Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się po około 10 dniach po zapłodnieniu. Moment pełnej płodności zamyka się w przedziale od kilku do kilkunastu godzin w miesiącu. Wynika to z faktu, że komórka jajowa, która zostaje uwolniona w procesie owulacji, szybko obumiera, chyba że w jajowodzie napotka plemnika. Męskie komórki rozrodcze mogą żyć w ciele kobiety przez ok. 72 godz., zwłaszcza jeżeli warunki ku temu są sprzyjające (najdogodniejsze stwarza śluz okołoowulacyjny).

W następstwie połączenia obu gamet, powstaje zygota, która następnie ulega dalszym podziałom mitotycznym. Po około 5-7 dniach, zapłodnione jajeczko trafia do macicy, a po kolejnych 2 dniach następuje jego zagnieżdżenie. W następstwie tego procesu, dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia gonadotropiny kosmówkowej - hormonu, którego zadaniem jest utrzymanie funkcji ciałka żółtego.

To właśnie w tym czasie zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki ciąży, a wykonany  test ciążowy powinien dać już pozytywny wynik. O jakich objawach mowa?

Zobacz także: Bielizna ciążowa - jaką wybrać? Podpowiadamy jaką bieliznę nosić w ciąży, aby posłużyła na długo

Pierwsze objawy ciąży: lista

Pierwsze objawy ciąży są zbliżone do symptomów, które towarzyszą wielu często występującym stanom chorobowym, łatwo więc je zignorować. Należy też podkreślić, że u niektórych kobiet, w pierwszym miesiącu ciąży nie pojawiają się żadne objawy lub są na tyle skąpe, że nie zwracamy na nie uwagi.

 • Brak miesiączki

Pierwszym objawem, który w największym stopniu sugeruje, że doszło do zapłodnienia, jest brak miesiączki. Zdarza się jednak, że ten stan pozostaje niezauważony. Jak to możliwe? W procesie zagnieżdżania się zarodka, może dojść do krwawienia implantacyjnego. Trzeba jednak zaznaczyć, że skąpe krwawienie nie musi mieć związku z implantacją. Taki objaw może też towarzyszyć ciąży pozamacicznej lub wskazywać na poronienie.

Nie można jednak przemilczeć faktu, że objaw w postaci braku okresu nie dotyczy każdej kobiety w ciąży. Może się bowiem zdarzyć, że miesiączka będzie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy po zapłodnieniu. Przebieg krwawienia (obfitość i czas trwania) nie będzie typowy, jednak nawet skąpe plamienie może błędnie sugerować brak ciąży.

Zobacz także:

 • Nudności i wymioty

Oba te objawy najczęściej pojawiają się o poranku lub wieczorem i mogą trwać do kilku godzin. Ich występowanie jest następstwem znacznego poziomu gonadotropiny kosmówkowej. 

Na nudności i wymioty częściej uskarżają się kobiety, które zaszły w ciążę pierwszy raz. Oba te symptomy mogą pojawiać się z różnym natężeniem - niektóre panie odczuwają tylko nieznaczny dyskomfort, u innych dolegliwości te są długotrwałe i silne. Lekarze są zdania, że zarówno częstotliwość, jak i intensywność symptomów, może wynikać z prowadzonego stylu życia - na silne mdłości w większym stopniu narażone są kobiety, funkcjonujące w warunkach znacznego stresu, np. w związku z wykonywaną pracą.

Zobacz także: Plamienie w ciąży: dlaczego się pojawia i jak długo trwa?

 • Wahania nastroju

Gdy zarodek zagnieździ się w macicy, w organizmie dochodzi do "eksplozji" hormonów, przede wszystkim - estrogenów i progesteronu. Taka burza hormonalna może przekładać się na wyraźnie odczuwalne huśtawki nastroju - kobietom w ciąży zdarza się płakać bez żadnego wyraźnego powodu, często też wpadają w złość, a z równowagi może je wyprowadzić byle drobiazg. Niektóre panie mylą ten objaw z PMS, czyli z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj, towarzyszące ciąży zmiany nastroju są silniejsze niż te, które odczuwamy przed miesiączką.

