Krew z nosa w ciąży: przyczyny

Krew z nosa w ciąży, jeśli występują rzadko (1 raz w tygodniu lub rzadziej), nie jest powodem do niepokoju. Dla większości kobiet krwawienie z nosa w ciąży nie oznacza poważnej choroby. Jednak ten objaw może wskazywać na obecność pewnych problemów. Przy częstych manifestacjach lub kiedy pojawia się wręcz krwotok z nosa w ciąży - wtedy nie można go zignorować.

Najczęściej krwawienie pojawia się z następujących powodów.

- Zaburzenia krzepnięcia krwi. Podczas ciąży krew z nosa może wskazywać na naruszenie krzepnięcia. Aby potwierdzić diagnozę, musisz umówić się na wizytę do hematologa. Pomoże zdiagnozować chorobę i zalecić leczenie.

- Urazy nosa. Być może po prostu doszło do uszkodzenia nosa. W takim przypadku czasami mogą wystąpić krwawienia z nosa. Są charakterystyczne nie tylko dla urazów, ale także dla zmian w błonie śluzowej.

- Obecność chorób zakaźnych. Jeśli złapiesz infekcję, twoje ciało będzie walczyć z nią, podnosząc temperaturę ciała. To z kolei czasami prowadzi do krwotoków.

- Wysokie ciśnienie krwi Ten stan jest bardzo niebezpieczny, ponieważ wpływa na ciało kobiety i płód. Dziecko otrzymuje niewystarczającą ilość składników odżywczych i powietrza. W najgorszym przypadku zakończy się to opóźnieniem rozwoju płodu w macicy.

Zobacz także: "Ciąża była książkowa. Po porodzie zobaczyłam Zuzię i to był ogromny szok. Córka nie miała ucha" [HER STORY]

Zobacz także:

Krew z nosa na początku ciąży

Krew z nosa w ciąży może pojawiać się w różnych okresach. W pierwszym trymestrze krwawienie zwykle wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Błona śluzowa jest bardziej zaopatrzona w krew, co czasami powoduje krwawienie.

Zwykle do 20. tygodnia ciało dostosowuje się już do zachodzących zmian, a prawdopodobieństwo skoków hormonalnych jest minimalne. Oczywiście krwawienie w rzadkich przypadkach może być nadal powodowane przez przerzedzenie ścian naczyń krwionośnych, ale należy zwrócić szczególną uwagę na towarzyszące objawy - na przykład obrzęk i wysokie ciśnienie krwi. Drugi trymestr charakteryzuje się niedoborem witamin. Przy braku witamin i korzystnych pierwiastków, zwłaszcza K, C i wapnia, może wystąpić krwawienie podczas ciąży. Inną przyczyną jest wysuszenie błony śluzowej. Faktem jest, że kobiety w takim czasie często spędzają większość czasu w domu i brakuje im świeżego powietrza.

Krew z nosa przed porodem

Krew z nosa w ciąży w trzecim trymestrze zwykle wiąże się z zaostrzeniem przebiegu chorób przewlekłych. W takim przypadku musisz skonsultować się z lekarzem, aby przepisał leki, które pomogą złagodzić objawy.

Krew z nosa w trzecim trymestrze ciąży może być oznaką gestozy - powikłań ciąży. Nie jest to niezależna choroba, ale stan, w którym ciało matki nie radzi sobie ze swoją funkcją - rodzeniem dziecka. Obecnie powikłanie to występuje u jednej czwartej kobiet w ciąży. Do końca zjawisko gestozy nie zostało zbadane, dlatego nie można wskazać przyczyn jego rozwoju, jednak zagrożone są matki o złych nawykach, przewlekłe patologie narządów wewnętrznych, częsty stres i krótki odstęp między ciążami.

Krwawienie z nosa samo w sobie nie jest powodem do paniki. Niepokój powinien pojawić się, kiedy towarzyszą mu inne objawy:

- zawroty głowy i silne bóle głowy

- pojawienie się obrzęku

- pojawienie się białka w analizie moczu

- wysokie ciśnienie krwi

Sama gestoza jest niezwykle niebezpiecznym stanem zarówno dla matki, jak i płodu, dlatego warto wcześniej zadbać o zapobieganie powikłaniom. Kobieta może przejść pełne badanie w celu zidentyfikowania prawdopodobnych patologii. W czasie ciąży warto zadbać o codzienny schemat, dobre odżywianie, długi sen (co najmniej 7 godzin), częste spacery na świeżym powietrzu i umiarkowaną aktywność. I, oczywiście, uzupełnienie brakujących pierwiastków śladowych i witamin.

Zobacz także: To pierwszy taki poród w Polsce. Zastosowano metodę, która jest nadzieją dla wszystkich matek

Krew z nosa w ciąży: co robić?

Zakłócenia działania organizmu, dysfunkcjonalna gospodarka wodna to wszystko niesie ze sobą ciąża. Krew z nosa w większości przypadków także jest jedynie negatywną, ale niegroźną konsekwencją pozostawania w stanie brzemiennym. Jak sobie radzić z tym zjawiskiem?

Jeśli zaczniesz krwawić z nosa, a sam krwotok nie ustaje, to usiądź i pochyl lekko głowę do przodu. Weź serwetkę i zwilż ją w zimnej wodzie, połóż na grzbiecie nosa (zamiast tego możesz użyć lodu). Postaraj się zapewnić sobie świeże powietrze. Jeśli krew z nosa podczas ciąży cieknie z jednego nozdrza, dociśnij przegrody na kilka minut. Jeśli krwawienie jest zbyt silne, weź wacik, zwilż go nadtlenkiem wodoru i przymocuj do nosa. Pamiętaj, że w przypadku krwawienia z nosa zabronione jest wykonywanie określonych czynności. Przede wszystkim nie odrzucaj głowy do tyłu, ponieważ spowoduje to skok ciśnienia krwi, co tylko pogorszy dolegliwość. Nie idź spać, ponieważ możesz połknąć trochę krwi, co może oznaczać wymioty.

Jeśli często masz krwawienia z nosa podczas ciąży, powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Zidentyfikuje problem i zaleci leczenie. Należy rozumieć, że krwawienia z nosa nie można nazwać niezależną chorobą. To tylko objaw, który sygnalizuje obecność pewnych problemów z ciałem lub chorobami. Aby je wyleczyć, musisz znaleźć źródło problemu i go wyeliminować. Oczywiście w przypadku różnych chorób leczenie jest znacznie zróżnicowane, uniwersalne metody tutaj nie istnieją. Jeśli ten objaw pojawia się nie więcej niż raz w tygodniu – nie musisz iść do lekarza.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo krwawień z nosa podczas rodzenia nienarodzonego dziecka, możesz wykonać szereg działań zapobiegawczych. Częściej wentyluj pomieszczenie: świeże powietrze nie pozwoli na wyschnięcie błony śluzowej, co oznacza, że zapobiegnie przepływowi krwi z nosa podczas ciąży. Nie zapomnij pić dużej ilości wody. Wyrób w sobie nawyk picia przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie. Używaj tylko tych sprayów i kropli, które są przepisane przez lekarza, ostrożnie dmuchaj nosem, aby nie uszkodzić naczyń. Staraj się spacerować częściej, pomimo swojej sytuacji, to pomoże ci uzyskać wystarczającą ilość powietrza i uniknąć wysuszenia błony śluzowej. Trzymaj się z dala od substancji drażniących: staraj się wdychać mniej domowych chemikaliów i pod żadnym pozorem nie pal papierosów.

Zobacz także: Twardy brzuch w ciąży: kiedy powinien nas zaniepokoić i jakie są jego przyczyny?