Od czego zależy trwałość perfum?

Trwałość zapachów zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich, jest oczywiście skład, bo nie zapominajmy, że perfumy, jak każda inna substancja, złożona jest ze związków, które wchodzą w reakcje chemiczne. To reakcja z cząsteczkami powietrza sprawia, że molekuły zapachu rozkładają się, lub zupełnie zmieniają charakter perfum. Stężenie olejków eterycznych w zapachu jest ważne, ale równie ważna jest jakość surowców, z których są one pozyskiwane. Nawet najlepsze perfumy, mają jednak swoją datę ważności - a na jej przyspieszenie wpływa szczególnie sposób przechowywania flakonu i nasze codzienne nawyki, związane z ich aplikacją. 

Najtrwalsze składniki perfum

Perfumy składają się z kilku olejków zapachowych, które wzajemnie się przenikają. W zależności od właściwości danego ekstraktu, będzie on uwalniać się szybciej i intensywniej, lub wolniej i subtelniej. Perfumiarze to zjawisko ubrali we wdzięczną nazwę „nut”, którym opisują dany zapach. I tak, rozpylając dane perfumy, najpierw czujemy nutę głowy, później nutę serca, a na końcu uwalnia się aromat nuty bazowej. To ta ostatnia odpowiada za trwałość zapachu na skórze - ulatnia się najwolniej, potęguje nutę serca i stanowi podstawę zapachu. Najdłużej na skórze utrzymywać się będą perfumy, które w nucie bazowej mają piżmo, lub przyprawy drzewne:

Carolina Herrera 212 VIP

Dior J’Adore

YSL Black Opium 

Mugler Aura

Giorgio Armani Si

Zobacz także:

Piżmo jest wydzieliną z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca, kopytnego ssaka żyjącego na górskich terenach Azji. Czarne piżmo, to wydzielina pozyskiwana od samicy piżmowca, co kiedyś wiązało się z koniecznością zabicia zwierzęcia. Dziś, gruczoły okołoodbytnicze usuwane są operacyjnie, co mimo wszystko wiąże się z kontrowersjami (jego sprzedaż została zakazana 1979 r.), dlatego obecnie w perfumach znajdziemy jedynie piżmo syntetyczne.

Woda perfumowana, toaletowa, czy perfumy?

Nie bez znaczenia jest też stężenie olejków zapachowych w produkcie. Im jest ono mniejsze, tym zapach krócej będzie utrzymywał się na skórze. Perfumy zawierają od 20 do 40% olejków w składzie, dlatego ich ceny mogą nieraz przyprawić o zawrót głowy. Woda perfumowana i toaletowa będzie bardziej łaskawa dla naszego portfela, ale tylko pozornie - jeśli chcemy pachnieć cały dzień, czeka nas reaplikacja produktu. W przypadku tej pierwszej, zawartość olejków to od 10 do 20%, drugiej już tylko 5-10%

Jak przedłużyć trwałość perfum?

Przedłużyć trwałość ulubionych perfum możemy na kilka sposobów. Pierwszy z nich, to odpowiednie przechowywanie flakonu: powinien stać w ciemnym i chłodnym miejscu, gdyż zarówno ciepło, jak i promieniowanie UV prowadzi do szybszego utleniania się olejków zapachowych z kompozycji. Aby zapach pozostawał dłużej na skórze, przede wszystkim należy aplikować go na dobrze nawilżoną, oraz natłuszczoną skórę. Dzięki temu nie będzie uciekał wraz z cząsteczkami wody, które parują ze skóry w ciągu dnia. Drugim sposobem jest też używanie produktów wspomagających, jak perfumowane balsamy do ciała, lub mgiełki do włosów. Warstwowe nałożenie zapachu, zdecydowanie przedłuży jego trwałość.