Plamienie w ciąży: jak wygląda krwawienie w ciąży?

Plamienie w ciąży przybiera różne formy, w zależności od tego, czym jest spowodowane. Różni się od menstruacji przede wszystkim barwą – przybiera odcienie różu i brązu, czasem możemy zauważyć też przezroczystą wydzielinę zabarwioną kilkoma kroplami krwi.

Upławy w ciąży są też mniej gęste i nie tworzą się na nich skrzepy. Różnica dotyczy jeszcze obfitości krwawienia – podczas ciąży plamimy bardzo skąpo. Ciąża i plamienie zwykle idą w parze – większość ciężarnych doświadcza ich choć raz. Ważne, by potrafić stwierdzić, kiedy stanowią powód do obaw!

Różowe plamienie w ciąży

Wiele czynników zwiastuje początek ciąży – a plamienie jest właśnie jednym z nich. Niewielkie, różowe krwawienie, czyli upławy w ciąży mogą być zarówno niegroźną reakcją organizmu na zagnieżdżenie się zarodka, jak i zagrożeniem życia dziecka. Zależy to przede wszystkim od terminu, w którym wystąpiło plamienie, obfitości i objawów bólowych.

Różowe plamienie w pierwszych tygodniach ciąży zwykle nie stanowi powodów do niepokoju, o ile nie towarzyszy mu ból. Upławy pojawiają się zazwyczaj tydzień po zapłodnieniu i zwiastują udane zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy.

Jeśli różowe plamienie w ciąży wystąpiło wprawdzie niedługo po zapłodnieniu, ale towarzyszy mu ból, najlepiej skontaktować się z ginekologiem. Dolegliwości bólowe w połączeniu ze wczesnymi upławami świadczą najczęściej o infekcjach intymnych, które mogą zagrażać prawidłowemu rozwojowi ciąży.

W celu określenia przyczyny dolegliwości, lekarz wykonuje cytologię, biocenozę, wymaz bakteriologiczny i badanie na posiew. Jeśli wykryta infekcja zagraża życiu dziecka, przystępuje się do leczenia przy pomocy antybiotyku. W przypadku, w którym infekcja nie wpływa na rozwój płodu, można wyleczyć ją łagodniejszymi lekami.

Różowe upławy w ciąży występują najrzadziej w II trymestrze. Jeśli jednak się pojawią, najlepiej dla bezpieczeństwa skonsultować problem z ginekologiem – krwawienie może być objawem przedwczesnej czynności skurczowej macicy, prowadzącej bezpośrednio do porodu.

Zobacz także:

W III trymestrze plamienie pojawia się najczęściej tuż przed porodem – nie stanowi zagrożenia dla dziecka, o ile nie występują przy tym dodatkowe dolegliwości.

Przeczytaj także: Krew z nosa a ciąża: wiele mam zastanawia się, czy jest to powód do obaw?

Brązowe plamienie w ciąży

Plamienie w ciąży o brązowej barwie jest najczęściej mylone z miesiączką, przybiera bowiem kolor znany z końca menstruacji. Zwykle występuje również właśnie wtedy, kiedy miałby nadejść spodziewany okres. Jeśli brązowe krwawienie jest skąpe, trwa krótko i nie powoduje bólu, nie stanowi powodu do obaw.

Kiedy zamiast okresu pojawiło się plamienie, ciąża jest właśnie na etapie zagnieżdżenia zarodka w szyjce macicy. Organizm pozbywa się wtedy resztek krwi menstruacyjnej. Brązowe plamienie w pierwszych tygodniach ciąży może mieć też związek ze zmianami hormonalnymi.

Plamienie staje się niepokojące, jeśli jest obfite i towarzyszy mu ból lub skurcze macicy. Powinnyśmy wziąć pod uwagę także długość plamienia – powinno trwać maksymalnie kilka godzin. Takie objawy to najlepsza podstawa do wizyty u ginekologa – zbyt mocne i bolesne krwawienie może być objawem wczesnego poronienia lub ciąży pozamacicznej.

Brązowe plamienie w ciąży, występujące często, ale w niewielkich ilościach może świadczyć o niedoborze progesteronu. Jest to hormon, który wpływa na zapłodnienie i rozwój płodu, utrzymując prawidłową strukturę i ukrwienie szyjki macicy. W razie niepokojących objawów, zaleca się jak najszybciej zbadać jego poziom – w przypadku stwierdzenia niedoboru, lekarz zaleci doustną suplementację progesteronu.

