Trądzik u dorosłych – jakie są przyczyny?

Trądzik u dorosłych jest trudny w leczeniu, bo ciężko jednoznacznie określić przyczyny jego występowania. Wywołują go zdecydowanie bardziej złożone czynniki niż w przypadku odmiany młodzieńczej. U nastolatków wypryski czy nadmierne przetłuszczanie się skóry wynikają z przejściowych i zupełnie normalnych zmian hormonalnych. U osób po okresie dojrzewania choroba ta ma przynajmniej kilka źródeł. Po pierwsze przyczyn trądziku u dorosłych można dopatrywać się w uwarunkowaniach genetycznych. Niektórzy z nas z natury nie muszą dokładać wielu starań, aby cieszyć się gładką skórą, podczas gdy inni przez całe życie zmagają się z niedoskonałościami. 

Do czynników powodujących trądzik u dorosłych trzeba również zaliczyć wahania hormonalne, które mogą wynikać ze schorzeń narządów wewnętrznych (między innymi jajników). Wtedy konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań pod opieką nie tylko dermatologa, ale także na przykład ginekologa. 

W dzisiejszych czasach zaburzenia w gospodarce hormonalnej coraz częściej wynikają z życia w ciągłym stresie. Niepokój emocjonalny powoduje bowiem wzmożoną produkcję kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Pod jego wpływem gruczoły łojowe wydzielają coraz więcej sebum, które zatyka pory skóry i jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Nasilone ataki trądziku u dorosłych mogą więc pojawiać się w trudnych i stresujących momentach. 

Ostatnim czynnikiem, na który powinny zwrócić uwagę osoby zmagające się z trądzikiem u dorosłych jest pielęgnacja skóry. Nieodpowiednie kosmetyki zaburzają naturalne procesy komórkowe wewnątrz skóry. Już odstawienie jednego czy dwóch szkodliwych kosmetyków może przynieść naszej cerze olbrzymią ulgę. Więcej na temat produktów do skóry trądzikowej przeczytasz w artykule: Trądzik u dorosłych – jakie kosmetyki i zabiegi wybierać? Czego unikać?

Jak wyleczyć trądzik u dorosłych?

W ciągu ostatnich kilku lat, problem trądziku u dorosłych urósł niemal do rangi epidemii. Szacuje się, że choroba ta dotyczy nawet 50 milionów Amerykanów rocznie! W Polsce to znacznie mniej, ale problem nasila się w równie szybkim tempie. Często zmiany skórne nie ustępują nawet pomimo zdrowego trybu życia, radykalnej zmiany diety czy specjalnej pielęgnacji. Największą trudnością jest jednak fakt, że dotąd nie powstał jeszcze skuteczny lek, który pozwoliłby pozbyć się problemu. Aktualnie w terapiach trądzikowych najczęściej wykorzystuje się retinol lub izotretynoinę, które są jednak obarczone pewnym ryzykiem i mogą powodować niekorzystne dla zdrowia skutki uboczne. Niedawno pojawiły się doniesienia, że naukowcy z Uniwersytetu w San Diego rozpoczęli prace nad stworzeniem szczepionki na trądzik. Póki co, na rynku nie ma jednak takiego rozwiązania. Pozostaje też problem osób, które są już dotknięte tą chorobą. Na szczęście, pojawiło się nowe światełko w tunelu.

Zobacz też: Laserowe usuwanie blizn – jak działa ten zabieg?

Naukowcy znaleźli sposób na trądzik u dorosłych

To spironolakton - substancja, który ma rozwiązać problem trądziku u dorosłych raz na zawsze. Odkrycia dokonało dwóch niezależnych, uznanych dermatologów, którzy wpadli na ten składnik w różnych badaniach, niemalże w tym samym czasie. W odróżnieniu od innych substancji wykorzystywanych w terapiach trądziku, spironolakton nie jest stosowany punktowo, tylko doustnie. Do tej pory był wykorzystywany głównie jako lek na łagodne nadciśnienie i zatrzymywanie wody w organizmie. Specjaliści zauważyli jednak, że u pacjentek przyjmujących spironolakton na wspomniane objawy, pojawił się jeden, korzystny dla nich skutek uboczny: znaczna poprawa cery, która wiązała się z mniejszą ilością wyprysków.

Zobacz także:

W jaki sposób działa ten magiczny składnik?

Spironolakton oddziałuje bezpośrednio na nasz układ hormonalny – i właśnie w tym tkwi jego siła. Substancja ta blokuje działanie androgenów na nasz organizm, które objawia się m.in. zwiększoną produkcją sebum i wzrostem ilości bakterii. Zatrzymując ten proces, spironolakton zmniejsza częstotliwość powstawania wyprysków i blokowanie porów. Problem polega na tym, że androgeny trudno zlokalizować, więc kuracja tym środkiem jest mniej skuteczna niż w przypadku leczenia punktowego. Jednak wygląda na to, że to tylko kwestia czasu, zanim naukowcom uda się rozwiązać tę niedogodność. Być może już niedługo trądzik u dorosłych zostanie wyeliminowany na dobre.

Zobacz też: Te 9 rzeczy powoduje, że ciągle masz wypryski