Jak przedłużyć paznokcie? 

Przedłużane paznokcie, podobnie jak włosy, wcale nie muszą wyglądać sztucznie czy przesadnie. Nowoczesne metody przedłużania paznokci zapewniają nie tylko naturalny i elegancki efekt, ale są także bezpieczne dla ich naturalnej płytki. Aby ułatwić ci wybór najlepszej, zebrałyśmy wszystkie w jednym artykule.  

Przedłużanie paznokci żelem

Przedłużania paznokci przy pomocy żelu to jedna z najpopularniejszych metod manicure. Jej zaletami są stosunkowo niska cena, prosty sposób wykonania oraz naturalny efekt. Do jej wykonania potrzebne są podstawowe akcesoria do manicure, takie jak pilniczek, blok polerski, odtłuszczacz, lakier bazowy i kolory czy top – oraz dwa dodatkowe przedmioty: żel budujący oraz szablony lub formy do przedłużania paznokci.  

Pierwszy etap przedłużania paznokci wygląda tak samo, jak przy “zwykłej” metodzie żelowej. Najpierw nadajemy paznokciom pożądany kształt przy pomocy pilniczka. Potem drewnianym patyczkiem delikatnie odsuwamy skórki. Jeśli dużo z nich nachodzi na płytkę paznokcia, warto zastosować żel zmiękczający. Następnie matowimy płytki blokiem polerskim i odtłuszczamy Cleanerem. W tym momencie zaczyna się drugi etap, którego przebieg jest uzależniony od tego, czy stosujemy formy, czy szablony do przedłużania paznokci

Zobacz też: Paznokcie żelowe krok po kroku: 14 inspiracji na modny manicure

Szablony do przedłużania paznokci 

Szablony do przedłużania paznokci to zwinięte w rulon, jednorazowe naklejki z precyzyjną podziałką w formie linii czy kropek, dzięki którym możemy nadać wszystkim paznokciom taką sama długość i kształt. Pojedynczy szablon starannie przyklejamy pod brzeg zakończenia każdej płytki. Ważne jest, aby szablon tworzył z paznokciem równą linię. Im dłuższe paznokcie chcemy uzyskać, tym bardziej w dół powinien być skierowany. 

Kiedy do każdej z płytek przykleimy już szablon, można zacząć aplikację żelu do przedłużania paznokci, czyli inaczej żelu budującego. Na każdą z płytek nakładamy niewielką kroplę produktu i starannie rozprowadzamy na całej powierzchni paznokcia oraz do wybranej długości szablonu. Warstwę utwardzamy pod lampą UV lub LED. Liczba warstw, które nakładamy jest uzależniona od rodzaju produktu. Najczęściej są to 3-4 nałożenia. Szablony delikatnie odklejamy. Ostatnią warstwę matowimy i wyrównujemy blokiem, a dalej nadajemy paznokciom odpowiedni kształt przy pomocy pilnika (najlepiej w kształcie banana). Pyłek po piłowaniu usuwamy pędzelkiem. 

Po zakończeniu procesu przedłużania paznokci nakładamy 2 warstwy kolorowego lakieru żelowego (każdą z nich utwardzamy) oraz top (również utwardzamy) – czyli postępujemy tak jak w przypadku klasycznej metody żelowej. 

Formy do przedłużania paznokci

Formy do przedłużania paznokci są wielorazowym narzędziem, które pozwala w łatwiejszy i szybszy sposób nadać naszym płytkom odpowiedni długość i kształt. W tym wypadku zamiast pojedynczych, papierowych szablonów używamy dopasowanych do wielkości naszych paznokci form. W wypadku tej metody żel do przedłużania paznokci nakładamy specjalną szpatułką bezpośrednio na wewnętrzną stronę formy. Następnie ostrożnie przykładamy ją do paznokcia i utwardzamy w lampie LED lub UV. Na koniec jeszcze ostrożniej odklejamy formę od paznokcia i opiłowujemy go do pożądanego kształtu. Ewentualne nierówności usuwamy blokiem polerskim. Kolejne etapy wyglądają identycznie, jak w poprzednim w punkcie. 

Przedłużanie paznokci – hybryda

Kolejną popularną metodą manicure, którą możemy wykorzystać do przedłużania paznokci jest hybryda. Ten zabieg wygląda niemal identycznie jak w przypadku paznokci żelowych – ale zamiast żelu do przedłużania używamy proteinowej bazy. Produkt ten pozwala nie tylko uzyskać wytrzymały kształt, ale także ma właściwości odżywcze. Znajdujące się w jej składzie proteiny wspomagają regenerację paznokci.

Do przedłużania paznokci hybrydą potrzebne są nam wspomniane wcześniej szablony. To na nich nadbudowujemy długość płytek. Dopiero po nałożeniu wszystkich warstw proteinowej bazy (najczęściej 2) i ich oddzielnym utwardzeniu lampą UV lub LED możemy delikatnie odkleić szablon. Następnie nadajemy płytkom pożądany kształt, wyrównujemy blokiem ewentualne nierówności oraz odtłuszczamy. 

Po zakończeniu etapu przedłużania kontynuujemy wykonywanie manicure hybrydowego  w “tradycyjny" sposób, czyli nakładamy na paznokcie 2 warstwy lakieru kolorowego oraz top. Po każdym nałożeniu utwardzamy lakier. 

Zobacz też: Manicure japoński – sposób na zniszczone paznokcie. Czy można go łączyć z hybrydą?

Przedłużanie paznokci metodą akrylową

Oprócz najpopularniejszych metod żelowej i hybrydowej – przedłużanie paznokci możemy również wykonać metodą akrylową. W tym wypadku na płytkę nakładana jest specjalna masa, która utwardza się samoistnie, czyli bez użycia lampy. Masę akrylową możemy dodatkowo pomalować lakierem zwykłym lub hybrydowym.  

Sam proces przedłużania paznokci wymaga przyklejenia specjalnych tipsów, które należy przyciąć do pożądanej długości. Konieczne jest także ich zdezynfekowania oraz odtłuszczenie. Dopiero po wykonaniu tych czynności nakładamy na nie masę akrylową i modelujemy z niej paznokcie. Po zastygnięciu akrylu opiłowujemy paznokcie do odpowiedniego kształtu oraz malujemy lakierem o wybranym kolorze.