Zobacz także: Modne i wygodne ubrania dla przyszłych mam

Czy plamienie w ciąży jest normalne?

Plamienie w ciąży może oznaczać zarówno normalną reakcję organizmu na zapłodnienie i rozwój płodu, jak i poważne dolegliwości zagrażające życiu dziecka. Najważniejsze jest obserwowanie organizmu, zapisywanie niepokojących objawów i szczypta opanowania – jeśli krwawienie jest skąpe i wystąpiło jednorazowo, to jeszcze nie powód do strachu.

Plamienia w ciąży mogą stanowić objawy:

  • Implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka. Proces może objawić się lekkim krwawieniem, występującym w dniu spodziewanej miesiączki – to też pierwszy termin do wykonania testu ciążowego!
  • Nadżerki lub polipa – jeżeli występują, mogą być bezpośrednią przyczyną krwawienia przy stosunkach seksualnych. Nie stanowią szkodliwych dolegliwości – ich dalsze leczenie, np. za pomocą globulek dopochwowych, zależy od decyzji ginekologa.
  • Ciąży pozamacicznej – jeśli płód zagnieździł się w niewłaściwym miejscu, może objawiać się to bolesnym krwawieniem. Niestety kobieta nie może donosić takiej ciąży – wymagane jest jej operacyjne usunięcie.
  • Infekcji pochwy – niektóre z nich mogą objawiać się lekkim krwawieniem. Nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla płodu, o ile wdrożymy odpowiednie leczenie – jeśli nie zareagujemy dostatecznie szybko, bakterie mogą w końcu przedostać się do płodu.
  • Poronienia – dochodzi do niego zazwyczaj w 8 tygodniu ciąży. Towarzyszy mu krwawienie przypominające barwą miesiączkę, występuje także ból w podbrzuszu i na plecach.
  • Przedwczesnego odklejenia łożyska – łożysko naturalnie odchodzi tuż przed porodem, może jednak odkleić się też przedwcześnie, już po 20 tygodniu ciąży. Stanowi to poważne zagrożenie dla życia dziecka – płód nie rozwija się prawidłowo w wyniku niedotlenienia i niedokrwienia. W przypadku wystąpienia objawów, udajemy się nie do ginekologa, a od razu do szpitala – zagrożone jest bowiem nie tylko życie dziecka, ale także samej matki.

Polecamy założenie dziennika ciąży i uwzględnienie w nim zapisków o występujących plamieniach. Dzięki temu ułatwimy pracę lekarzowi i zyskamy pewność, że odpowiedzialnie i regularnie kontrolujemy swój stan zdrowia.

Jeśli plamienie trwa długo, jest obfite lub wytwarzają się na nim skrzepy, najlepiej jak najszybciej zgłosić się do ginekologa. Dzięki wczesnemu wykryciu problemu, możemy uniknąć dolegliwości zagrażających życiu dziecka. Pamiętaj, że nawet najmniejsze objawy mają wpływ na to, jak przebiegnie ciąża – plamienie jest jednym z nich.

Ile trwa plamienie w ciąży?

Każde plamienie w ciąży oznacza coś innego – nie można więc stwierdzić, czy plamienie, które występowało w I trymestrze nie pojawi się pół roku później jako przyczyna zupełnie innej dolegliwości. Z reguły jednak można określić czas trwania najczęściej występujących krwawień:

  • Brązowe plamienie występujące w dniu oczekiwanej miesiączki powinno trwać maksymalnie kilka godzin. Po ustaniu ciągłego krwawienia, jeszcze przez 3 dni możemy widzieć maleńkie plamki krwi, która nie zdołała wypłynąć wcześniej. Jeśli jednak ciągłe krwawienie trwa dłużej, niż 1 dzień, albo pojedyncze plamki pojawiają się nawet po kilku dniach, powinnyśmy udać się do ginekologa.
  • Różowe upławy występujące po 37 tygodniu ciąży mogą pojawiać się do samego porodu.
  • Gęsta wydzielina podbarwiona krwią, pojawiająca się kilka dni przed porodem może zostać z nami już do końca ciąży. To niegroźny objaw, sygnalizujący, że czop śluzowy odszedł, a poród tuż-tuż!
  • Krwawienia występujące na skutek rozwoju ciąży pozamacicznej mogą występować przewlekle między 4 a 8 tygodniem od zapłodnienia.

Przeczytaj także: "Ciąża była książkowa. Po porodzie zobaczyłam Zuzię i to był ogromny szok. Córka nie miała ucha" [HER STORY]