Płaski brzuch

Płaski brzuch to dla wielu kobiet powód do dumy i oznaka atrakcyjności. Szczupły brzuch świadczy o zadbaniu, zachowanej formie, zdrowym odżywianiu się i pięknie prezentuje się w obcisłych sukienkach. 

Tymczasem brzuch oraz jego okolice stanowią najbardziej problematyczną strefę dla kobiet. Właśnie tam tkanka tłuszczowa odkłada się najczęściej. Dla jej usunięcia niezbędne będzie połączenie odpowiednio zbilansowanej diety, która pozwoli na redukcję tkanki tłuszczowej oraz regularnie uprawiana aktywność fizyczna, co przyczyni się do wzmożenia procesu przemiany materii, szybszego spalania tłuszczu oraz wyrzeźbienia mięśni.

Odpowiednio dobrana dieta powinna dobierać produkty spożywcze oraz komponować je w sposób, który ułatwi organizmowi spalenie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z brzucha oraz jego okolic oraz zapobiegnie jej ponownemu odkładaniu się. Każda dieta redukcyjna wymaga zastosowania wyrzeczeń i przestrzegania konkretnych zasad żywieniowych.

Trening powinien być skonstruowany w sposób, który oprócz wymodelowania i wzmocnienia mięśni, pozwoli na utratę zbędnej tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, iż nawet najsilniejsze mięśnie nie będą widoczne pod pierzynką z tkanki tłuszczowej. Najlepiej więc połączyć trening aerobowy z siłowym.

Sposoby (metody) na płaski brzuch

Spora grupa kobiet skarży się na odstający brzuch. Tymczasem istnieje wiele sprawdzonych i łatwych sposobów na płaski brzuch. Do najpopularniejszych metod na płaski brzuch należy zaliczyć:

 • sztuka odpowiedniego jedzenia to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na pozbycie się problemów ze wzdęciami; należy jeść powoli, bez pośpiechu i dokładnie przeżuwać każdy kęs pożywienia; najlepiej, aby w jadłospisie znajdowało się codziennie pięć posiłków;
 • błonnik – niskoprzetworzone artykuły spożywcze o wysokiej zawartości błonnika to dobry sposób na chudy brzuch;
 • woda – należy wypijać minimum 1,5 litra płynów dziennie i najlepiej, żeby większość z nich stanowiła niegazowana woda mineralna;
 • warto pić napary m.in. z ziół przyspieszających trawienie (imbir, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, karczoch);
 • codzienne jedzenie pożywnego i odpowiednio zbilansowanego śniadania pomaga uniknąć podjadania w ciągu dnia oraz zaparć i wzdęć;
 • obiad należy zjadać w okolicach godziny 14-15.00, później może być gorzej trawiony;
 • ostatni posiłek warto zjadać na dwie godziny przed pójściem spać; dobrze, aby był lekki;
 • warto wykluczyć z diety produkty o właściwościach wzdymających (rośliny strączkowe, gruszki, śliwki, jabłka, potrawy smażone i tłuste, napoje gazowane);
 • codzienne, nawet 10-minutowe ćwiczenia znacznie wyszczuplą oraz wzmocnią brzuszek;
 • codziennie wykonywany masaż brzucha przyczyni się do poprawy krążenia, rozluźnienia mięśni i pobudzenia pracy jelit;
 • częste chodzenie na tak zwanym wdechu (łopatki ściągnięte, a biodra lekko wysunięte do przodu) wzmocni mięśnie talii.

Co jeść na płaski brzuch?

Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch to najlepsze połączenie dla osiągnięcia sukcesu w dziedzinie odchudzania. Co zrobić i co jeść, aby mieć płaski brzuch? Każda dieta redukcyjna wymaga zmiany sposobu odżywiania się ze szczególnie położonym naciskiem na produkty niedozwolone.

Podczas trwania diety odchudzającej warto zrezygnować z: białego pieczywa, tłuszczy nasyconych, alkoholu, napojów gazowanych i słodzonych, białego ryżu oraz wszelkich słodyczy i cukru.

Zobacz także:

Niewskazane są potrawy smażone i pieczone. Warto pomyśleć o gotowaniu naparze lub pieczeniu, ale bez użycia tłuszczu.

Produktami, które pomogą w walce o ładny brzuch będą: razowe, ciemne pieczywo, chude ryby i mięso, chudy nabiał, rośliny strączkowe (soja, ciecierzyca, fasola), produkty bogate w tłuszcze nienasycone (oliwki, orzechy). Dobrą alternatywę dla owoców będą stanowiły świeże lub suszone owoce. Warto używać pikantnych przypraw oraz pić czarną kawę.

Warto pamiętać, iż w diecie na płaski brzuch najważniejsze jest odpowiednie zbilansowanie składników odżywczych oraz zachowanie prawidłowych proporcji dostarczanej energii. Istotna jest regularność jedzenia i wypijanie dużej ilości płynów.

Szczupły i wysportowany brzuch – co trenować?

