Paznokcie żelowe – co powinnaś o nich wiedzieć?

Paznokcie żelowe to ostatnio najpopularniejszy trend w manicure. Przy pomocy lakierów żelowych możemy bowiem uzyskać najmodniejsze wzorki na paznokcie – częściowe przezroczyste i kolorowe Jelly Nails. Uwielbiamy je jednak nie tylko ze względów estetycznych. Manicure żelowy jest niezwykle trwały. Dzięki procesowi utwardzania utrzymuje się nawet do trzech tygodni. Paznokcie żelowe są też bardziej odporne na pękanie, odpadanie i matowienie niż paznokcie hybrydowe

1. Paznokcie żelowe utwardzamy światłem UV lub LED

Lakier do paznokci żelowych jest utwardzany tak jak lakiery hybrydowe. Ze względu na możliwe skutki niepożądane promieniowania UV, takie jak przebarwienia czy przyspieszanie procesu starzenia się skóry, za bezpieczniejsze uznaje się lampy LED, które generują go znacznie mniej niż lampy UV. 

2. Niektóre lakiery żelowe mają szkodliwe dla paznokci składniki

Jak w przypadku większości lakierów do paznokci, niektóre lakiery żelowe są wytwarzane z lepszych składników niż inne. Chociaż trudno jest całkowicie oczyścić lakiery żelowe z szkodliwych dla płytki paznokcia substancji, na pewno warto unikać szukać produktów bez ftalanu dibutylu, formaldehydu i toluenu. Składniki te są nie tylko toksyczne, ale niektóre są nawet rakotwórcze. 

3. Sposób wykonania manicure decyduje o tym, jak długo się on utrzyma

Chociaż sam już sam lakier żel jest bardziej wytrzymały niż tradycyjne lakiery, niezwykle duża rolę odgrywa też sposób jego nakładania. Podczas jego aplikacji paznokcie muszą być w pełni odtłuszczone i suche, to znaczy na ich powierzchni nie może znajdować się nawet odrobina wody, balsamu czy olejku. W innym wypadku produkt nie zastygnie w odpowiedni sposób. 

4. Paznokcie żelowe mogą się połamać

Mimo swojej zwiększonej wytrzymałości lakier żelowy nie daje gwarancji, że paznokcie się nie połamią. Złamany paznokieć żelowy może przyczynić się do takiej samej ilości nieprzyjemnych doznać co naturalny paznokieć, dlatego zawsze noś ze sobą pilniczek. Pamiętaj też, aby robić sobie przerwy od manicure, w których zadbasz o regenerację płytki.  o polerowania, aby zatuszować wszelkie luki w kolorze”.

5. Najbardziej “niebezpiecznym” etapem manicure żelowego jest jego usuwanie 

Nigdy nie zdrapuj ani nie zdzieraj warstwy żelu ze swoich paznokci. To najszybszy sposób, aby doszczętnie zniszczyć ich płytkę. Etap zdejmowania manicure żelowego jest kluczowy dla ich formy. Pamiętaj, aby nigdy nie pomijać żadnego punktu instrukcji lub po prostu robić to u sprawdzonej manikiurzystki. 

Zobacz też: Manicure tytanowy – czym różni się od paznokci żelowych? Jak długo wytrzymuje?

6. Różne żele wymagają różnych metod usuwania

Lakier żelowy to termin bardzo ogólny. Produkt ten można bowiem podzielić na kilka podgrup, z których każda wymaga nieco innego traktowania. Na przykład lakiery miękkie typu SOAK OFF wymagają mniej pracy przy usuwaniu niż lakiery twarde.  Ponieważ na rynku regularnie pojawiają się nowe produkty i żadna procedura nie pasuje idealnie do wszystkich – zawsze zapoznawaj się z informacją od producenta. 

7. Nigdy nie spiesz się podczas usuwania lakieru 

Żelowe lakiery potrzebują trochę czasu, aby się rozpuścić. Płatek nasączony acetonem powinien zostać umieszczony na każdym paznokciu na przynajmniej 10 minut. Niezwykle ważne jest też owinięcie palców folią, która zapobiega odparowaniu acetonu. 

8. Dbaj o nawilżenie skórek

Aceton zawarty w płynie do usuwania lakieru wysusza nie tylko płytkę paznokci, ale także skórki. Jeśli nie zadbasz o ich odpowiednie nawilżenie, możesz być pewna, że szybko zaczną nieładnie odstawać. Warto jednak odczekać trochę z nałożeniem tłustych kosmetyków takich jak olejek, bo mogą one spowodować odstawanie lakieru od płytki. 

9. Jeśli twoje paznokcie są zniszczone, zrób sobie przerwę 

Nawet gdy przestrzegasz wszystkich zasad wykonywania manicure żelowego, twoje paznokcie mogą po jakimś czasie się osłabić. Wpływa na to zarówno aceton, jak i składniki zawarte w lakierze. Jeśli zauważysz, że kondycja płytek wyraźnie się osłabiła, zrób sobie przynajmniej tydzień przerwy. Niech to będzie czas codziennego nakładania odżywek i olejków skórek oraz paznokci.