Syndrom dobrej dziewczynki

Myślisz, że syndrom dobrej dziewczynki nie dotyczy ciebie? Nic bardziej błędnego.

Zapewne należysz do większości kobiet, którym od najmłodszych lat wpajano, że dziewczynka musi być grzeczna, dobrze wychowana, dziewczynce nie pasuje robić tego czy tamtego. "Zachowuj się jak dziewczynka, a nie jak chłopak" powtarzały nasze mamy, kiedy rozpierała nas energia od środka i miałyśmy ochotę zrobić coś "niedziewczyńskiego". Szybko nasz zapał był tłumiony i chcąc nie chcąc musiałyśmy robić to, co wypada.

Chociaż współczesne wychowanie dziewczynek trochę różni się od tych sprzed lat, to niejednokrotnie słyszymy na ulicy teksty w stylu "dziewczynkom to nie wypada". Patrząc na smutne miny małych wojowniczek, pytam się: "Dlaczego?" I tak podcinamy skrzydła tym wspaniałym istotom, które chcą podobnie jak chłopcy odkrywać świat na swój sposób. 

Badania przeprowadzone przez naukowców ze Stanford University pokazują, że najbardziej pożądanymi cechami u kobiet są: łagodność, umiejętność współczucia innym, ciepło, radość i lojalność – wszystkie cechy dobrej dziewczynki. Jak jest u mężczyzn? Dominacja, pewność siebie, asertywność i niezależność. Różnice widać gołym okiem.

Syndrom dobrej dziewczynki kształtuje się w nas już od najmłodszych lat i dalej przenosi się na kolejne etapy życia.

Jeśli zauważyłaś, że syndrom dobrej dziewczynki dotyczy i ciebie i chcesz coś z tym zrobić, koniecznie zajrzyj do naszej galerii. Zebrałyśmy tam kilka wskazówek, w jaki sposób pozbyć się nawyków dobrej dziewczynki.

 

Źródło: psychologytoday.com