Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – na czym to polega?

Profesjonalne oczyszczanie twarzy u kosmetyczki to nic innego jak rozkładanie spoiwa międzykomórkowego znajdującego się w warstwie rogowej naskórka. Zabieg zaczyna się od dokładnego usunięcia ewentualnego makijażu i od tonizowania skóry. Następnie aplikowany jest peeling, który aktywnie działa na naskórek i zmiękcza go. Twarz zostaje też rozpulchniona i potraktowana parowym urządzeniem, przy pomocy którego otwierane są pory. Podczas całego procesu czyszczenia skóry powinna być nam zapewniona również odpowiednia pielęgnacja odżywiająca i przeciwzapalna. Oczyszczanie twarzy to zabieg odpowiedni dla posiadaczek każdego rodzaju cery. Ten rodzaj pielęgnacji skóry to nic innego jak pozbywanie się z niej sebum, nieczystości i bakterii oraz złuszczanie martwego naskórka. Nie ma ograniczeń wiekowych co do przeprowadzenia oczyszczania twarzy u kosmetyczki. Jednak od tego, jakie potrzeby ma nasza skóra, zależy jaki rodzaj oczyszczania zaproponuje nam specjalista. Specjaliści w gabinetach kosmetycznych często wykonują równocześnie masaż twarzy skupiający się głównie na obszarze brody i nosa. Robią to by pobudzić mikrokrążenie skóry i sprawić by substancje aktywne aplikowane w czasie oczyszczania twarzy, mogły wniknąć głęboko w naskórek.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - oczyszczanie manualne

Oczyszczanie manualnie twarzy to zabieg który wywołuje wiele kontrowersji. Choć większość dermatologów i kosmetyczek go odradza, to wciąż jest wykonywany w salonach kosmetycznych. Zabieg rozpoczyna się od demakijażu i peelingu, który usuwa martwy naskórek. Następnie na skórę nakładany jest preparat o działaniu rozmiękczającym, a na końcu kosmetyczka kieruje na twarz strumień pary, by rozszerzyć pory. Do tego momentu wszystko jest w porządku - ale kolejny etap zabiegu, czyli manualne "wyciskanie" zalegającej w porach treści, niestety powoduje więcej szkody niż pożytku. W ten sposób nie tylko rozsiewamy bakterie i zanieczyszczenia po całej twarzy, ale również zwiększamy ryzyko powstawania stanów zapalnych i wyprysków. Sam efekt nie jest zbyt trwały - bo rozszerzone pory nie ulegają zwężeniu i po jakimś czasie znów wypełnią się tłustą treścią. W dodatku, manualne oczyszczanie twarzy jest dość bolesne - a po zabiegu skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Jeśli chcesz skutecznie oczyścić twarz, lepiej wybrać profesjonalny zabieg, który zapewni długotrwałe efekty i nie zrobi skórze krzywdy - np. peeling kawitacyjny, dermabrazję, czy oczyszczanie wodorowe.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny to zabieg, który zazwyczaj wykonywany jest jako przygotowanie skóry przed innymi zabiegami, ale może być także osobną procedurą. Pozwala na usunięcie martwego naskórka, a tym samym na lepszą wchłanialność substancji aktywnych z preparatów. Wykorzystuje tak zwany proces kawitacji, który polega na przemianie wody ze stanu ciekłego w gazowy - dlatego skóra na twarzy jest w trakcie zabiegu wielokrotnie zwilżana przez kosmetyczkę. Urządzenie do kawitacji, za pomocą ultradźwięków tworzy gazowe pęcherzyki, które następnie rozbijają martwe komórki warstwy rogowej skóry. Jednocześnie na usuwanie martwego naskórka pozwala końcówka urządzenia, przypominająca metalową szpatułkę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, wręcz bardzo przyjemny - towarzyszy mu miłe uczucie chłodzenia skóry. Mogą go też bez obaw wykonywać osoby z cerą wrażliwą, naczyniową lub z trądzikiem różowatym. Kawitacja nie podrażnia skóry, za to pomaga wyciszyć reaktywność.

Peeling kawitacyjny można też bez obaw wykonać w domu. Urządzenia do kawitacji nie są drogie, ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do około dwustu złotych - czyli tyle, co jeden zabieg u kosmetyczki. Oczywiście są one nieco słabsze, ale w zupełności wystarczają by dokładnie oczyścić twarz. Efekty zauważysz jeśli tylko zachowasz regularność (1-2 razy w tygodniu) i będziesz poprawnie stosować urządzenie. Podczas peelingu pamiętaj by trzymać końcówkę pod kątem 45 stopni - i nie zapominaj o ciągłym zwilżaniu twarzy wacikiem. Całą procedurę przeprowadzamy "na mokro".

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja korundowa jest bardzo popularnym, bezinwazyjnym zabiegiem polecanym zwłaszcza posiadaczkom cery tłustej i mieszanej. Polega na mechanicznym ścieraniu martwego naskórka przez specjalne urządzenie, które pod ciśnieniem wypycha kryształki korundu. Kryształki te, z dużą prędkością uderzają w skórę, tym samym ścierając martwe komórki jej warstwy rogowej. Naskórek i zanieczyszczenia są na bieżąco zasysane do specjalnego pojemnika. Mikrodermabrazja korundowa nie jest bolesna, natomiast jest dosyć silnym zabiegiem oczyszczającym, dlatego przed jego wykonaniem warto skonsultować się z dermatologiem lub wykwalifikowaną kosmetyczką. Na pewno nie powinny jej stosować osoby z cerą naczynkową, oraz te, które są w trakcie leczenia trądziku różowatego i chorób bakteryjnych skóry.

