Reklama

Najlepszy lek na miesiączkę

Bolesne miesiączki to przypadłość wielu kobiet bez względu na wiek. Często traktowane jako normalne zjawisko związane z indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu, nie zawsze jednak świadczy o prawidłowym przebiegu cyklu. Dokuczliwe menstruacje mogą być objawem wielu zmian chorobowych nie tylko na tle ginekologicznym, dlatego, kiedy dolegliwości nie ustępują lub pojawiają się w towarzystwie dodatkowych objawów, niezbędna jest konsultacja medyczna. Wówczas tylko dzięki ustaleniu przyczyny bólu, można dobrać odpowiednie metody leczenia. Doraźnie jednak warto sięgnąć po dobry lek przeciwbólowy nawet 1 dzień przed okresem. Aby kuracja farmakologiczna przebiegała bezpiecznie i przyniosła oczekiwane efekty, należy odpowiednio dostosować dawkowanie środka, czyli nie przekraczać dobowej maksymalnej ilości i zachować odpowiedni odstęp czasu pomiędzy kolejnymi porcjami, mimo silnego natężenia dolegliwości miesiączkowych. Niemniej istotny jest też rodzaj substancji czynnej leku. Jedną z bardziej skutecznych na bóle miesiączkowe jest ketoprofen. O leku Ketonal, na forum, można przeczytać wiele opinii od zadowolonych użytkowników. Lek uznawany jest za bezpieczny, ale nie jest wskazane zażywanie więcej w ciągu doby niż 150 mg leku. Z mniejszą dawką ketoprofenu dostępny jest bez recepty Ketonal Active. Domową farmakoterapię można wzbogacić o suplementację magnezem i witaminę B9. W leczeniu bolesnych skurczów menstruacyjnych bezcenne są także naturalne sposoby łagodzenia.

Reklama

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Reklama

Odpoczynek, ćwiczenia, dieta

W walce z nieprzyjemny stanem pomocne są miejscowe kompresy rozgrzewające, które wyciszają intensywność skurczów macicy, a także ciepła kąpiel działająca rozkurczowo. Zanurzenie w wodzie nie może być jednak zbyt długie, aby nie doszło do nasilenia krwawienia. Można także zdecydować się na delikatny masaż podbrzusza i lędźwi z użyciem olejku lawendowego lub różanego. W trudnym okresie cyklu warto zwolnić nieco tempo i pozwolić sobie na odpoczynek i relaks w dogodnej dla siebie formie. Doraźnie najlepiej ograniczyć prace domowe i zdecydować się na lekkie ćwiczenia fizyczne, w tym rozciągające i rozluźniające jak joga czy spacer, z kolei w celach profilaktycznych, zaleca się wzmacniać i uelastyczniać mięśnie dna miednicy wykonując regularnie ćwiczenia kegla. Dla złagodzenia bólu miesiączkowego można także po prostu posiedzieć wygodnie z książką i herbatą z melisy, dziurawca, rumianku czy chmielu, lub też poleżeć. Jedną z pozycji łagodzących dolegliwości brzucha, jest pozycja embrionalna. Napary ziołowe dobrze jest wykorzystać również jako dodatek do kąpieli czy nasiadówek. W czasie bolesnej miesiączki ważna jest ponadto odpowiednia dieta. Posiłki powinny być lekkostrawne i nie mogą obciążać żołądka i jelit. Na czas menstruacji, należy też wyeliminować kofeinę, alkohol i słodycze sprzyjające zakwaszaniu organizmu. Sposobem na bolesne miesiączki z użyciem diety, jest przywrócenie równowagi kwasowo – zasadowej. W tym celu warto m.in. wprowadzić do menu więcej cytrusów, cebuli, natki pietruszki czy czosnku, zastąpić ziemniaki i ryż kaszą jaglaną i komosą ryżową, jeść ryby morskie, do gotowania używać oliwy z oliwek, a zachcianki na słodkości zaspokoić gorzką czekoladą, bananem czy napojami mlecznymi.

Reklama
Reklama
Reklama