 • Tkliwość i bolesność piersi

Hormony nie pozostają też bez wpływu na piersi. Jednym z wczesnych objawów ciąży jest obrzmiały, powiększony biust, który wykazuje wyjątkową wrażliwość na dotyk. Można zaobserwować prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne, a brodawki sutkowe przybierają ciemniejszą barwę. Często zdarza się, że samobadanie pozwala wyczuć nieznaczne zgrubienia. 

 • Senność

Kolejnym objawem toczącej się w organizmie burzy hormonalnej, może być senność i uczucie chronicznego zmęczenia. Najczęściej towarzyszy temu ogólne osłabienie, co sprawia, że niektóre kobiety mylnie interpretują objawy ciąży jako grypę. Nadmierna senność, która może towarzyszyć przyszłym mamom, jest wynikiem znacznego stężenia progesteronu, na tym etapie ciąży produkowanego jeszcze przez ciałko żółte. 

 • Wzrost apetytu

W powszechnej opinii, zwiększone łaknienie, które pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży, wynika z podwójnego zapotrzebowania na składniki odżywcze (przyszłej mamy i jej rozwijającego się dziecka). Lekarze coraz częściej skłaniają się jednak ku teorii, wskazującej, że taki stan jest wynikiem zmian hormonalnych, występujących na wczesnym etapie ciąży. Wzrostowi apetytu może też towarzyszyć zmiana kulinarnych upodobań - niektórym kobietom przestają smakować dania, które dotychczas często gościły w ich jadłospisie. 

 • Zawroty głowy 

Już we wczesnym przebiegu ciąży, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Następstwem tego stanu są zawroty głowy, które najczęściej staramy się wytłumaczyć gorszym samopoczuciem. W rzadkich przypadkach, pojawiają się nawet omdlenia.

Każdy z wymienionych wyżej objawów może wskazywać na ciążę, jednak ich występowanie nie może być traktowane jako stuprocentowo pewny wskaźnik stanu kobiety. Oznaki pojawiające się we wczesnym przebiegu ciąży nie są bowiem charakterystyczne i równie dobrze, mogą pojawiać się w przebiegu mniej lub bardziej poważnych dolegliwości. Z tego względu, wszystkie kobiety, które uważają, że spodziewają się dziecka, powinny potwierdzić to testem i badaniem ginekologicznym.

Zobacz również: Krew z nosa a ciąża: wiele mam zastanawia się, czy jest to powód do obaw?

Pierwsze objawy ciąży: forum

Pierwsze objawy ciąży mogą występować w różnym natężeniu, choć zdarza się też, że większość oznak nie pojawia się wcale. Potwierdzają to same mamy, dzielące się swoimi doświadczeniami na internetowych forach dyskusyjnych.

- U mnie do 7 tyg praktycznie nic oprócz senności - pisze Fado123 na forum portalu Babyboom. 

- Parę dni po owu spory ból jajników (utrzymywał się ok. 3 tyg.) i piersi zaczęły boleć po ok tygodniu. Identyczne objawy w obu ciążach - pisze Esen na forum Kafeteria.

- Byłam bardzo senna. To w obu ciążach - w drugiej spuchły mi piersi w zasadzie w 1 tyg., tzn. zrobiły się tkliwe. A później doszły sensacje żołądkowe - opisuje swoje symptomy malwa51, użytkowniczka forum Gazeta.

Objawy ciąży w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr obejmuje 13 tygodni ciąży. W tym czasie, zaokrąglony brzuch najczęściej nie jest jeszcze wyraźnie widoczny, ale do wymienionych wcześniej dochodzą kolejne objawy.

Wśród najczęstszych, należy wymienić:

 • parcie na pęcherz - w następstwie zmian hormonalnych i wytężonej pracy narządów, przyszłe mamy muszą częściej korzystać z toalety niż przed ciążą,
 • trądzik hormonalny - nadprodukcja hormonów doprowadza do zwiększenia wydzielania sebum, co może doprowadzić do zatykania się porów i w rezultacie - do wystąpienia trądziku,
 • nietypowe zachcianki - apetyt na różne potrawy, często niezwykle oryginalne, pojawia się już w pierwszym trymestrze,
 • promienna cera - zwiększona objętość krwi i hormony ciążowe sprawiają, że cera przyszłej mamy lśni jeszcze większym blaskiem niż dotychczas. 

Zobacz również: Modne i wygodne ubrania dla przyszłych mam