Pękające pięty – przyczyny

Pękające pięty to problem nie tylko natury estetycznej. Pękanie skóry powoduje ból, dyskomfort, a z czasem utrudnia też chodzenie. W pęknięcia łatwo dostają się bakterie, które mogą doprowadzić do groźnych zakażeń. Dlaczego pękają pięty? Istnieje kilka najczęstszych przyczyn pękania skóry.

  • Przesuszona skóra

Suche pękające pięty to najczęstsze połączenie. Skóra na piętach jest gruba i odporna na urazy mechaniczne - taka jest jej rola. Dlatego nie zawsze stosowanie zwykłych nawilżających kremów jest wystarczające. Jeśli skóra pięt przesusza się i pęka, warto zastanowić się, czy nie przyjmujemy zbyt mało płynów.

  • Ogólny stan zdrowia

Wśród ogólnoustrojowych przyczyn pękania pięt najczęściej pojawia się niedobór witaminy B5 oraz cukrzyca. Tak zwana "stopa cukrzycowa" to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby.

  • Źle dobrane obuwie

Także noszenie skarpet ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów oraz źle dobranych, za ciasnych butów wpływa negatywnie na kondycję skóry na piętach.

  • Nieprawidłowa pielęgnacja

Za pękanie pięt odpowiada często nieprawidłowe podejście do pielęgnacji. To nie tylko brak regularnego złuszczania i nawilżania naskórka, ale także jego nadmierne ścieranie i złuszczanie. Tak potraktowany naskórek broni się, uruchamiając wzmożone procesy keratynizacji, czyli rogowacenia. W efekcie skóra na piętach przyrasta szybciej, staje się coraz grusza i podatna na pękanie.

Domowy sposób na popękane pięty

Pękające pięty sprawiają ból i wyglądają nieestetycznie. Wiele osób odwołuje się w pierwszej kolejności do domowych metod leczenia. Domowe sposoby na popękane pięty obejmują głównie ścieranie zrogowaciałego naskórka, moczenie w wywarach ziołowych i nakładanie domowych, prostych składników - miodu, parafiny, oleju kokosowego.

Ciekawym, domowym sposobem jest także aspiryna na popękane pięty. Aby ją zastosować, wystarczy kilka tabletek aspiryny zgnieść i zalać alkoholem o mocy 70% (lekko rozcieńczonym spirytusem). Tak przygotowany roztwór powinien odstać w szkle, w ciemnym miejscu, co najmniej 3 dni. Następnie gazę nasączoną roztworem należy przyłożyć do pięt i założyć na stopy skarpetki, a po nocy umyć stopy i nałożyć krem nawilżający. Taka procedurę trzeba powtarzać przez 14 dni.

Z pomocą przychodzi także soda na popękane pięty. Do miski z ciepłą wodą należy dodać kilka łyżeczek soli, wymoczyć stopy przez 10 minut, a następnie wykonać peeling, używając w tym celu sody oczyszczonej.

Najlepsza maść na pękające pięty

Pękające pięty najczęściej leczy się za pomocą maści aptecznych z dodatkiem mocznika w stężeniu 10 - 15%. Mocznik doskonale zmiękcza zrogowaciały naskórek i wspomaga jego usuwanie. Maść na pękające pięty powinna także zawierać witaminy A i E, które wspomagają regenerację skóry i przyspieszają procesy gojenia.

Najlepszy krem na pękające pięty

Pękające pięty można także smarować kremem przeznaczonym specjalnie do pielęgnacji zrogowaciałej skóry w tym miejscu. Dobre kremy do stóp zmiękczają i odżywiają skórę. W połączeniu z regularnym, choć ostrożnym złuszczaniem mogą znacznie wspomóc walkę z problemem pękających pięt i leczenie.

Profesjonalny zabieg na pękające pięty

Pękające pięty to problem, który dotyczy wielu osób. Aby profesjonalnie, skutecznie i na długo sobie z nim poradzić, warto zasięgnąć porady podologa. W gabinecie podologicznym można także poddać się zabiegom na popękane pięty.

Zabieg podologiczny polega na zastosowaniu profesjonalnych preparatów zmiękczających i usunięciu zrogowaciałego naskórka za pomocą specjalnych frezów i dłut podologicznych. W większości przypadków nie wystarczy jedna wizyta u podologa, ponieważ naskórek nie może być usunięty zbyt gwałtownie. Liczba zabiegów zależy od nasilenia problemu. Po wyleczeniu warto raz na jakiś czas pojawić się na wizycie kontrolnej, by wykonać profilaktyczny zabieg zapobiegający nawrotom.