Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – na czym to polega?

Profesjonalne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki to nic innego jak rozkładanie spoiwa międzykomórkowego znajdującego się w warstwie rogowej naskórka. Zabieg zaczyna się od dokładnego usunięcia ewentualnego makijażu i od tonizowania skóry. Następnie aplikowany jest peeling, który aktywnie działa na naskórek i zmiękcza go. Twarz zostaje też rozpulchniona i potraktowana parowym urządzeniem, przy pomocy którego otwierane są pory. Podczas całego procesu czyszczenia skóry powinna być nam zapewniona również odpowiednia pielęgnacja odżywiająca i przeciwzapalna. Oczyszczanie twarzy to zabieg odpowiedni dla posiadaczek każdego rodzaju cery. Ten rodzaj pielęgnacji skóry to nic innego jak pozbywanie się z niej sebum, nieczystości i bakterii oraz złuszczanie martwego naskórka. Nie ma ograniczeń wiekowych co do przeprowadzenia oczyszczania twarzy u kosmetyczki. Jednak od tego, jakie potrzeby ma nasza skóra, zależy jaki rodzaj oczyszczania zaproponuje nam specjalista. Specjaliści w gabinetach kosmetycznych często wykonują równocześnie masaż twarzy skupiający się głównie na obszarze brody i nosa. Robią to by pobudzić mikrokrążenie skóry i sprawić by substancje aktywne aplikowane w czasie oczyszczania twarzy, mogły wniknąć głęboko w naskórek.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - oczyszczanie manualne

Oczyszczanie manualnie twarzy, to zabieg który powoduje wiele kontrowersji - na pierwszy rzut oka jest to wyciskanie wyprysków, które przecież jest szeroko krytykowane przez dermatologów i kosmetyczki. Jednak manualne oczyszczanie wykonywane przez profesjonalistkę, oraz w sterylnych warunkach - pozwala na pozbycie się zalegającego sebum, któremu nie poddają się kosmetyki i peelingi. Oczyszczanie manualne tradycyjnie rozpoczyna się demakijażem, oraz peelingiem spulchniającym naskórek. Otwarte pory są podatne na wydobywanie z nich zalegających złogów sebum, kosmetolożka może również pomóc sobie specjalnym, metalowym dłutkiem. Na zakończenie zabiegu, na twarz aplikowany jest produkt antyseptyczny i kojący, gdyż skóra zawsze jest podrażniona i mocno zaczerwieniona. Nie będziemy kryć - jest to zabieg bolesny, który wymaga kilku dni rekonwalescencji. Co prawda można zakryć zaczerwienienia podkładem, ale nie jest to wskazane - świeżo oczyszczone pory i wypryski lepiej pozostawić do całkowitego zagojenia, używając tylko delikatnej pielęgnacji i filtrów przeciwsłonecznych. 

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny to zabieg, który zazwyczaj wykonywany jest jako przygotowanie skóry przed innymi zabiegami - pozwala na usunięcie martwego naskórka, a tym samym na lepszą wchłanialność substancji aktywnych z preparatów. Wykorzystuje tak zwany proces kawitacji, który polega na przemianie wody ze stanu ciekłego w gazowy - dlatego skóra na twarzy jest w trakcie zabiegu wielokrotnie zwilżana przez kosmetyczkę. Urządzenie do kawitacji, za pomocą ultradźwięków tworzy gazowe pęcherzyki, które następnie rozbijają martwe komórki warstwy rogowej skóry. Jednocześnie na usuwanie martwego naskórka pozwala końcówka urządzenia, przypominająca metalową szpatułkę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wręcz bardzo przyjemny - towarzyszy mu miłe uczucie chłodzenia skóry.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja korundowa jest bardzo popularnym, bezinwazyjnym zabiegiem polecanym zwłaszcza posiadaczkom cery tłustej i mieszanej. Polega na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka przez specjalne urządzenie, które pod ciśnieniem wypycha kryształki korundu. Kryształki te, z dużą prędkością uderzają w skórę, tym samym ścierając martwe komórki jej warstwy rogowej. Naskórek i zanieczyszczenia są na bieżąco zasysane do specjalnego pojemnika. Mikrodermabrazja korundowa nie jest bolesna, natomiast jest dosyć silnym zabiegiem oczyszczającym, dlatego przed jego wykonaniem warto skonsultować się z dermatologiem lub wykwalifikowaną kosmetyczką. Na pewno nie powinny jej stosować osoby z cerą naczynkową, oraz te, które są w trakcie leczenia trądziku różowatego i chorób bakteryjnych skóry.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – efekty 

