie różnią się bardzo od zwyczajów "zwykłych" obywateli. W mediach społecznościowych często można zobaczyć, jak rodzina wybiera choinkę na Święta czy piecze wspólnie słodkie przysmaki.