Zobacz też:

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - oczyszczanie wodorowe

To niezwykle skuteczny i satysfakcjonujący rodzaj oczyszczania twarzy, często traktowany jako "zabieg bankietowy". Pozwala w bardzo szybki sposób "odessać" całą zalegającą w porach treść, dzięki czemu skóra jest wyraźnie rozświetlona, dotleniona i wygładzona. Oczyszczanie wodorowe zazwyczaj składa się z kilku etapów, obejmujących złuszczanie, dotlenianie i wtłaczanie substancji aktywnych. Za pomocą urządzenia ze specjalną głowicą, najpierw cząsteczki wodoru dokładnie oczyszczają pory z zalegającej w nich tłustej treści. Następnie na skórę nakładane są kwasy - a po peelingu za pomocą podciśnienia wprowadza się pod skórę aktywny tlen. Ma on właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i seboregulujące, więc jest doskonałym sposobem na zaskórniki i niedoskonałości. Dodatkowo pobudza krążenie w skórze, zostawiając ją promienną i rozświetloną. Zabieg najlepiej wykonywać na 2-3 dni przed planowanym wyjściem - bezpośrednio po skóra może być delikatnie zaczerwieniona.

Zobacz także:

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki efekty

Regularne poddawanie się zabiegom oczyszczania twarzy daje zauważalne i trwałe rezultaty. Skóra zaczyna wyglądać zdrowiej i młodziej. To wszystko dzięki temu, że naskórek zostaje dokładnie złuszczony przez co, pozbywamy się martwych komórek, toksyn oraz zanieczyszczeń. 

Zabieg oczyszczania twarzy jest odpowiedni głównie dla młodych osób, które wygrały walkę z trądzikiem jednak, chcą zminimalizować niedoskonałości które pozostały na skórze, zmniejszyć pory oraz wygładzić naskórek. Nie zapominajmy jednak, że ten rodzaj pielęgnacji wskazany jest również dla osób dojrzałych i starszych, u których pojawia się problem zmarszczek. Takie oczyszczanie twarzy u kosmetyczki skutecznie odbudowuje naskórek dzięki temu, że stymuluje mikrokrążenie w komórkach. A co najważniejsze poddając się takiej pielęgnacji, przyczyniamy się do redukcji bruzd, poprawienia stanu drobnych blizn lub ich całkowitego usunięcia. Świetnym pomysłem jest uzupełnienie zabiegu oczyszczania o peeling kawitacyjny. Obie te metody doskonale się uzupełniają, dzięki czemu efekty antytrądzikowe są jeszcze lepsze. 

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – jak się przygotować?

Odpowiednim czasem na wykonywanie oczyszczania skóry u kosmetyczki jest wiosna i jesień. Wówczas unikniemy nadmiernego promieniowania słonecznego, które może nam zaszkodzić po złuszczaniu naskórka, ale także damy skórze czas na regenerację. Zima to także nieodpowiedni czas na robienie tego typu zabiegów, ponieważ chłód może podrażnić osłabioną wówczas skórę.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – czego nie robić po?

Po czyszczeniu twarzy u kosmetyczki zalecane jest to, by przez około 4 tygodnie nie narażać się na działanie intensywnych promieni słonecznych i używać kremów o wysokich filtrach. Nie powinno się także stosować preparatów kosmetycznych, które mogą podrażnić naskórek, warto unikać niskich i wysokich temperatur, a do pielęgnacji skóry należy używać naturalnego wyciągu z rumianku. Pamiętajmy, że przez parę dni po zabiegu dobrze jest także wstrzymać się od wykonywania makijażu.

Oczyszczanie twarzy jest zabiegiem dającym wiele zauważalnych korzyści cerze, jednak nie należy wykonywać tego typu pielęgnacji bardzo często. Musimy poświęcić czas na to by nasz naskórek, mógł się zregenerować.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki - jak często?

Oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem kawitacji, mikrodermabrazji czy innych, profesjonalnych urządzeń jest bardzo intensywne, dlatego nie powinno być wykorzystywane bardzo często, aby nie naruszyć jej warstwy hydrolipidowej i zachować prawidłową równowagę. W przypadku skór tłustych, mocno zanieczyszczonych, zabiegi mogą być wykonywane co 1-2 miesiące. Posiadaczki skór suchych, wrażliwych i naczyniowych powinny odczekać chwilę dłużej, lub po prostu skonsultować się ze swoim kosmetologiem, w celu dobrania indywidualnego planu pielęgnacyjnego. 

Zobacz też:

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – przeciwwskazania 

Czasami niektóre stany i choroby skóry wykluczają nas z zabiegu oczyszczania twarzy. Pamiętajmy, by nie wykonywać tego zabiegu, gdy mamy:
    • trądzik różowaty,
    • stany zapalne skóry spowodowane bakteriami,
    • tendencję do powstawania bliznowców,
    • świeże rany i blizny,
    • wirusowe zapalenie skóry, np. brodawki lub opryszczkę.

Jeśli zmagasz się z cerą naczynkową lub trądzikiem różowatym, manualne oczyszczanie twarzy może być zbyt inwazyjne. Lepiej postawić wtedy na łagodniejsze metody złuszczania i usuwania zanieczyszczeń, takie jak peeling kawitacyjny. To zabieg, który wykorzystuje zjawisko kawitacji, w bardzo delikatny sposób odblokowując pory i usuwając martwy naskórek. 

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – cena 

Koszt, jaki poniesiemy, decydując się na złuszczanie twarzy u kosmetyczki może być różny i zależy on przede wszystkim od wybranego przez nas zabiegu. Przykładowe ceny takiego rodzaju pielęgnacji mogą wahać się między 150, a 250 złotych.