Regularne poddawanie się zabiegom oczyszczania twarzy daje zauważalne i trwałe rezultaty. Skóra zaczyna wyglądać zdrowiej i młodziej. To wszystko dzięki temu, że naskórek zostaje dokładnie złuszczony przez co, pozbywamy się martwych komórek, toksyn oraz zanieczyszczeń. 

Zabieg oczyszczania twarzy jest odpowiedni głównie dla młodych osób, które wygrały walkę z trądzikiem jednak, chcą zminimalizować niedoskonałości które pozostały na skórze, zmniejszyć pory oraz wygładzić naskórek. Nie zapominajmy jednak, że ten rodzaj pielęgnacji wskazany jest również dla osób dojrzałych i starszych, u których pojawia się problem zmarszczek. Takie oczyszczanie twarzy u kosmetyczki skutecznie odbudowuje naskórek dzięki temu, że stymuluje mikrokrążenie w komórkach. A co najważniejsze poddając się takiej pielęgnacji, przyczyniamy się do redukcji bruzd, poprawienia stanu drobnych blizn lub ich całkowitego usunięcia. Świetnym pomysłem jest uzupełnienie zabiegu oczyszczania o peeling kawitacyjny. Obie te metody doskonale się uzupełniają, dzięki czemu efekty antytrądzikowe są jeszcze lepsze. 

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – jak się przygotować?

Odpowiednim czasem na wykonywanie oczyszczania skóry u kosmetyczki jest wiosna i jesień. Wówczas unikniemy nadmiernego promieniowania słonecznego, które może nam zaszkodzić po złuszczaniu naskórka, ale także damy skórze czas na regenerację. Zima to także nieodpowiedni czas na robienie tego typu zabiegów, ponieważ chłód może podrażnić osłabioną wówczas skórę.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – czego nie robić po?

Po czyszczeniu twarzy u kosmetyczki zalecane jest to, by przez około 4 tygodnie nie narażać się na działanie intensywnych promieni słonecznych i używać kremów o wysokich filtrach. Nie powinno się także stosować preparatów kosmetycznych, które mogą podrażnić naskórek, warto unikać niskich i wysokich temperatur, a do pielęgnacji skóry należy używać naturalnego wyciągu z rumianku. Pamiętajmy, że przez parę dni po zabiegu dobrze jest także wstrzymać się od wykonywania makijażu.

Oczyszczanie twarzy jest zabiegiem dającym wiele zauważalnych korzyści cerze, jednak nie należy wykonywać tego typu pielęgnacji bardzo często. Musimy poświęcić czas na to by nasz naskórek, mógł się zregenerować.

Zobacz też: Naukowcy odkryli nowy, super skuteczny sposób na trądzik!

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – przeciwwskazania 

Czasami niektóre stany i choroby skóry wykluczają nas z zabiegu oczyszczania twarzy. Pamiętajmy, by nie wykonywać tego zabiegu, gdy mamy:
    • trądzik różowaty,
    • stany zapalne skóry spowodowane bakteriami,
    • tendencję do powstawania bliznowców,
    • świeże rany i blizny,
    • wirusowe zapalenie skóry, np. brodawki lub opryszczkę.

Jeśli zmagasz się z cerą naczynkową lub trądzikiem różowatym, manualne oczyszczanie twarzy może być zbyt inwazyjne. Lepiej postawić wtedy na łagodniejsze metody złuszczania i usuwania zanieczyszczeń, takie jak peeling kawitacyjny. To zabieg, który wykorzystuje zjawisko kawitacji, w bardzo delikatny sposób odblokowując pory i usuwając martwy naskórek. 

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – cena 

Koszt, jaki poniesiemy, decydując się na złuszczanie twarzy u kosmetyczki może być różny i zależy on przede wszystkim od wybranego przez nas zabiegu. Przykładowe ceny takiego rodzaju pielęgnacji mogą wahać się między 150, a 250 złotych.