Odpowiednie ćwiczenia na brzuch pozwolą na wymodelowanie mięśni i ich wzmocnienie. W ten sposób sylwetka osiągnie smukły wygląd, a ciało zyska dobrą kondycję i sprawność. Ćwiczenia wspomogą przemianę materii i perystaltykę jelit oraz przyspieszą spalanie tłuszczu.

Z uwagi na fakt bardzo szybkiej regeneracji, warto ćwiczyć mięśnie brzucha od 2 do 5 razy w tygodniu. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim doborze aktywności, ponieważ brzuch angażowany jest podczas większości ćwiczeń i bardzo łatwo doprowadzić do jego przetrenowania.

Do grupy najefektywniejszych ćwiczeń na płaski brzuch zaliczają się:

 • tradycyjne brzuszki,
 • deska (plank),
 • wykroki,
 • siad narciarski,
 • przyciąganie kolan do łokcia,
 • skręty tułowia na leżąco,
 • przyciąganie kolan do łokcia skrzyżnie,
 • deska bokiem,
 • nożyce.

Dieta i ćwiczenia na płaski brzuch – główne założenia

Zamiar osiągnięcia płaskiego i wymodelowanego brzucha wiąże się z szeregiem zasad, które przybliżą nas do osiągnięcia wymarzonego celu. Odpowiednio skonstruowany jadłospis powinien składać się z 5 posiłków w ciągu dnia, a każdy być jedzony w odstępach 2-3 godzinnych. Śniadanie powinno być najbardziej obfite i sycące, natomiast kolacja lekka i łatwostrawna. Każdego dnia należy wypijać minimum 1,5 litra płynów. Szczególną uwagę należy poświecić unikaniu produktów gazotwórczych. Warto włączyć do diety produkty pełnoziarniste i wysokobłonnikowe.

Ćwiczenia powinny być odpowiednio dobrane do składu ciała oraz jego możliwości. Przy wysokim otłuszczeniu warto zadbać o połączenie ćwiczeń aerobowych z siłowymi. Warto trenować kilka razy w tygodniu. Dobrze, aby swoją przygodę z trenowaniem rozpocząć od konsultacji indywidualnych ze specjalistą.

Jak mieć płaski brzuch w tydzień? Czy to możliwe?

Wiele kobiet tuż przed nadchodzącym urlopem lub ważnym wyjściem zaczyna gorączkowo poszukiwać w Internecie odpowiedzi na pytanie: „Jak mieć płaski brzuch w tydzień lub dwa tygodnie?” Oczywiście istnieje wiele metod, które pozwolą lekko wyszczuplić brzuch w siedem dni, ale na pewno nie należy się spodziewać spektakularnych efektów, zwłaszcza, gdy z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w tych partiach ciała zmagamy się od wielu lat lub miesięcy.

Pozbycie się dużego, odstającego brzucha, z widocznymi złogami nadmiernej tkanki tłuszczowej to kwestia wielu tygodni ciężkiej pracy. Rozpocząć należy od wprowadzenia radykalnych zmian nawyków żywieniowych, poprzez utrzymywanie w ryzach ilości dziennie przyswajanych kalorii, a kończąc na regularnym i odpowiednio dobranym wysiłku fizycznym. Kilku lub nawet kilkunastomiesięczny czas pozwoli na zaistnienie w organizmie zmian w procesach hormonalnych i metabolicznych, co będzie miało przełożenie na trwałość osiągniętych efektów, brak efektu jo-jo oraz nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.

Jeśli więc naszym problemem nie jest jeden nadprogramowy kilogram lub brzuch wypukły od wzdęć, nie należy spodziewać się spektakularnych efektów po tygodniu zmiany trybu życia. W rzeczywistości jednak ten czas wystarczy, aby dzięki diecie i ćwiczeniom, zmniejszyć obwód pasa o kilka centymetrów i stracić 1-2,5 kilograma masy ciała. Brzuch nie będzie całkiem płaski, ale efekt będzie naprawdę widoczny. To bardzo dobry początek i doskonała motywacja dla kontynuowania naszej przemiany.

Efekty po tygodniu diety na płaski brzuch

Należy mieć na uwadze, iż w pierwszym tygodniu efekty odchudzenia będziemy zawdzięczać głównie utracie wody i uregulowaniu pracy jelit, a nie obniżeniu poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie, dlatego po tym czasie nie jest wskazane wracanie do starych nawyków, ponieważ wraz z nimi powrócą zgubione kilogramy.

Dla dobrego rozpoczęcia nowego, zdrowszego sposobu życia, który pozwoli nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę, należy przestrzegać kilku zasad:

 1. obciąć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne o mniej więcej 300 kcal na dobę,
 2. zaplanować posiłki z kilkudniowym wyprzedzeniem,
 3. jeść 5 posiłków dziennie,
 4. pić 1,5 – 2 litrów wody dziennie,
 5. radykalnie ograniczyć ilość cukrów prostych w diecie,
 6. ograniczyć ilość tłuszczów w diecie,
 7. unikać żywności wysokoprzetworzonej,
 8. ograniczyć ilość soli w diecie,
 9. nie przejadać się.