Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia?

Australijscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące spożywania śniadań, które opublikowano w „British Medical Journal”. Udało im się ustalić, że w rzeczywistości osoby, które regularnie zaczynają swój dzień od posiłku, przyjmują znacznie więcej kalorii, niż ci, którzy tego nie robią - zupełnie odwrotnie, niż do tej pory sądzono.

Przez dekady eksperci żywieniowe napominali wszystkich, by nie zapominać o śniadaniu, argumentując, że ludzie, którzy próbują zredukować swoją wagę, opuszczając ten posiłek, robią błąd, bo w efekcie podjadają więcej w ciągu dnia i gorzej metabolizującymi jedzenie. - tłumaczy Profesor Flavia Cicuttini z Monash University w Melbourne 

Najnowsze badania australijskich naukowców obalają jednak tę tezę. 

Zobacz też: 6 zasad udanego poranka. Dzięki nim zawsze będziesz wstawać prawą nogą!

Co trzeci mieszkaniec krajów rozwiniętych opuszcza jedzenie śniadania

Zespołowi badaczy udało się obalić największy mit żywieniowy na świecie. Wykazali również, że osoby, które nie jedzą śniadań, dostarczają swojemu organizmowi średnio o 260 kcal mniej, niż miłośnicy porannego jedzenia. Co więcej, częste „zmuszanie się” do zjedzenia śniadania, nawet bez odczuwania głodu, wcale nie jest najlepszą drogą do pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Tim Spector, Profesor z King’s College London, skomentował badania, tłumacząc, że nie każda osoba z nadwagą powinna darować sobie jedzenie śniadania. Każdy człowiek jest inny, a co za tym idzie, różnimy się od siebie również pod względem metabolizmu. Niektórzy z natury są głodni od razu po przebudzeniu, a inni odczuwają głód dopiero w dalszej części dnia. Najważniejsze to wsłuchać się we własne potrzeby!