Akcja dla seniorów w czasie epidemii koronawirusa

Grupa osób powyżej 60.roku życia jest grupą w ścisłej czołówce ryzyka zakażenia i hospitalizacji z powodu epidemii wirusa Covid-19. To dlatego właśnie seniorów trzeba chronić przed zagrożeniem. Niestety wielu z nich podczas izolacji w domach nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, dlatego tak ważna jest lokalna pomoc. Nie wspominając już o fakcie, iż duża grupa starszych Polaków zwyczajnie nie miała budżetu na zrobienie zapasów jedzeniowych na kilka tygodni, ani możliwości przywiezienia zakupów do domów. W takich przypadkach pomaga np. facebookowa Grupa Widzialna Ręka (powstała spontanicznie dwa tygodnie temu, obecnie liczy około 100 tysięcy osób) jej członkowie organizują m.in. codzienne zakupy dla starszych sąsiadów, by nie musieli oni narażać zdrowia, stojąc w sklepowych kolejkach.

Właśnie dla tej grupy wysokiego ryzyka ruszyła też akcja Grupy Warszawa, właściciela lokalnych stołecznych restauracji, w której oferują darmowy #posilekdlaseniora. W internecie trwa właśnie zbiórka, każdy z nas może wspomóc tę inicjatywę. Jak wyglądają szczegóły tego zacnego jedzeniowego przedsięwzięcia?

Stworzony przez nas program #PosiłekdlaSeniora jest szansą na pomoc właśnie tym potrzebującym 60+. Każdego dnia z rana, dostarczamy pod drzwi potrzebujących Seniorów paczkę z czterema wartościowymi posiłkami na cały dzień.

Skąd mamy te potrzebujące adresy? Podsyłają nam je wpłacający, współpracujemy także z Ośrodkami Pomocy Społecznej, a także instytucjami, którzy wspierają Seniorów, jak: Dancing Międzypokoleniowy, czy Armia Zbawienia. Ta lista wciąż rośnie i to jest niesamowite! Dochodzą potrzebujące Instytucje, osoby prywatne piszą, że mają Sąsiadów w potrzebie., o kulisach akcji mówi nam Kinga Rylska, dyrektor marketingu Grupy Warszawa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Syreni Śpiew Koneser (@syrenispiew_koneser) on Mar 21, 2020 at 1:01pm PDT

Jak można pomóc starszym ludziom w mieście?

Koszt takiej jednodniowej paczki z czterema posiłkami to ok. 25zł. Liczy się każda złotówka, każda wpłata to cegiełka do kolejnych posiłków.

Ale także każde udostępnienie i szerzenie dalej akcji w świat, przekazane produkty żywnościowe, dzięki którym możemy przygotowywać więcej posiłków, ale także wsparcie w każdej postaci: nawet osoby, które pomagają nam rozwozić paczki!, zachęca do wzięcia udziału Kinga Rylska.

Do inicjatywy #posilekdlaseniora włączyły się już niektóre gwiazdy i influencerzy. W niedzielę rano posiłki na cały dzień warszawskim seniorom rozwozili m.in. aktorki Maja Bohosiewicz i Aleksandra Domańska oraz prezenter radia Eska, Jankes. Słowa wsparcia płyną też od popularnej blogerki modowej Maffashion czy Anny Lewandowskiej z mężem Robertem.

Zależy nam, by Seniorzy dostawali paczki z samego rana. Oni na nie tak czekają i za każdym razem pytają, czy będziemy jutro! Nie tylko na paczki czekają, także na tą chwilę rozmowy.

Każdy adres, który wpisujemy na listę już na niej pozostaje i chcielibyśmy by tak było cały czas! Ci Seniorzy bardzo potrzebują w większości choć tej wspomnianej chwili rozmowy, są praktycznie odcięci od świata., mówi Kinga z Grupy Warszawa.

Średnia wieku osób zakażonych koronawirusem, u których wystąpiła ostra niewydolność oddechowa to 61 lat, a śmiertelność w przypadku choroby COVID-19 wśród ludzi po osiemdziesiątce sięga aż 15 %. Układ odpornościowy osoby starszej może nie poradzić sobie z infekcją, zwłaszcza jeśli organizm jest obciążony chorobą przewlekłą, dlatego tak kluczowe jest, aby nasi seniorzy, babcie, dziadkowie zostali w domu, nie narażając się na zakażenie.

Jeśli chcecie wesprzeć akcję #posilekdlaseniora, możecie dorzucić swoją cegiełkę lub wziąć w niej udział jako wolontariusze. Kliknijcie TUTAJ. My bardzo wspieramy - działajmy razem dla starszych ludzi, pomóżmy im przetrwać ten samotny, trudny czas.