Przedłużanie rzęs może szkodzić?

Przedłużanie rzęs to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, a styliści, którzy go wykonują przeżywają prawdziwe oblężenie – zwłaszcza w okresie wakacyjnym. W wielu miejscach w czasie wakacji termin trzeba rezerwować z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. I choć rzesza entuzjastek zagęszczania i przedłużania rzęs wciąż rośnie, często pojawiają się pytania o bezpieczeństwo tego zabiegu. Czy może być szkodliwy? Nie – ale pod warunkiem, że jest profesjonalnie wykonane. Niestety, jak pokazują statystyki, stylizacją rzęs zajmuje się coraz więcej osób zupełnie do tego nieprzygotowanych.  W badaniu przeprowadzonym wśród polskich stylistów, aż 2,7% ankietowanych zadeklarowało, że nie ukończyło nawet jednego kursu, który wprowadziłby ich w tajniki rzemiosła. Oprócz tego, szkolenie szkoleniu nierówne – a brak ujednoliconych kursów przygotowujących do wykonywania zabiegu to największa bolączka branży kosmetycznej.

Czym grozi źle wykonane przedłużanie rzęs?

Przedłużanie rzęs to zabieg w okolicy oka, jednego z najwrażliwszych organów w ludzkim organizmie. Konsekwencje niewłaściwej procedury zabiegowej mają zatem dość szerokie spektrum. Najczęstszymi powikłaniami są podrażnienia oczu preparatami używanymi podczas zabiegu. Może pojawić się silne zaczerwienienie, a także utrzymujące się przez wiele godzin pieczenie. Samozwańcze stylistki często pozostawiają na oczach odwiedzających je kobiet tzw. „sklejki” – wiele rzęs naturalnych i sztucznych sklejonych ze sobą nadmierną ilością użytego kleju do rzęs.

- Wiązanie cyjanokrylowe jest bardzo trwałe. Oznacza to, że posklejane rzęsy wzrastając w różnym tempie powodują dyskomfort, który klientki często opisują jako kłucie i uczucie ciągnięcia za rzęsy. Sklejki są najczęstszą przyczyną pogorszenia kondycji rzęs naturalnych wśród osób, które korzystają z zagęszczania rzęs – mówi Monika Grzelak, założycielka i dyrektor programowa centrum szkoleniowego Lash Design.

W skrajnych wypadkach, kiedy stylistka nie zachowa elementarnych zasad higieny zabiegowej, może dojść do zakażenia. Objawia się ono silnym bólem w okolicy oka, jego zaczerwienieniem oraz opuchlizną powieki. W takim wypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Przedłużanie rzęs – po czym poznać niekompetentną stylistkę?

Nikt nie jest w stanie dać nam całkowitej gwarancji zadowolenia z ostatecznego efektu zabiegu. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić przed wizytą, by zmniejszyć szansę na nieprzyjemności spowodowane nieprawidłowo wykonanym zabiegiem przedłużania rzęs.

Zweryfikuj ekspozycję stylistki lub salonu, do którego się wybierasz, w Internecie.

Każdy, kto prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, wie, że w dzisiejszych czasach musi zadbać chociaż o podstawową ekspozycję w sieci. Strona internetowa (chociażby w formie zwykłej e-wizytówki) to dzisiaj żaden problem, nawet jeżeli nie posiadamy rozwiniętych umiejętności cyfrowych. Absolutnym minimum jest widoczność usługodawcy w mediach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram lub przynajmniej oznaczenie lokalizacji w Google Maps. Jeżeli tego nie ma, to możemy domniemywać, że ktoś z jakiejś przyczyn woli pozostawać w ukryciu. Do takich usługodawców warto podchodzić z ograniczonym zaufaniem.   

Sprawdź opinie na temat danego miejsca.

Jeżeli ekspozycja stylistki (lub salonu) w sieci jest chociażby minimalna, to najprawdopodobniej pociąga za sobą opinie użytkowników, którzy mieli okazję korzystać z jej usług. Czy tych opinii jest dużo (więcej niż 5)? Czy są w większości pozytywne? Czy autorzy opinii negatywnych dostali jakąś odpowiedź? Możesz być pewna, że w przypadku osoby niekompetentnej będą przeważały opinie negatywne, w dodatku takie, które są pozostawione bez żadnego komentarza czy słowa wyjaśnienia. Jeżeli nie widzisz w sieci opinii na temat konkretnej stylistki, to zawsze możesz zasięgnąć porady u swoich znajomych. Być może ktoś z nich korzystał wcześniej z usług osoby, do której planujesz się wybrać.

Oceń jakość kontaktu z daną stylistką.

Czy dane kontaktowe są łatwe do znalezienia? Czy komunikacja jest możliwa różnymi kanałami, np. telefonicznie, mailowo, za pośrednictwem FB? Czy kiedy dokonywałaś zapisu, zostały Ci przekazane wszelkie niezbędne informacje, dotyczące przygotowania się do zabiegu, lokalizacji i czasu, jaki powinnaś sobie zarezerwować? Profesjonaliści dbają o to, by klientka miała przed zabiegiem komplet informacji, które usprawnią przebieg procesu zabiegowego.

Zwróć uwagę na to, co dzieje się na miejscu.

Nawet kiedy dotrzesz już do miejsca, w którym ma zostać wykonany zabieg, to dopóki się on nie rozpocznie – możesz zrezygnować. Osobę kompetentną poznasz po tym, że przy pierwszej wizycie wręczy Ci ankietę zabiegową, poinformuje o planowanym przebiegu procesu i oceni, czy efekt, którego oczekujesz, jest rzeczywiście tym pasującym do Twojej urody i uwarunkowań. Jeżeli zostaniesz „na dzień dobry” poproszona o ułożenie się na łóżku kosmetycznym bez słowa wstępu – dobrze się zastanów, zanim wykonasz to polecenie.