Czy kosmetyk może się przeterminować?

Zarówno kosmetyki kolorowe, jak i pielęgnacyjne, mają swoją datę przydatności do użycia. O czym nas informuje? Po pierwsze, o tym jak długo dany kosmetyk zachowa obiecane przez producenta właściwości, po drugie - po jakim czasie pojawienie się pleśni, bądź innych niepokojących zmian w wyglądzie produktu, nie powinno nas dziwić. Wszystko zależy oczywiście od formuły. Trwałość płynnych kosmetyków jest zdecydowanie krótsza w porównaniu z pudrami, czy cieniami do powiek. Dlaczego? W środowisku wodnym, czy tłustym, bakterie szybciej się rozwijają. Na trwałość kosmetyków mają również wpływ czynniki takie jak ich przechowywanie, oraz to w jaki sposób z nich korzystamy - czy robimy to przestrzegając zasad higieny, czy raczej w pośpiechu rzadko zamykamy opakowanie? 

Kalkulator daty ważności kosmetyków

Jak znaleźć datę ważności na opakowaniu produktu? Taka informacja umieszczona jest zazwyczaj w kilku formach. Pierwsza, to PAO (z ang. Period of time After Opening), czyli grafika ze słoiczkiem, która mówi o tym, jak długo dany kosmetyk będzie zdatny do użytku, od momenty otwarcia. Okres przydatności do użytku podawany jest w miesiącach (np. 6M), lub w latach (2Y - z ang. year). Kolejne oznaczenie to Exp. (z ang. Expiration day) oznacza dokładną datę, do której zaleca się używanie produktu. Oba te oznaczenia powinny znaleźć się na opakowaniach wszystkich produktów kosmetycznych, z PAO zwolnione są jedynie aerozole, produkty hermetycznie zapakowane, lub próbki kosmetyków (przeznaczone do jednorazowego użytku). 

Jeśli nie jesteśmy w stanie odczytać żadnego oznaczenia na tubce naszego ulubionego kremu, z pomocą przychodzą kalkulatory daty ważności. To strony, na których po wpisaniu numeru seryjnego z opakowania kosmetyku, sprawdzimy, do kiedy powinniśmy ich używać. Przykładami takich kalkulatorów są http://cosmeticswizard.net/, lub http://checkcosmetic.net/.

Jak przedłużyć świeżość perfum?

Perfumy wybieramy nie tylko na podstawie zapachu, naszą uwagę zdecydowanie przykuwają też estetyczne flakony. Nic więc dziwnego, że ładne perfumy eksponujemy na toaletce. Niestety, jeśli chcemy cieszyć się intensywnym zapachem na dłużej, powinniśmy flakon przechowywać z dala od światła. Promienie słoneczne, przedostają się przez szklane opakowanie i mogą powodować niszczenie niektórych elementów zapachu. Jak z kolei ekonomicznie używać perfum? Aplikuj je na nawilżoną kremem, lub balsamem skórę - jeśli skóra jest sucha, zapach szybciej z niej znika. 

Jak dłużej korzystać z szamponu i odżywki?

Dotrzymanie terminu ważności kosmetyków do pielęgnacji włosów to nie problem. Wręcz przeciwnie - szampon i odżywka błyskawicznie znikają z opakowania. Jak podratować swój budżet i "wycisnąć", dosłownie i w przenośni, więcej z butelki szamponu? Większość z nas aplikuje go zdecydowanie za dużo. Mamy przeświadczenie, że jeśli nie pokryjemy gęstą pianą każdego zakamarka skóry głowy, czy kosmyków, włosy nie będą dokładnie umyte. Nic bardziej mylnego - piana nie świadczy o skuteczności produktu. W zasadzie, szampon powinniśmy nakładać wyłącznie na skalp, który wydziela łój, włosom wystarczy tylko to, co spływa podczas spłukiwania głowy wodą. Co z odżywką? O ile producent nie twierdzi inaczej (np. odżywki, czy wcierki na porost włosów), odżywka z kolei powinna być nakładana tylko na kosmyki (ze szczególną dbałością o końce), a nie wcierana w skórę głowy. 

Więcej: Ile kremu na twarz? Ile szamponu na włosy? Większość z nas robi to źle!

Jak przedłużyć świeżość podkładu?

Pomijając kwestię przechowywania kosmetyków kolorowych, na ich trwałość ogromny wpływ ma sposób użytkowania, a dokładnie jego higiena (lub jej brak). Aplikując podkład, bronzer w kremie, czy płynny róż, potrzebną ilość produktu oddziel od reszty i dopiero wtedy nakładaj na twarz. To bardzo ważne, aby nie maczać palców, ani pędzli w opakowaniu, nawet jeśli myślisz, że są czyste. Za każdym razem, kiedy dotykasz twarzy, na opuszkach palców zostają bakterie i inne mikroorganizmy, które następnie przenosisz do buteleczki z podkładem, czy paletki z bronzerem. Dalej już hulaj dusza, piekła nie ma: bakterie namnażają się i sprawiają, że zanim się obejrzysz, twoje kosmetyki będą powodować wypryski. Warto również regularnie dezynfekować opakowania produktów, zwracając uwagę na miejsca, które mają kontakt z naszą skórą. 

Jak przedłużyć świeżość serum do twarzy?

Składniki aktywne serum do twarzy mają to do siebie, że intensywnie działają i... szybko tracą swoje właściwości. Szczególnie nasze ulubione, z witaminą C. Czysty kwas askorbinowy jest bardzo nietrwały, nie sprzyja mu słońce, powietrze, wysoka temperatura. Dlatego takie produkty powinny być przechowywane w szczelnym opakowaniu z ciemnego szkła, z daleka od promieni słonecznych. Warto również wybierać produkty ze stabilnymi formami witaminy C, jak na przykład palmitynian askorbylu, czy glukozyd askorbylu. Oczywiście, należy też dbać o higienę i zawsze myć ręce przed aplikacją kosmetyku.